Kılıçdaroğlu’ndan IŞİD’li Kasım Güler’in davasına katılma talebi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD'in sözde 'Türkiye vilayeti sorumlusu' Kasım Güler'in yargılandığı davaya, avukatı aracılığıyla katılma talebinde bulundu.  

featured

MİT’in 15 Haziran 2021’de Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonla yakalanan, IŞİD‘in sözde ‘Türkiye vilayeti sorumlusu’ Kasım Güler, Türkiye’ye getirilerek tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Güler hakkında ‘anayasayı ihlal’ ve ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme’, ‘sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması, taşınması, bulundurulması’ ve ‘6136 sayılı yasaya muhalefet’ suçlarından dava açıldı.

İKİNCİ KEZ SAVUNMA İÇİN SÜRE İSTEDİ

Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık ve avukatı ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Mehmet Can Keysan katıldı. Avukat Keysan, sanığın, IŞİD’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik suikast planladığı yönündeki ifadeleri nedeniyle suçtan zarar görme ihtimaline karşı katılma talebinde bulunduklarını belirterek, dilekçeyi mahkemeye sundu.

Davanın ilk celsesinde avukatı ile görüşemediği gerekçesiyle savunma yapmayan sanık Güler, bu kez 7 klasörden oluşan iddianamenin tamamını inceleyemediğini belirterek, mahkemeden tekrar savunma hazırlamak için süre istedi.

Mahkeme sanığa, “bir sonraki celse savunma yapmaması halinde susma hakkını kullanmış sayılacağı” ihtarında bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun avukatının davaya katılma talebinin sanık savunmasının alınmasının ardından karara bağlanacağı belirtildi.

Sanık Güler’in tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı 8 Haziran’a bıraktı.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

MİT, Terörden Arananlar Listesi’nde kırmızı kategoride yer alan DEAŞ’ın sözde Türkiye vilayeti sorumlusu “Ebu Usame el Türki” kod adlı Güler’in, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçerek sansasyonel eylem yapmayı planladığı bilgisi üzerine çalışma başlattı. Takibe alınan Güler, Suriye’de düzenlenen operasyonla yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güler hakkında “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan iddianame hazırlamış, Kasım Güler’in yargılanmasına 23 Şubat’ta başlanmıştı.

Sanık Kasım Güler, ilk duruşmada da avukatıyla görüşemediğini belirterek, savunma için süre talebinde bulunmuş, avukatı da savunma yapmak için mahkemeden ek süre istemişti.

Kılıçdaroğlu’ndan IŞİD’li Kasım Güler’in davasına katılma talebi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!