Kılıçdaroğlu’ndan ‘yabancı seçmen’ açıklaması: 400-500 bin gibi rakam yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz" dedi. Kaç yabancının oy kullanacağını bildiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok” dedi. İddiayı ortaya atan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan tepki geldi.

featured

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Sözcü yazarı Ruhat Mengi’ye verdiği röportajın yayımlanan ikinci bölümünde, vatandaş yapılmış mültecilerle ve seçmen kütükleriyle ilgili nasıl bir çalışma yapıldığını, 6’lı Masa’nın devam eden çalışmaları, Suriye’ye olası bir operasyonun Türkiye’yi göç ve diğer açılardan nasıl etkileyeceği gibi konularda açıklamalarda bulundu.

’24’ÜNDE TOPLANIYORUZ’

Kılıçdaroğlu, “6’lı Masa ne durumda, biraz sessiz bir döneme mi girildi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hayır, öyle değil. Çarşamba günü Temel Bey geliyor, görüşeceğiz, 24 Ağustos’ta tekrar toplanacağız, bu sefer Temel Bey’in ev sahipliğinde toplanacağız. Ama şunu söyleyeyim; ben çalışıyorum, Meral Hanım çalışıyor, Davutoğlu çalışıyor, Ali Babacan çalışıyor, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem konusunda genel başkan yardımcıları çalışıyor, Anayasa değişiklikleri, iç tüzükler, neler yapılacak, bunlar çalışılıyor zaten. 6’lı Masa sürekli ve samimi bir çalışma içerisinde.”

‘ŞU ANDA ÖYLE BİR TEHLİKE GÖRÜNMÜYOR’

Ruhat Mengi’nin “Suriyelilere, Afganlara, Pakistanlılara vatandaşlık verilmeye devam edildiği haberleri çıkıyor ve kaç kişiye verildiği de bilinmiyor. Seçimde çok büyük bir yabancı kitlesi oy kullanırsa ne olacak?” sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz. Şu anda öyle bir tehlike görünmüyor, veriler var, kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz, 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok, öyle bir rakam geldiğinde onu hemen kamuoyuyla paylaşırız zaten. O konuda çok duyarlıyız.”

Suriye’ye yönelik olası operasyonu değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları dikkate alarak karar vermeleri lazım. Bugün Suriye’de ciddi sorunlarımız var, dış politikada ciddi sorunlarımız var, çok iyi düşünmek gerekiyor.” dedi.

ÜMİT ÖZDAĞ’DAN TEPKİ GELDİ

Öte yandan, Kılıçdaroğlu’nun yabancı seçmen sayısı ile ilgili açıklamasına Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’dan tepki geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Özdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Kirli referandum gecesi YSK önüne gelmeyen, CHP milletvekili Atilla Kart’ın iptal davası açmasını engelleyen Kılıçdaroğlu şimdi milyonlarca yabancının oy kullanacağı 2023 seçimleri öncesinde olası kirli sonucu meşrulaştırıyor. Nereden biliyorsun Kemal bey sayıyı. Soylu mu söyledi?

Sakın muhalefete muhalefet demeyin. Kılıçdaroğlu bu açıklaması ile demokrasiye ihanet ediyor.TÜİK’in enflasyon rakamına inanıyor musunuz? Soylu’nun vatandaşlık verilen yabancı rakamına niye inanacaksınız?Vatandaşlık verilenleri neden Resmî Gazetede yayınlamıyorlar zannediyorsunuz.”

Özdağ, “İstanbul’da seçimi 13 bin oyla kazanan Kılıçdaroğlu hem Cumhurbaşkanı adayı olacağım hem AKP’nin bile 400 bin civarında açıkladığı vatandaş verilen yabancı sayısı önemli değil diyor. Erdoğan 50 bin oyla kazanırsa suçlu kim? Vatandaşlık alanlar 10 yıl oy kullanmasın diyoruz, duymuyor” yorumunda bulundu.

thumbnail
İlişkili Haber
Kılıçdaroğlu ’28 şubat generalleri’ için Kenan Evren örneğini verdi

Kılıçdaroğlu’ndan ‘yabancı seçmen’ açıklaması: 400-500 bin gibi rakam yok

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 ay önce

  Kılıçdaroğlu ve CHP’nin görevi AKP’yi iktidar da tutmaktır.

 2. 2 ay önce

  Özdağ sen bir harikasin dostum.😀 şaka bir yana özdağ cok iyi gidiyor. Yerinde ve sert Turkiye icin uygun bir siyâset dili. Taşı gedigine hep oturtuyor.

  • 2 ay önce

   Siyaset dili değil; sadece doğru yerde doğu kişiyle kavga ediyor. Esasen ırkçının önde gideni kendisi.

 3. 2 ay önce

  6’lı masa çalışıyor evet, erdoğanı kimseye hissettirmeden nasıl başta tutarız diye çalışıyorlar.

  • 2 ay önce

   Nasıl olsa altılı ittifakın yarısı eski dost. Kılıçdaroğlu da zaten akp davasına baş koymuş, verilen görevi 15 yıldır başarıyla yerine getiriyor.

 4. 2 ay önce

  2017 referandumunda yüzde 51.7 oranında hayır oyu olduğunu, hile yapıldığını tek başına Ümit Özdağ açıklamış ama Kemal Bey de Meral Hanım da duymazdan gelmişti.

 5. 2 ay önce

  Yetkisi ve kamuda bir görebvi olmayanların bu bilgilere ulaşması suç değil mi ==> “her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz.”

 6. 2 ay önce

  Özdağ ne yapıyor, guvenemeyecegimiz bir devlet kurumları profili çiziyor..sonra? Sonrası eskiler bilir. Ergenleri kapatırım bana yeter diyor da akpye vuracam derken doğruyu söylemiyorlar diyeceksen asıl rakamları ve kaynağını söyleyeceksin. Ha kurtlar vadisi gibi derin bir yapı var onlar bana bilgi sağlıyor dersen o derin yapı dediğinin bizim devlet olmadığını yakın tarih defalarca gösterdim

 7. 2 ay önce

  Rakamlarınıza o kadar güvenmeyin Sn. Kılıçdaroğlu 20 senedir her genel seçimde sizin rakamlara göre kazanıyordunuz

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!