Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz: İYİ Parti kendi adayını çıkartabilir

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına sokaktan itiraz olduğunu belirterek "Kemal Bey adaylıkta diretirse İYİ Parti kendi adayını çıkartabilir" dedi.

featured

Altılı masanın aday belirleme sürecinin yol haritasının konuşulacağı bugünkü toplantı öncesi İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’dan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin itiraz geldi.

Habertürk’ten Nagehan Alçı’ya konuşan Paçacı, kendi partilerindeki eğilimin Ekrem İmamoğlu’ndan yana olduğunu, Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde ise çoklu aday formülüne dönülebileceğini belirtti.

İYİ Partili Paçacı, “Biz başından itibaren ‘kazanacak aday’ diyoruz. Zaten herkes bu tanımda mutabık olacaktır. Öncelikle ben Tayyip Bey’in kaybedeceği kanaatindeyim. Şöyle bir şey var: Sokakta Kemal Bey’e itiraz görüyoruz, ‘dürüst değil mi?’ diye soruyoruz, ‘dürüst’ diyorlar. ‘Devlet tecrübesi yok mu?’ diyoruz ‘var’ diyorlar. ‘E o zaman?’ ‘Ama olmaz…’ Sokaktaki bu itirazı İYİ Parti olarak görmezden gelemeyiz Bu itiraz var.” dedi.

‘İYİ PARTİ DE KENDİ ADAYINI ÇIKARABİLİR’

Paçacı, “Sayın Akşener ve İYİ Parti, Kemal Bey’in adaylık talebi masaya geldiğinde ne yapacak?” sorusuna ise “Şayet böyle bir şey olursa İYİ Parti bu konuya itirazını kayda geçirmiş olur. Ondan sonra iki ihtimal var, ya Kemal Bey bu itiraza karşı yeni bir aday önerir ya da kendisinde diretir.” yanıtını verdi. İkincisinin daha olası olduğunu belirten Paçacı, “O zaman ne olur?” sorusunu ise “Altılı Masa bir deklarasyon yayınlayabilir ve çoklu adayla çıkar, İYİ Parti de kendi adayını çıkarabilir. 2. tura kalanı destekleyin diyebilir” diyerek cevapladı.

‘PARTİDE GENEL EĞİLİM İMAMOĞLU’NA YAKIN ANCAK KILIÇDAROĞLU’NUN ÖNERMESİ KOŞULUYLA’

Paçacı, “İYİ Parti aday olarak kimi çıkarır? Ekrem İmamoğlu’nu mu?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Bakın partide genel hava Ekrem Bey’den yana. Ama İYİ Parti kendi adayını çıkaracaksa bu asla CHP’li bir aday olmaz. Böyle bir şey doğru da değil. Zaten Meral Hanım başından beri bu belediye başkanları için genel başkanlarının göstermesi koşulu ile sıcak bakacağını söylüyor. Ekrem Bey de böyle bir şeye sıcak bakmaz. Böyle bir durumda İYİ Parti kendi içinden bir isim çıkarır. Tabii esas arzumuz ortak aday, ben size tüm seçenekleri sıralıyorum, böyle bir şey olacak demiyorum. Size söyledim, partide genel eğilim Sayın İmamoğlu’na yakın ancak Sayın Kılıçdaroğlu’nun önermesi koşulu ile”

AKŞENER, KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIK TALEBİ MASAYA GELDİĞİNDE NE YAPACAK?

Paçacı, Alçı’nın, “Sayın Akşener ve İyi Parti, Kemal Bey’in adaylık talebi masaya geldiğinde ne yapacak” sorusuna, “Parti yetkili kurulları, şu anda Kemal Bey’i onaylayacak noktada değil ama bu nihai olarak böyle devam edecek anlamına da gelmiyor. Meral Hanım, konuyu yetkili kurullara getirecek, orada nihai karar alınacak” diye yanıt verdi.

‘AKŞENER, BUGÜNKÜ TOPLANTIDA MASAYA HERHANGİ BİR İSİM GETİRMEYECEK’

Paçacı, İYİ Parti’de Mansur Yavaş’ın adaylığına sıcak bakıldığı yönünde bir iddialarla ilgili “Bizim partide başından beri hava aynıydı aslında. Mansur Bey’e yönelik tercih hiçbir zaman daha baskın olmadı. Ancak bugünkü toplantıda Genel Başkan masaya herhangi bir isim getirmeyecek, prensip olarak aday belirleme sürecini ele alacak, ancak diğer liderler isim zikreder mi onu bilemem…” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz: İYİ Parti kendi adayını çıkartabilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. vatan, Türk Milleti, Halkın fakirliği, bölünmüşlüğü , birbirine düşman edilmesi , ekonomik kriz, ödenemyen borçlar devlet ve kurumlarının çöküşü, adaletin yok edilmesi, işin ehline verilmemesi, çocukların geleceği umurlarında bile değil.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!