Kılıçdaroğlu’nun o sözlerindeki derin mesaj gözlerden kaçtı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Siyaset hayatımın sonuna giderken" sözleri, “partisiz cumhurbaşkanı” mesajı olarak yorumlandı.

featured

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 30 Ağustos mesajında gençlere verdiği mesajdaki “Siyaset hayatımın sonuna giderken” sözleri dikkat çekmişti.

Kılıçdaroğlu, o mesajında “Bu ülkenin size bir gençlik borcu var. Hedefim, siyaset hayatımın sonuna giderken, olabildiğince o borcu telafi etmektir. Bunun, miraslarımdan biri olmasını istiyorum. Size her gün yaşattıkları nefes darlığını bitiren demokrat amcanız olarak hatırlanmak istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesi “adaylık” ilanı olarak yorumlandı. Çünkü “Parlamenter sisteme geçiş” programı aynı zamanda “partisiz cumhurbaşkanı” hedefini de içeriyor. Bu yüzden sosyal medyada Kılıçdaroğlu’nun çıkışı, “siyaseti bırakıp tarafsız ve partisiz cumhurbaşkanı olma” mesajı olarak algılandı.

Öte yandan bu durum, cumhurbaşkanı adaylığı konusunun yanı sıra “CHP genel başkanlığı” tartışmasına da yol veriyor. Kılıçdaroğlu’nun aday olması, CHP’de bir genel başkanlık sorununu da gündeme getirecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce CHP’nin bir kongreye gidip yeni genel başkanını belirleme yoluna mı gideceği yoksa emanet bir genel başkan belirleyip parti içi yarışı seçim sonrasına mı bırakacağı merak ediliyor. Bir başka soru ise emanetçi genel başkanın kim olacağı sorusu. Bu süreçte CHP içi grupların hareketleneceği tahmin ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun o sözlerindeki derin mesaj gözlerden kaçtı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!