Kılıçdaroğlu’nun planı belli oldu… ‘Tabanı heyecanlandıracak’ açıklaması ne olacak?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “tabanı heyecanlandıracak açıklaması”nın tüzükle ilgili olduğu öğrenildi. Tüzüğe önseçim ekleneceği, dönem sınırlaması geleceği ve genel başkan adayını üyelerin belirleyeceği belirtildi. Kılıçdaroğlu, bu hamleyle “Değişim kişiyle değil, ilkeyle olur” mesajı vermeyi planlıyor.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “tabanı heyecanlandıracak bir açıklama yapacağı” iddiaları, CHP kulislerini hareketlendirdi. Edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu, partisindeki “değişim” tartışmalarına tüzük değişimiyle karşılık vermeye hazırlanıyor.

CHP, “değişim” veya “yenilenme” kavramları üzerindeki çatışmaların gölgesinde kurultay sürecini sürdürürken, Kılıçdaroğlu’nun “önümüzdeki günlerde ‘en demokratik tüzük’ olan 73 tüzüğünü aşan, parti tabanını heyecanlandıran ve devrimsel nitelikte” olacak bir açıklama yapmaya hazırlandığı iddiaları gündeme geldi. CHP kurmaylarından edinilen bilgiye göre, söz konusu açıklamanın “tüzük değişimine” ilişkin olacağı öğrenildi. Genel merkezin, aylardır “tüzük değişim çalışmasını” sürdürdüğü öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Aytunç Ürkmez’in haberine göre, “Değişimin önünü sonuna kadar açacağım. Kaptan olarak gemiyi limana sağlam götüreceğim” diyen Kılıçdaroğlu, “demokratik ve katılımcı bir tüzük değişimi” iddiasıyla kurultayda delegelerin karşısına çıkmayı hedefliyor. Parti içi kulislerde “Değişim, Kılıçdaroğlu’nun eleştirilere kişiler üzerinden değil, ilkeler üzerinden olmalı. Bu yüzden tüzüğün değiştirilmesi asıl değişim olacaktır” yanıtını vererek “değişim tartışmasını sonlandırmayı amaçladığı” konuşuluyor.

PM ÜYE SAYISI ARTACAK

Tüzük değişimi kapsamında, muhalefetin dile getirdiği “belediye ve ilçe başkanları ile milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesi ve dönem sınırlaması getirilmesi” maddesinin yer aldığı öğrenildi. Bunun yanı sıra kurmaylar, “genel başkan adaylarının üyelerin seçimiyle belirlenmesi, delegelerin seçimiyle kazanmasını” sağlayacak düzenlemenin de gündemde olduğunu söyledi. Ayrıca “görevden alınmaları zorlaştıracak ve itirazları kolaylaştıracak” bir düzenlemenin de yapılması bekleniyor.

Öte yandan “60 kişilik parti meclisinin (PM) 80 ya da 100 kişiye çıkarılması” ve “PM’de mesleki temsiliyetin sağlanmasını” içeren bir değişimin de hedeflendiği iddia edilirken “Merkez yönetim kurulu üyelerinin (MYK) PM’de yapılacak bir seçimle belirlenmesinin” de düşünüldüğü kulislerde konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu’nun planı belli oldu… ‘Tabanı heyecanlandıracak’ açıklaması ne olacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. tabanı heyacanladıracak acıklama için ıkı tane olasılık var.
  1. ben gidiyorum
  2. chp degıserek altıok ılkelerınden geleneksel partı durusundan vazgecılecek.(bu cogunlukla sahte chplılerı ve akplılerı heyacanlandırır)

 2. 7 Ağustos 2023, 10:24

  Bence yeni planda Hüdapar’ı da masaya alarak heyecanı ikiye katlayacak…Kemalist solun arayıp da bulamayacağı bir denklem. Tam da budur işte…

 3. Yüzsüzlüğün bu kadarı da fazla ne melanet bir insan çıktın sen ya kendini ne sanıyorsun. Bulunmaz hint kumaşı falan mı.

 4. ilkeli olmak yeni mi geldi aklına seyit rıza kazıntısı dersimci faşo seni.

 5. Bu neyi degistirecek. CHP de Ataturkcu biraktiniz mi. Secimi ertesi gunu daha istifa etmen gerekirdi.
  Simdi Buyuk Sehirleride kaybedeceksiniz. Bu yobazlara Turkiyeyi tamamen teslim etmis olacaksiniz.

 6. Yapıştın koltuğa. Attığın taklalara bak. Bu arada hala bir özür falan da yok. Pkklilar, fetocular, çakma Atatürkçüler falan da hala partide. Ilkene senin, yaşından başından utan.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!