Kilit isim ‘yakalanmadan önce’ Sabah’a röportaj verdi

featured

Sabah gazetesi, MİT tarafından tarafından Türkiye’ye getirilen Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır’la ‘yakalanmadan önce’ Kiev’de yaptığı röportajı yayımladı. Bozkır, cinayette hangi iki ismin rol aldığını anlattı ve suikastta kullanılan silahın Ankara’daki Mogan Gölü’ne atıldığını iddia etti. Öte yandan Sabah yazarı Mahmut Övür ise bugünkü yazısında, ‘Bozkır, sadece FETÖ ile değil, FETÖ ve CIA bağlantılı eski MİT’çi Enver Altaylı ile de ilişkili’ dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasına ilişkin çalışmalarıyla tanınan ve örgütün hedefi haline gelen tarihçi-yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 2002’de Ankara’daki evinin önünde silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Cinayet şüphelisi olarak aranan Nuri Gökhan Bozkır MİT tarafından Ukrayna’da yakalanarak, Türkiye’ye getirildi. Bozkır, MİT’teki işlemlerinin ardından sorgusu yapılmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Sabah gazetesi ise bugün Nuri Gökhan Bozkır’la “yakalanmadan bir süre önce Ukrayna’nın başkenti Kiev’de” yapıldığı belirtilen röportajı bugün manşetine taşıdı.

Abdurrahman Şimşek imzalı haberde, Nuri Gökhan Bozkır’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Necip Hablemitoğlu’nun öldürüldüğü gün üzerinize kayıtlı telefonun olay yerinden sinyal verdiği tespit edildi. Siz o gün orada ne yapıyordunuz?

Ben o gün görevdeydim. Ama telefonum, nasıl oradan sinyal vermiş bilmiyorum.

Cinayet günü telefonunuzu neden kapattınız?

Ben hatırlamıyorum, aradan 20 yıl geçmiş.

Savcılığa gönderdiğiniz ihbar mektubunda Tan Dervişoğlu, Altan Bora, Bülent Kutsal ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’ndan bahsediyorsunuz. Bu kısmı baştan bize anlatır mısınız?

Olayın savcısına, 2015’te gazeteci Zihni Çakır vasıtasıyla bütün bildiklerimi gönderdim. Bu kişilerin cinayet öncesi ve sonrası hareketlerinin, normal Özel Kuvvetler görevlerinin dışında gerçekleştiğini, çok sık geliş-gidiş ve sivil görev faaliyetleri içinde olduklarını söyledim.

Peki, özellikle neden Tarkan Mumcuoğlu ismini veriyorsunuz? Bir şey mi biliyorsunuz?

Mumcuoğlu, o dönemde Genelkurmay’ın verdiği rapora göre Kazakistan’da resmi görevde. Ama cinayetten sonra gölün orada gördüm, net olarak hatırlıyorum.

‘SİLAHI MUMCUOĞLU VE KUTSAL ATTI’

Cinayet silahının atıldığına tanık olduğunuz anı anlatır mısınız?

Biz sabah kalktık. Saat 8’de mesaimiz başlar. O gün koşuya gittik… Mogan Gölü’nün nizamiyesine indik. Oradan sonra 11 kilometre… Geride kaldığımda Bülent Kutsal ve Tarkan Mumcuoğlu’nun bir siyah poşeti fırlattığını gördüm. Ben 200-300 metre gerideydim. Benim gördüğümü fark etmediler.

‘BU DOSYAYI CANLANDIRAN BENİM’

Peki, silah gölün tam neresinde?

Savcı beye çizerek krokide yerini gösterdi. Bu bölgenin aranmasını istedim. Bu dosyayı canlandıran benim.

Silahı attığını söylediğiniz şahıslardan en iyi atış yapan hangisi?

Tarkan Mumcuoğlu. Mesaimize gittiğimizde bir subay beylik tabancasını ya birlikte bırakırdı ya da yanında taşırdı. İki üç silahla gezerdi. Silahı seven bir insandı.

Mumcuoğlu’nun takip eğitimi aldığını duydunuz mu?

Tabii. Bu işin istihbarat birimindeydi. Dudak hareketleri okunmasın diye telefonla konuşurken eliyle ağzını kapatırdı. Bunu normal bir subay niye yapsın?

Öncesinde siz Hablemitoğlu’nu takip ettiniz mi?

Bu cinayetin aydınlanması için benim verdiğim isimler, bilgiler var. Sonra silah bana döndü, benim hiç hak etmediğim bir suçta, katil olarak bugün Türkiye’ye kamuoyunda yargılanıyorum.

Tetiği kim çekti?

Bilmiyorum, bilsem…

O ekipten tetiği çekecek adam kimdir sizce?

Bakın ben şu an iftiraya uğruyorum, başkasına atmak istemiyorum.

‘SADECE FETÖ DEĞİL, CIA VE ENVER ALTAYLI İLE DE…’

Sabah yazarı Mahmut Övür de bugünkü yazısında Nuri Gökhan Bozkır’ın yakalanmasını “bir dönüm noktası” olarak değerlendirdi. Övür “Yakalanan kişi sıradan değil, birçok karanlık olayın ve cinayetin kilit isimlerinden biri…

Güvenlik güçleri ve yargı da son ikiüç yıldır bu karanlık isimle ilgili derin bir araştırma yürütüyor” dedi.

Hablemitoğlu’nun avukatı Ersan Barkın’ın “Bozkır, suikast dosyasında kilit isim. FETÖ üyeleriyle de bu ismin irtibatları bulunuyor.” sözlerini anımsatan Övür, şu ifadeleri kullandı:

“Burada ilginç bir iddiayı da not olarak düşelim: Bozkır, sadece FETÖ ile değil, FETÖ ve CIA bağlantılı eski MİT’çi Enver Altaylı ile de ilişkili. Dosyadaki ayrıntıları ileride göreceğiz ama daha önemli olan Bozkır’ın vereceği ifade. O ifadelerde Uğur Mumcu’dan Hablemitoğlu’nun son kitabının nüshalarının bulunduğu Dost Tarikatı cinayetine kadar bir dizi karanlık olayın ayrıntılarını görmek şaşırtıcı olmayacak.”

Hablemitoğlu yalanının altından o çıktı

ALMAN VAKIFLARINI VE FETÖ’YÜ DEŞİFRE ETMİŞTİ

Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Alman vakıfları davalarında hazırladığı raporlarla gündeme gelen Hablemitoğlu, FETÖ’nün CIA ile bağlantısını ortaya koyan “Etki Ajanları, Nüfuz Casusları ve Fethullahçılar” başlıklı raporunda, devlet içine sızarak kritik kadroları tuttuklarına dikkat çekmişti.

Hablemitoğlu, “Köstebek” isimli kitabında, “Gülen cemaatinin” silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini daha o yıllarda yapmıştı. Elebaşı Gülen’in iktidarı ele geçirdikten sonra Türkiye’ye Humeyni gibi dönmeyi planladığını belirten Hablemitoğlu, Türkiye’nin karşılaştığı en önemli tehdit olduğuna dikkat çekmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Nuri Gökhan Bozkır için 2019’da Kırmızı Bülten çıkarmıştı. Ukrayna’dan iltica talebinde bulunan ancak bu talebi reddedilen Bozkır, ev hapsine mahkûm edilmişti. İki ay önce firar eden zanlı, MİT tarafından kısa süre sonra yakalanmıştı.

SAUNA DAVASI’NDAN CEZAEVİNDE YATTI

Nuri Gökhan Bozkır, 10 Haziran 1974 Balıkesir doğumlu. 1996’da Kara Harp Okulu’ndan teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1997’de Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geçti. 2005 yılında Sauna Operasyonu’na kadar Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda çeşitli görevlerde (TİM Komutanı, TİM Komutan Yardımcısı) bulundu. 2005’te Sauna Davası’ndan dolayı cezaevinde kaldı, ordudan ihraç edildi. 2019 Temmuz’unda da Interpol tarafından Ukrayna’da yapılan operasyonla 9 Temmuz’da tutuklandı. Ev hapsine alındı, sonra ev hapsinden firar etti. Sonunda Ukrayna’da yakalanıp Türkiye’ye getirildi.

 

 

Kilit isim ‘yakalanmadan önce’ Sabah’a röportaj verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!