Kira artışında yüzde 25 sınırı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılması imkanı getiriliyor” dedi.

featured

Kriz halini alan konut kiralarıyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan açıklama geldi.

Bozdağ, “Konut kiralarında, 1 yıl süreyle, bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilecek, üzerindeki artışlar geçerli olmayacak” dedi.

Bozdağ “1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek sözleşmelerde önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olacağı hükmü Borçlar Kanunu’na eklenecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

“Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu’na Adalet Komisyonu’nda eklenecek. AK Parti grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.”

 

Kira artışında yüzde 25 sınırı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 8 ay önce

  Geçen yıl 100TLye yaptığım tüketimin aynısı bugün 260TLye yapıyorum. Geçen yıl 100TLlik kiragelirim tüketimimi tam karşılıyordu bugün 125/260 yarısını bile karşılamıyor.

 2. 8 ay önce

  Yalan dünya herşey yalan sen mazota hergün zam yap fedakarlık yapma evsahibinden fedakarlık bekle hadicanım sende seçimde görüşürüz!

 3. 8 ay önce

  Peki enflasyon tüik verilerine göre bile yüzde 73 iken evsahiplerinin zararını kim karşılayacak bakan der ki biz ödeyecez devlet olarak anlayışla karşılar güzel bir uygulama derim yoksa sonu felaket olur kimse evini kiraya vermek istemez oturan kiracılar bahane ile evden çıkarılır daha kötüsü enflasyon oranında bile zam yapamayacağını düşünen ev sahibi evini 3000 den verecekse bile gelecekte artırım yapamayacağı için gider 5500 ister daha büyük krize neden olur burda bedel yine extra 1 evi olan orta gelirli vatandaşa ödetiliyor ama zengin daha da zengin yapılıyor onların tek bedel ödediği yok

 4. 8 ay önce

  Kur korumalıda devlet aradaki farkı karşılıyor o zaman devlet ödesin farkı benim malımla kabadayılık yapmasın!

 5. 8 ay önce

  tabi canim kredileri faizleri oderken kiraci ve bozdag yanibasimizdaydi ya!

 6. 8 ay önce

  Ev sahibi olmak hayatını idame ettirecek altın yumurtalayan tavuk sahibi olduğun anlamına mı gelir yoksa bir yatırım olup, belirli bir süre sonunda satın aldığın döneme göre paranın değer kaybı olmaması mı? Evler zaten 3-4 kat değer kazanmadı mı? Kirayı devlet değil vatandaş ödüyor…

  “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” diyor Gazi. Peki ev sahibi olup, kira ile hayatını idame ettirmek bu sözün neresine isabet ediyor?

  • 8 ay önce

   Gelir getirmeyen yatırımın değeri sıfırdır. İnsanların işyerine konuta paralarını yatırması mantıksız olur. İnşaatlar hızla azalır artık normal kiralara razıyım deseniz bile bulamazsınız.

   • 8 ay önce

    Üretici yani müteahhit için bu iş halen gelir kapısı olmaya devam ederken neden ev bulunmasın? İşin ticareti durmaz. Altına yatırım yapınca değeri sıfır mi oluyor? Ev de altın gibi zamanla değer kazanıyor. Üzerine bir de fahiş kira getirsin demek, üretmeden kazanma arzusu. Müteahhit için konunun ayakkabı üretmekten ne farkı var? Nüfus arttıkça talep, dolayısı ile arz her zaman olacaktır…

    • 8 ay önce

     Üretici talep olursa üretir, kira sıfırlanırsa hiç kimse oturacak evi dışında kenarda dursun diye ev almaz. Herkes herşeyin parasını peşin de ödeyemez kiralama ekonominin temelinde vardır, Makina işgücü tarla para konut işyeri vb.

     Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!