Kira krizi 68 yıl önce nasıl çözülmüştü?

Kriz büyürken iktidar çözüm arayışında olduğunu duyurdu. Nasıl bir formül bulunacağı merak konusu olurken Türkiye benzer bir krizi 1950'li yıllarda da yaşamıştı.

featured

Konut fiyatları ve kiraların adeta uçtu. Özellikle büyükşehirlerde semtine göre kiralar ikiye üçe katladı. Ev sahipleri düşük fiyattan oturan kiracılarını çıkarıp bugünkü oranlarda yeniden kiralamak istiyor. Kriz büyürken iktidar çözüm arayışında olduğunu duyurdu. Nasıl bir formül bulunacağı merak konusu olurken Türkiye benzer bir krizi 1950’li yıllarda da yaşamıştı.

Hürriyet yazarı Ateş Yalazan, Türkiye’nin o zaman yaşanan kira sorununa bulduğu çözümü bugünkü köşe yazısında hatırlattı.

Yalazan, kiralardaki fahiş artışların 68 yıl önce de Türkiye’nin gündeminde olduğunu ifade etti.

O dönem TBMM’de yapılan uzun görüşmeler sonucunda bir sonuca vardığını ifade eden Yalazan, bu çözümü şöyle anımsattı:

“Kabul edilen yasaya göre artışlar için 1939 yılının, yani 16 yıl öncesinin kira bedelleri veya belediyenin o yılki rayici esas alınacaktı. Ve bu bedeller üzerinden ‘meskenler için yüzde 200, meskenden gayri olan yerler için yüzde 400 zam’ yapılacaktı. 1947’den sonra inşa edilen binalar için ise 1953 yılının kiraları esas alınacaktı.”

Hürriyet yazarı, “Yaklaşık 70 yıl önce Türkiye’deki kira sorunu işte böyle meşakkatli, aylar süren bir formülle çözülmüştü. Umarım günümüzde çözüm bu kadar uzun süre almaz” yorumunu yaptı.

Kira krizi 68 yıl önce nasıl çözülmüştü?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    1950 lerden sonra ne oldu şehrin kenar mahalleri gecekondu doldu. Ev fiyatları ile kiralar birbirine dengeli olmalı yoksa parası olanlar emlak yatırımı yapmaz (Sonuc gece kondudalar da yaşarız.)

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!