Kira krizinde yeni yöntem… Ev sahipleri tedbirleri böyle deliyor

Ev sahiplerinin konut oyunu bitmek tükenmek bilmiyor. Yüzde 25 zam sınırını delen, kiracısını evden çıkarmak için türlü hilelere başvuran, tahliye taahhütnamesi imzalamayana evini kiralamayan ev sahipleri şimdi de kaçak pansiyon işletmeciliğine soyundu.

featured

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin hemen her ilinde yüzlerce ilan veren ev sahiplerinin oda kiralaması yeni bir boyuta taşındı. 3+1 bir evde odalara ranzalar koyarak, 6, 4 ve 2’şer kişilik olmak üzere ortalama 8 kişiye kiraya veren ev sahipleri, ‘paylaşımlı ev’ adı altında kaçak pansiyonculuk yapıyor.

6 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 3.500 TL

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre, elektrik, su, doğalgaz giderleri dahil İstanbul’da 6 kişilik odalarda kişi başı 3.500 TL, 4 kişilik odalarda 4.000 TL, iki kişilik odalarda kişi başı ise 5 bin TL talep ediliyor. 3+1 evinin bir odasına altı, diğerine 4, ötekine de 2 ranza koyuyor. Hal böyle olunca, 6 kişilik odadan 21 bin TL, 4 kişilik odadan 16 bin TL, iki kişilik odadan 10 bin TL olmak üzere bir daireden toplam 47 bin TL kazanç sağlanıyor.

Bölgede ortalama kiraların 15-20 bin TL olduğu düşünüldüğünde ev sahibi tatlı kârını cebine koyuyor. İzmir, Ankara gibi Türkiye’nin diğer büyükşehirlerinde de yaygınlaşan kaçak pansiyonculukta ücretler İstanbul’un yüzde 30-40 altında. Herhangi bir işletme belgesi olmayan, güvenlik zafiyetinin yaşandığı ve vergi kaçırılan bu evler her geçen gün yaygınlaşıyor.

Online ilan platformlarında yüzlerce ilan ‘paylaşımlı ev’ başlığı altında pazarlanıyor. Bakırköy’de 2+1 bir evin sahibi, 6, 4 ve iki kişilik odalarının bulunduğunu söyledi. Evin salonunda 6 ranzanın bulunduğunu aktaran ev sahibi, “Diğer odada 4, küçük odada da iki ranzamız bulunuyor. 6 kişilik ve 4 kişilik odamızın fiyatı 3.500 TL” dedi. Mülk sahibi olduğunu anlatan kişi, “Burası bir aile apartmanı. O nedenle bir sorun yaşamak istemiyoruz. Sizden girişte sabıka kaydı talep edeceğiz. Elektrik, su ve doğalgaz bize ait. Evin temizliği, yemek vs işleri sizin” diye konuştu. Burada işletmecilik yapıldığını ve bir işletme belgesi olup olmadığı sorusuna ise, “Burası benim evim. 6 yıldır bu şekilde kiralıyorum. Kimseyi bağlamaz. Bu yıl çok yüksek talep var. Yeni ev arıyorum. Orayı kiralayıp bu şekilde vereceğim” yanıtını verdi.

Şirinevler’de ‘paylaşımlı ev’ ilanıyla platformda kiralama yapan bir başka kişi de evde 6 kişinin bir arada yaşayacağını belirterek, “Tek kişilik oda 5 bin TL, iki ve üç kişilik odalarımız ise kişi başı 3.500 TL. Elektrik, su, doğalgaz bizim ancak doğalgaz 1.500 TL’yi aşarsa üstünü evdekilere paylaştırıp tahsil ediyoruz. Ayrıca girişte eşya kullanım bedeli olarak da tek seferlik 3.500 TL alıyoruz. Bu depozito değil, eşyayı yıpratma bedeli o nedenle çıkışta size iade etmiyoruz” ifadelerini kullandı. Bir işletme belgesi olup olmadığı sorusuna da “Ben burayı kiraladım. Ev sahibine de ‘tek başıma kirayı ödeyemem ev arkadaşı alırım’ dedim. Buraya aldığım kişiler kimseyi ilgilendirmez. Sonuçta buraya bir masraf yaptım, bir gelir elde etmem lazım. Bu işe geçen yıl başladık. Bir emlakçının yanında çalışıyorum. Bunun gibi başka evlerim de var” şeklinde yanıt verdi.

 

 

 

Kira krizinde yeni yöntem… Ev sahipleri tedbirleri böyle deliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. %25’ten şikayetçi olan arkadaşlar, eskiden olduğu gibi TEFE TÜFE oranında zam yapsalardı ya. O zaman kiralar 15 – 20 bin olur muydu? Kimse karaborsa diye isyan etmezdi. Herkes kafasına göre kira istiyor. Evin, arabanın vs. yatırım aracı olmaktan çıkarılması lazım. Aksi halde gelecek, özellikle yeni nesil için çok çok zor olacak.

  • Konuyu anlamamışsın. Üç beş kendini bilmez fiyatları Tefe-Tüfe’ nin üzerinde yapıyorsa onları cezalandır, ev sahibini üst üste 2 yıl yüzde 25′ le mağdur etmek niye?
   Ha, sebebi ekonomiyi bilmeyenlerin, Tefe-Tüfe’ de en ağır kalem olan kira artış göstergesini düşük tutmak için yaptığı saçmalık yani kiracıyı filan düşünmek değil.
   Benimle aynı yaş, devamlı yemiş içmiş, piizlenmiş, hiç bir gelecek düşünmemiş, terbiyesiz, arsız çirkef tipleri 25 le her yıl bedava oturtacağım öyle mi..iyiymişsiniz.

 2. “Ev sahiplerinin konut oyunu” diyorsunuz da ya kiracılar? Nasıl olsa mahkemeler kiracı lehine karar veriyor, ev sahibi çıkaramaz diye, hakaretler, çirkefleşmeler, arsızlıklar, kırıp dökmeler…bunları nereye koyacağız?
  Devlet tarafından açıklanan enflasyon bile 70 lerdeyken neden her yıl yüzde 25? Yönetenlerin hata tablolarının düzeltilmesini ev sahipleri mi sırtlanacak?
  Hem siz gazetecisiniz soruşturun bakalım, devlet kira ödemesi yaptığı mülklerde 2 yıldır yüzde kaç artış yapmış..Muhalefet zaten yok da, sizlerden bari bir şeyler duyalım.

 3. Enflasyonun %100 den fazla olduğu bir ülkede ev sahiplerine %25 yap zam yapabilirsin diyorsun 2 senedir. Ne yapacaktı ev sahipleri? Birikim yapıp aldığı evi 10 sene bedava kiracıya mı verecekti ?Bu yazdığıma da sansür uygulamayın yayınlayın,yanlış bir şey yazmıyoruz.

  • 20 Ağustos 2023, 14:42

   Aynen öyle. %25 doğru karardı. Ev sahipliği (emlak mülkiyeti) üzerinden rantın engellenmesi lazımdı ve engelleniyor. Yatırım amacıyla ev alma işini bitmesi lazım artık bu ülkede.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!