Kira, park yeri, komşu kavgası… Mahkemeye gerek kalmayacak!

Komşular arasında çıkan tartışmaları uzlaşma ile çözecek düzenleme yakın zamanda hayata geçecek. 7'nci yargı paketi ile kat mülkiyeti ve komşuluk ilişkilerinden doğan sorunlar mahkeme yerine arabulucuya gidecek.

featured

TBMM’nin 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlaması ile birlikte öncelikli gündem maddelerinden biri de 7’nci yargı paketi olacak. Hazırlıkları devam eden pakette yer alacak değişiklikler arasında arabuluculuk sisteminin kapsamının genişletilmesi bulunuyor.

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, Adalet Bakanlığı ve AKP tarafından çalışmaları devam arabuluculuk ile ilgili düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

Kira, kat mülkiyeti kapsamındaki tüm konularda ve komşuluk ilişkileri ile ilgili sorunlarda arabulucuya gitmek zorunlu olacak. Mevcut sistemde bu isteğe bağlı idi. İsteyen arabulucuya, isteyen mahkemeye gidiyordu. Yasa çıktığında bu konuları kapsayan tüm dosyalar önce arabulucuya gidecek. Bir ay içinde arabulucu sorunu çözemezse konu mahkemeye taşınabilecek.

Bu durumda ihtilaflı kiralar, kira tespit davaları, tahliyeler, apartman yönetimi ile ilgili ihtilaflar, bina ya da sitedeki ortak olanların kullanımı, komşunun bahçesine kedi, köpek, tavuk girmesi, park yeri gibi sorunlarda öncelikli olarak arabulucuya gidilecek.

Kira, park yeri, komşu kavgası… Mahkemeye gerek kalmayacak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Zaten öfkeli millet. Kanun görevini yerine getirirken sabit olmaz, adalet de gecikirse kaostan kaçınılmaz. Devlet toplum nizamını birinci görev olarak uygulamalıdır.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!