Kiralık evlerde istenen şartların dozu kaçtı: Kredi not, maaş bordrosu…

İstanbul'da yüksek fiyatlarla evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri, alacaklarını garanti altına almak için yeni şartlar ortaya koymaya başladı. Kiralık ilanı veren bazı ev sahiplerinin, maaş bordrosu, kredi notu gibi kriterler tepkilere neden oldu. 

featured

Son zamanlarda kiralık ev sayısındaki düşüş ve fiyatlardaki artış, kiralık ev arayan vatandaşların ev bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa bir de ev sahibi ve emlakçıların ilanlara yazdığı şartlar eklendi. İlanlarda medeni durumdan maaş bordrosuna, meslekten, kredi notuna kadar kadar yeni şartlar sıralandı. Bunlara ek olarak 1 ya da 6 aylık peşin kira şartı ya da en az 2-3 depozito gibi şartlar ise şimdi ev arayanları, daha da zor durumda bıraktı. Başakşehir’de bulunan bir ev ilanında; kiracının kredi notu ibraz etmesi zorunlu tutulurken, Beşiktaş’ta bulunan bir başka kiralık evden ise 4 aylık peşin kira, 2 depozito, 1 yıllık aidatın peşin ve 30 bin liralık senet alınacağı ilan şartlarında yer aldı.

‘ARTIK İŞİN DOZUNU KAÇIRDILAR

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, anormal taleplerle karşılaşıldığında şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, “Artık işin dozunu kaçırdılar. Neredeyse sabıka belgesi, yer kağıdı isteyecekler. Kanunlara aykırı sözleşme mi olur? Bakın geçtiğimiz günlerde de bir genç avukat hanım ev kiralamak istediğinde; mesleğini öğrenince ev sahibi, ‘ben avukata vermem’ diyor. Çok uğraştırır beni sonra diyor ve ona kiralamıyor. Daha önce bir emsal karar var. Eşitlik ve insan hakları kurulumuz öğrenciye ev kiralamayan ev sahibine ceza uyguladı. Bu tür durumla karşılaşan tüm vatandaşlarımız mutlaka İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na internet üzerinden çok kolayca şikayetlerini yapabilirler. Kiracı seçmek ne demek? Yani pazarcıdan karpuz mu seçiyorsunuz? Böyle bir hakkınız yok. Tüketici Kanunu’nun 6. maddesince de satıştan kaçınmak yasaklanmıştır ” diye konuştu.

‘ÇOK AĞIR KOŞULLAR İLERİ SÜRÜYORLAR’

Kiralık ev sorununu kızıştıran, ev sahiplerini kışkırtanların bazı emlak komisyoncularının olduğunu düşündüğünü ifade eden Ağaoğlu, “Onların da gayrimenkul ticareti yetki belgesi sahibi olduklarına inanmıyorum. Çünkü o yetki belgesine sahip olanlar bilirler ki; hukuka aykırı işlem yaptıkları takdirde o yetki belgesi, yani gayrimenkul ticareti ruhsatı iptal edilebilir. Bazı emlakçılar o kadar abarttılar, ortamı kızıştırdılar ve ev sahiplerini de kışkırttılar ki, 1 yıllık peşin isteniyor. 1 aylık kira komisyonu yerine 2 aylık komisyon isteniyor. Depozito 2 aylık istenirken, 6 aylık kira karşılığı depozito isteniyor. Çok ağır koşullar ileri sürüyorlar. Ben bu tür kışkırtma yapan ve durumu fırsata çeviren kişilerin, gerçek gayrimenkul emlak ticareti yetki belgesine sahip emlakçılar olmadığı kanaatindeyim. Bu yetki belgesine sahip olan biri bilir ki, hukuka aykırı kontrat maddeleri geçersizdir. O hiçbir hüküm ifade etmeyeceği gibi şikayet edildiği takdirde Ticaret Bakanlığı’nın vermiş bulunduğu o gayrimenkul ticareti yetki belgesi, yani ruhsatı da iptale kadar gidebilir. Yaptırımlarla karşılaşabilir” şeklinde konuştu.

‘BU BİLGİLERİ VERMEK ZORUNDA DEĞİLLER’

Ağaoğlu,” Bu tür anormal taleplerle karşılaşan kiracı adayları kendilerini yılgınlık, bezginlik içine atmasınlar. İnternet çağındayız. Girsinler internete. Ticaret Bakanlığı’nın reklam kurulu şikayeti dedikleri zaman şikayetlerini oraya iletsinler. Kendilerine yaptırım uygulanacağını bilmeli o emlakçılar. Ayrıca İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da internet üzerinden şikayetlerini yaparlarsa bu tür tavır sergileyen gerek emlakçılar gerekse ev sahipleri yaptırımla karşı karşıya kalabilirler. Haklı bir sebep olmadan kiraya vermekten kaçınılamaz. Hukuka aykırıdır bu. Ayrıca hiç kimse kimsenin gelenini, gidenini, maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. O kişilerin özel hayatıyla ilgili, kişisel veri ile ilgili bir durumdur. Bu bilgileri vermek zorunda değiller” diyerek sözlerini noktaladı.

‘DAİRE SAHİPLERİYLE ÇOK İYİ GEÇİNİN, DAİRE YOK’

17 yıldır emlakçılık yaptığını belirten Zühtü Güldibi bu tür ilanları kendisinin de çok gördüğünü söyleyerek, “Bunlar yanlış ve yasal değil. Burada ikilik ve insanlar arasında ayrıştırma yapılıyor. Burada bizim yaptığımız tek şey şu tutacak olan kişiye sadece nazikçe mesleğini sorabiliyoruz. Nerelisin falan diye sorma şansımız yok” dedi.

Bazı meslek gruplarına ev sahiplerinin ev kiralamak istemediğini ifade eden Güldibi, “Aylık gelir, maaş bordrosu sorulması yanlış. Çocuk 7 olur, 15 olur. Sen burada kişiye ‘kardeşim sen buraya çocuksuz gel’ demek olmaz. Yani bu zaten ayıp şeyler. Kiracılık zor bir şey” diye konuştu. Bundan 10 yıl önce kiralık ev sayısının fazla olduğunu söyleyen emlak Güldibi, “O dönemde ben şunu dedim. Kiracılarınızla çok iyi geçinin. Kiracı bulma şansınız yok. Şimdi de tam tersi oldu. Şimdi de yani daire sahiplerinizle çok iyi geçinin, daire yok” ifadelerini kullandı.

Kiralık evlerde istenen şartların dozu kaçtı: Kredi not, maaş bordrosu…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Abd’de ev sahipleri kredi gecmisine, maas bordrosuna, alacagi depositoya yillardir bakiyo. DOGRU OLAN DA BUDUR. Kim evini, mulkunu, kredi gecmisi iyi olmayan, saglam bir geliri olmayana vermek ister? Abd’de ev sahipleri 600 altidaki kisilere ne ev ne is yeri kiralar, baskalari uzerinden de mulklerini kiralatmazlar…Eger kiraya verirse ve kira alamazsa bu devlete de mahkeme, alacak/verecek vb sekilde yuk olmaz mi? Herkes isini saglam yaparsa sorun cikmaz di mi? Bu yuzden bunlar mulk sahipleri icin dogru karar…

  • 2 ay önce

   Bankadan kredi cekmek istersen 777 sulaleni varini yogunu istiyor bankalar. Ev sahibi de milyonluk evini kullanmak icin kiraya veriyor ve kredi notunu, Maas bordosunu istemeli. Amerika da hatta sabika kaydi, gecmiste hic bir kiraci oldugu evden mahkeme yolu ile cikarilip cikarilmadigina dair bilgiyi de soruyor, alinan maasin da kiralanacak evin x3 kati olmasini istiyor Ve bunlari yerine getirmiyorsaniz zaten evi dahi goremiyirsunuz. Yok oyle 10 yil kiracilik benim yasal hakkim diye oturmak , sozlesme sonunda ev sahibi isterse kira sozlesmesini uzatmaz ve kiraci daireyi bosaltir, yok oyle yillarca suren mahkemeler kira odenmez ise en fazla 2 ay sonra polis esliginde mahkeme kagidiyla esyalariniz sokakta. Kiraci ise Türkiye de kral olmus maalesef. Girdi mi 10 yil kalmak zorunda sanki ve zaten %25 lerle daha da cok kalirlar…..

 2. 2 ay önce

  Dozu kaçıran bir aşağılık siyasiler iki onlardan farkı olmayan bu yazıyı kaleme alan gazetecilerdir. Su aka aka yolunu bulur. Devletin açıkladığı palavra enflasyon bile % 84 iken, ( gerçeği en az % 168) kirayı % 25 artırabilirsin diyenle bu haberi yapan dümbüğün farkı yoktur. Vardır diyen varsa cevap versin. Yıllardır enflasyon canavarı ile boğuşan bu yüzden dişinden tırnağından artırarak mülk edinenlerin suçu nedir? Devlet korumaz, yasa korumaz, alayı üç kâğıtcı siyasilerin çıkardığı yönetmeliklerle perişan edilirler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!