Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma: Yaralılar var

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında aralıklarla devam eden silahlı çatışmalarda yaralı sayısı 6’ya yükseldi. İki ülke arasında yıllardır devam eden sınır problemi nedeniyle sık sık çatışmalar yaşanıyor.

featured

Kırgızistan ile Tacikistan sınır hattında sabah saatlerinde başlayan silahlı çatışma aralıklarla devam ediyor.

Kırgızistan Sınır Muhafız Hizmeti tarafından yapılan açıklamada, yerel saatle 18.00 itibarıyla sınır hattında durumun gergin olduğu belirtilirken, çatışmalarda Kırgızistan tarafından 2’si asker 4 kişinin yaralandığı, yaralılar arasındaki 31 yaşındaki kadının durumunun ise ağır olduğu kaydedildi.

Silahlı çatışmalarda Tacikistan tarafının ayrım gözetmeksizin sivillere, altyapı tesislerine, evlere ve diğer binalara ateş açtığı ifade edilirken, “Ateş açanlar, bomba atar, havan topu ve silah kullandı” denildi. Açıklamada ayrıca, Kırgızistan ve Tacikistan yetkililerinin sınırda gerginliğin düşürülmesi ve çatışmaların durdurulması için görüşmeleri sürdürdüğü de aktarıldı.

Öte yandan Tacikistan tarafından yapılan açıklamada, bir askerin hayatını kaybettiği, 2 askerin de yaralandığı duyurulmuştu. Kırgızistan-Tacikistan sınır hattında iki ülke muhafızları arasında çıkan silahlı çatışma, ülke yetkililerinin görüşmeleri sonucu 12.40 sıralarında durdurulmuştu. Fakat, 15.08 sıralarında Batken bölgesinin Paski Arık köyünde Tacikistan muhafızlarının Kırgızistan sınır muhafızlarına ateş açmasıyla çatışma yeniden başlamıştı.

Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma: Yaralılar var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!