Kırım zirvesinde ‘Kıbrıs’ detayı… ‘Rumlarla ne işimiz var!’

featured

Kırım’ın ‘geri alınması’ konusunun ele alındığı ‘Kırım Platformu’ zirvesine Güney Kıbrıs Rum yönetimi de ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ ismiyle katıldı. Türkiye’nin ‘Dışişleri Bakanı’ düzeyinde temsil edildiği zirveyi değerlendiren Prof. Dr. Hasan Ünal, ‘Tanımadığımız Rum kesimi ile aynı toplantıda bir araya gelmek doğru değil. Rumlarla ne işimiz var!’ dedi.

VERYANSIN TV             

Kırım Platformu zirvesi dün Kiev’de Ukrayna’nın girişimiyle gerçekleştirildi. Zirvede Kırım’ın ‘geri alınması’ konusu ele alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer aldığı zirvede 40’tan fazla ülkeden katılım oldu. 

Moskova’dan zirveye sert tepki gelmiş, son olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Elbette bu, yapay olarak oluşturulmuş Rusofobik bir eylem. Günümüzde Ukrayna’da varlık gösteren ultra radikal neo-Nazi tezahürlerinin ekmeğine yağ sürmek için bu eğilimleri yapay olarak sürdürmeye çalışacaklar” açıklaması yapmıştı.

İlgili haber: Çavuşoğlu da katılmıştı… ‘Kırım’ zirvesine Rusya’dan sert tepki

Zirvede kamuoyunun gözünden kaçan bir detay ise dikkat çekti. 

Çavuşoğlu’nun katıldığı zirveye Türkiye’nin tanımadığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak büyükelçilik seviyesinde katıldı. 

Söz konusu toplantıyı Veryansın Tv’ye değerlendiren Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal “Tanımadığımız Rum kesimi ile aynı toplantıda bir araya gelmek doğru değil. Rumlarla ne işimiz var! Ayrıca ince bir ayrıntı var. Yunanistan ve Rum kesiminin büyükelçi düzeyinde katıldığı toplantıya biz dışişleri düzeyinde katılıyoruz.” dedi.

Rusya’nın zirveye sert tepki gösterdiğini hatırlatan ve toplantıya katılan ülkelerin Türkiye’yi Kıbrıs’ta işgalle suçladığını belirten Ünal, “Kıbrıs konusunun Batı’yla çözülebileceği düşünmek abesle iştigaldir. Bu sorunu çözmenin başlangıcı Rusya’yla ile diyalogdan geçer. Çünkü Batı’nın dayattığı tek devlet çözümü Rusya’nın da aleyhinedir. Zira Kıbrıs, NATO ve AB toprağı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK DIŞ POLİTİKASI TUTARSIZ…’

Ünal şunları söyledi:

“Kırım Platformu zirvesi Türk dış politikasındaki dağınıklığı ve tutarsızlığı gösteriyor. Amaçsız bir görüntü sergiliyor. Oysa 20 Temmuz günü KKTC’de Erdoğan’ın önemli açıklamaları vardı. ‘Bizim politikamız iki devlet politikasına dayanmaktadır’ dedi. Doğru ama bunu diyorsanız bu doğrultuda adımlar atmanız gerekiyor.

ZİRVEYE KATILAN ÜLKELERİN KIBRIS SİCİLİ

Ancak ‘Kırım’ toplantısında olduğu gibi son dönemde Türkiye sık sık Kıbrıs çıkarlarımızın karşısında yer alan ABD ve Batılılarla bir araya geliyor.  Bu ülkeler resmi açıklamalarında bizi Kıbrıs’ta işgalci olarak görüyor. İki devletli çözüme şiddetle karşı çıkıyorlar. Türkiye’nin katıldığı Kırım Platformu’ndaki ülkelerde de bu yaklaşım var.

TOPLANTIYA RUM KESİMİ DE KATILDI

Ayrıca toplantıda dikkat çeken bir diğer husus Rum kesiminin de ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ sıfatıyla toplantıya katılması. Tanımadığımız Rum kesimi ile aynı toplantıda bir araya gelmek doğru değil. Ayrıca ince bir ayrıntı var. Yunanistan ve Rum kesiminin büyükelçi düzeyinde katıldığı toplantıya biz dışişleri düzeyinde katılıyoruz.

Bu ülkeler Rusya’yı tahrik etmemek niyetiyle muhtemelen büyükelçi düzeyinde katılıyor. Moskova’ya ‘NATO ve AB üyesi olarak bunu yapmak zorundayız, ancak en düşük düzeyde katılıyoruz’ mesajı veriliyor. Peki biz niye Rusya’nın bizim yanımızda olmasını önemsemeyerek, ‘düşmanca bir girişim’ olarak ifade ettiği toplantıya dışişleri düzeyinde katılıyoruz?

‘KIRIM’ TAVRI RUSYA İLE KIBRIS DİYALOĞUNU ETKİLER

Buradan ne elde etmeyi umuyoruz?

Suriye, Kırım ve Kıbrıs konularında Rusya ile neden paket bir diyalog içine girmiyoruz? Kıbrıs konusunu Batı’yla çözülebileceği düşünmek abesle iştigaldir. Bu sorunu çözmenin başlangıcı Rusya’yla ile diyalogdan geçer. Çünkü Batı’nın dayattığı tek devlet çözümü Rusya’nın da aleyhinedir. Zira, Kıbrıs NATO ve AB toprağı olacaktır. Ancak biz Rusya karşıtı zirvelere katılarak vizyon eksikliğiyle masada elimizi zayıflatıyoruz.”

Kırım zirvesinde ‘Kıbrıs’ detayı… ‘Rumlarla ne işimiz var!’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

16 Yorum

 1. 2 sene önce

  Omurgasiz olunca böyle oluyor

 2. Yok, yok, yok. Bunlarda devlet birikimi yok. Kabile bunlar, akepe kabilesi. Tuzu alıp koşuyor her yere. Belki biraz para koparırım diye batının kıçını yalıyorlar. Rusyadan gelecek turistin geliri bile batıdan alacağınız paranın 10 katı.Yok, yok, yok. Beyin yok.

 3. 2 sene önce

  Veryansın bir ara Türklerin ürettiği Hellim peynirini Rumların ab’ye başvurarak patentini almaya çalıştığının haberini yapmıştı. Sabahattin ismail geçenler de Maraş konusun da Rumların çıkarcı tarafını paylaşıp, böyle bir hakları olmasa da Rumların Türklerden kendilerine ev yapmasını iade konut istediğini yazdı sonra Maraş’ın eskiden bir kaç Türk derneğine bağlı olduğunu sanırım Rumların hiçbir hakkı olmadığını bu durumu kullandığını yazdı

 4. 2 sene önce

  Çünkü iktidarda ülke çıkarlarını değil kendi çıkarlarını düşünen bir hükümet var

 5. 2 sene önce

  Türkiye Rusya’yla Kıbrıs’ı tanıma konusun da, Azerbaycan ve Suriye de Türkiye’nin Türklerin tarafına geçmesi karşılığın da anlaşma yapıp Kırım’ı tanıyabilir. Karadenizi koruyabilir. Bu iktidar ile bunun olacağını sanmıyorum. Seçim de gideceğini bilen iktidar intikam alıp Türkiye de bir enkaz bırakıyor kasıtlı arkasında, ben böyle düşünüyorum

 6. 2 sene önce

  Enkaz baştan beri yapılıyor.

 7. 2 sene önce

  Aynen, omurgasız olunca böyle şeyler olabiliyor.

 8. Kırım halkı en doğru seçimi yaparak Amerika ve Avrupa’nın tuzağına düşmemiş gençlerinin kanını dökmeden daha refah seviyesi yüksek bir topluma doğru gitmektedir.Rusya Kırım’ın kendisine ilhakının karşılığı Rus anakarasına kaliteli ulaşım ağları kurarak cevap vermiştir.Kırım,Ukrayna nın içine düştüğü demokrasi ve refah tuzağına düşerek felakete sürüklenmemiştir.Avrupa ve ABD’den alacağı 3-5 kuruşun peşine düşen iktidarımız parayı aldıktan sonra Rusyaya dönecektir.Ama bunun adını siz koyun.

 9. Aynı mantıkla düşünürsek ab ilede ilişki kurmamak lazım o zaman ab de kıbrıs diye bir ülke var çünkü düşüncede biraz mantık hatası var

 10. Rusya özellikle Suriye’ye yerlestikten sonra Kibris konusunda Türkiyenin lehine bir adim atar mi, emin degilim. Öncesinde de bu yönünde bir adimi olmadi. Kirimda güney kibris yönetiminin oldugu bir toplantiya katilmak yanlis görülebilir ama bunun cözümü tanimadigimiz bir yönetim yüzünden bizim toplantiyi terketmemiz olabilir mi? Rum kesimi yüzünden uluslararasi toplantilara koskoca Devlet katilmayacak mi? Elestiri tamam da, cözüm öneriniz nedir?

 11. 2 sene önce

  Bunu yazmana bile gerek yok, biliyorum. Her zaman olduğundan daha fazla yapıyor, bunu görmüyor musun

 12. 2 sene önce

  Saçmalama

 13. 2 sene önce

  Hangi dış politikamız tutarlı ki? Kılavuzu karga olanın burnu .oktan çıkmaz diye çok güzel bir deyim vardır.Bunların dış politikası da bu deyime çok uyuyor.

 14. 2 sene önce

  Bir Türk olarak burada Rusya’yı haklı görüyorum. Neden bu yanlışlar yapılıyor anlamıyorum.

 15. 2 sene önce

  Kırım politikamız iyidir.
  1. Rus kökenli halkı hiçbir katliâma mâruz kalmamış, buna rağmen kânunsuz olarak toprakları istilâ edilmiş, komşumuz Ukraynayı destekliyoruz.
  2. Yüce devletimizin gerileme çağında çeşitli diplomatik batı entrikaları ile çalınmış ve kontrolumuzdan çıkmış olan, 1571’den beri vatanımızın toprağı Kıbrıs, Türk kökenli halkımızın vahşîce katledilmesiyle süzeranlık anlaşmalarımıza uygun olarak ve tekrar savaşarak, kanımızı akıtarak yüzde 40’ını geri almış olduğumuz Kıbrıs husûsunda bizi masada destekleyebilecek yegâne devlet olup desteklemeyen Rusya’ya dişe diş siyâseti uyguluyoruz.
  3. Anlaşmak ve ticâret yapmak zorunda olduğumuz “batı” dünyâsına sâdece şımarık çocukları Yunanistan değil şımarık torunları Güney Kıbrıs sözde idâresini tanımasakta masada bu veled-i zînâya tahammül edebildiğimizi fakat adadaki insanlarımıza tekrar zarar vermeye yeltenirlerse Osmanlı tokadını yine yiyeceklerini hatırlatıyoruz. Şimdi aşşağıdaki yorumcu arkadaşlarıma soruyorum; daha ne istiyorsunuz kardeşim?
  Stalin canavarının Kırımlı Tatar kardeşlerimize ve diğerlerine uygulamış olduğu etnik katliamlar ve sürgünlerden bahsetmedim bile. Kırımdaki Rus kökenli halk Stalin’in soykırımları sonrası etnik mühendislikle oluşturulmuştur, Rusya Kırım halkının çoğunluğunun Rus olduğunu öne sürerek Kırımı ilhak etmeyi aklayamaz.

 16. 2 sene önce

  Babaları da düşüp kalkmıştı sonumuz ülkemiz işgal etiler, Tali banın Önde bile diz çöken batı nesi var, batıya karşı dik durursan kazanırsın, Milli bir devlet kendi bölgesinde bir paht kurarak kendi problemlerin dünyaya kabul ettirir, yoksa yalpa yaparak olmaz

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!