Kız Kulesi’nin restorasyon görüntüsü tartışma yarattı… Resmi açıklama yapıldı

Eylül 2021’den bu yana restorasyon çalışmaları süren Kız Kulesi’yle ilgili bir video Twitter’ı karıştırdı. Restorasyon nedeniyle Kız Kulesi’nin etrafına geçirilen panelin arkasından geçen vapurun siluetinin görünmesi üzerine sosyal medyadan birçok yorum yapıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, 'Kız Kulesi Restorasyonu' haberleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

featured

İstanbul’un siluetiyle özdeşleşmiş sembol yapılardan birisi olan Kız Kulesi’nin restorasyon sırasında yıkıldığı yolundaki iddialar Twitter’ı karıştırdı. Yayınlanan bir videoda restorasyon nedeniyle Kız Kulesi’nin etrafına geçirilen panelin arkasından geçen vapurun siluetinin görünmesi üzerine birçok hesaptan sorular soruldu.

 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de konuyla ilgili olarak bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada “Restorasyon sıkıntısız bir şekilde devam ediyor. Hiçbir problem yok. Her gördüğünüz görsele inanmayın” ifadelerine yer verdi.

Kız Kulesi internet sitesinde 25 Temmuz tarihli açıklamada ise konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Restorasyon işinin önemli bir kısmını 1940’larda yapıya eklenen betonarme bölümlerin sökümü oluşturmaktadır. İlk etapta güçlendirilerek korunması planlanan bu bölümlerde işin başlamasıyla birlikte yapılan incelemeler sonucunda, beton malzemenin deniz kumu ve kabuğu kullanımı nedeniyle özelliklerini kaybettiği, demir donatıların aşırı korozyona uğradığı ve çatlaklara sebep olduğu görülmüştür. Bu durum danışman hocalarımız tarafından da raporlanarak betonarme kısımların tamamen sökülmesi yönünde karar alınmıştır. Kulenin külah kısmının sökümünü de içeren bu işlem koruma kurulu tarafından onaylanmış olup, sökülen kısımların özgün malzemelerle yeniden inşa edilmesine ilişkin uygulama projelerinin geliştirilmesine devam edilmektedir.

Bayrak direğinin söküm çalışmaları öncesinde bakır alemin itinalı sökümü gerçekleştirilmiş ve alemin parçaları belgeleme ve konservasyon çalışmaları için atölyeye alınmıştır. Bakır alem üzerinde altın varak kalıntıları tespit edilmiş ve görülen bozulmalar çizim ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Bununla birlikte bayrak direği üzerinde ve direk ile külahın birleşim kısmında rüzgâr yükü ve malzeme özelliklerinin kaybolması nedenli bazı çatlaklar görülmüştür. Dayanım özelliğini kaybetmiş betonarme elemanların söküm işlemlerine Koruma Kurulu kararı doğrultusunda başlanacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı’dan ‘Kız Kulesi Restorasyonu’ açıklaması geldi. 1940’lı yıllardaki kız kulesinde yaşanan yangın sonrası yapılan betonarme eklentiye dikkat çeken Yazgı, 2022 yılı sonunda çalışmaların biteceğini ifade etti.

İşte Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama:

“1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup 2022 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.”

Kız Kulesi’nin restorasyon görüntüsü tartışma yarattı… Resmi açıklama yapıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 hafta önce

    Moğol sürüleri gibi her yeri talan eden bir idare işbaşında olunca halkın Kızkulesi için endişelenmesi gayet doğal.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!