KKTC seçimleriyle ilgili ilk değerlendirmeler

featured

Sabahattin İsmail yazdı

KKTC’de milletvekili erken genel seçimlerinin bence en anlamlı sonucu, KKTC’yi, Anavatanı, garantörlüğü, iki devletli çözümü savunan ve federasyona karşı çıkan partilerin, oyların yüzde 60’ını almasıdır.

Federasyonu savunan partiler ise yüzde 40’da kalmıştır.

50 kişilik Mecliste iki devletli çözümü savunan 32 milletvekili; federasyonu savunan 18 milletvekili olacaktır.

Bu ise federasyonu artık çözüm seçenekleri dışında sayan ve Rumlarla ancak İki devletli bir anlaşma için görüşme yapılabileceğini öngören bir Meclis kararı alınması için yeterli bir sayıdır…

Böyle bir karar alınması, halkın ortaya koyduğu iradenin gereğidir.

Halk iradesine ve demokrasiye saygısı olanlar, böyle bir kararı almaktan kaçınamayacağı gibi, federasyonu savunanlar da, halk iradesinin gereği olan böyle bir karara, eğer gerçekten demokrasiye saygılı iseler, karşı çıkmamaları gerekir.

Halk iradesinin yansıması olacak böyle bir karar, Rum ve dünya karşısında elimizi çok güçlendireceği ve ileride olası tehlikeleri bugünden önleyeceği için, yeni meclisten çıkacak ilk karar olmalıdır.

UBP OYLARINDAKİ ARTIŞIN NEDENİ 

Seçimin kazananı UBP ve CTP, kaybedeni ise HP ve TDP olmuştur.

Geçen seçimde 9 milletvekili çıkaran HP, 3 milletvekilini UBP’ye, 3 milletvekilini de CTP’ye kaptırmıştır.

HP’nin milliyetçi oyları UBP’ye, soldan transfer ettiği oylar da CTP’ye dönmüştür.

Merkez oylar da kendisine kalmış ve 3 milletvekiline inmiştir.

HP’nin açmazı, milliyetçi veya solcu görünmekten korkmasıydı.

Ne kokar, ne tüter, orta yolcu bir siyaset izlenmiştir.

Milliyetçi görünmekten ödü patlamıştır. Adaylarına ve kendilerini destekleyenlere “milliyetçi söylemden kaçının, yoksa soldan, liberal gençlerden oy alamayız” telkini bile yapmışlardır.

Devamla HP, geçen seçim kendisine oy veren milliyetçi kesimin beklentisi olan, işbirlikçi sol ile ve sahte milliyetçilerle mücadeleden kaçmıştır. Bu mücadeleyi sürdüren sivil toplum örgütleri ve milliyetçi kanaat önderlerine karşı mesafeli durmuş, Meclis içinde ve dışında açıklamalarında ve duruşunda beklenen kararlı duruşu sergilememiştir.

Bu ise, UBP’ye alternatif olacak, gençlerden oluşan milliyetçi bir parti arayışı ile HP’ye oy veren kitlenin yeniden UBP’ye dönmesine neden olmuştur.

Diğer yandan, Türkiye’ye karşı daha radikal bir söylem ve tavır beklentisi içinde olan soldan gelen seçmen de, HP politikalarında bunu göremeyince, geriye CTP’ye dönüş yapmıştır.

Bir başka deyişle HP, KİMLİKSİZ, ORTA YOLCU bir parti olmanın bedelini ağır ödemiştir.

CTP OYLARINDAKİ ARTIŞIN NEDENİ 

CTP oyundaki artışın bir nedeni, geçen seçim HP’ye kaptırdığı yüzde 3’lük oyun geri dönmesi yanında, Akıncı’nın partisi TDP’nin de yüzde 3’lük oy kaybı ile baraj altında kalmasıdır.

Bunun kanımca en büyük nedeni, sol seçmenin, Akıncı’nın soldaki liderlik iddiasının ve Kıbrıs sorununda önderlik beklentisinin çöktüğünü görmesidir.

Devamla, CTP’nin artık Akıncı ve partisini daha fazla sırtında taşımak istemeyişidir.

Bilindiği gibi CTP, solun en büyük partisi olarak gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse Lefkoşa Belediye başkanlığı seçimlerinde hep TDP adaylarını desteklemiş ve onları güçlendirerek seçim kazandırmıştır.  

Belli oldu ki CTP artık Akıncı ve partisi TDP’yi ayakları içinden temizleme kararı almıştır.

 Ve bunda da başarılı olmuştur.

Böylece Akıncı bir kez daha siyasi mefta haline gelmiştir. Ve bu defa bunu CTP yapmıştır.

SAĞ-SOL DENGESİ DEĞİŞMEDİ 

Çok partili siyasi yaşama geçtiğimiz 1975 yılından bu yana Yüzde 60-65 milliyetçi-muhafazakar-merkez ve yüzde 35-40 sol-radikal sol  seçmen olmuştur. Seçimler geleneksel olarak varolan bu dengeyi değiştirmemiştir.

Bu denge, AKP hükümetinin federasyoncu sol CTP’yi desteklediği Annan Planı süreci hariç, hep aynı kalmıştır.

Nitekim AKP hükümetinin CTP’ye verdiği destek son bulunca eski geleneksel denge yeniden kurulmuştu. Bu seçimde de geleneksel siyasi denge bozulmamıştır.

Benim seçimlerden okuduğum budur.

KKTC seçimleriyle ilgili ilk değerlendirmeler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!