KKTC’de ‘eşek’ kavgası

Türkiye’de sokaklardaki başıboş köpeklerin uyutulması tartışması sürerken, KKTC’de de gündemde benzer bir konu var. Özellikle adanın kuzeydoğusundaki Karpaz bölgesinde yoğunlaşan başıboş eşeklerin durumu adeta ülkeyi ikiye böldü.

featured

Karpaz bölgesinde halk, başıboş eşeklerin kazalara yol açması ve tarlalara zarar vermesinden şikayetçi. Ancak ‘eşeklere dokunmayın’ diyenler de var.

Sözcü’den Yavuz Alatan’in haberine göre, Kaleburnu Köyü Muhtarı Halil Yeşilbulut “Her çiftçinin 20-30 dönüm arpası, buğdayı mahvoluyor. Her gün eşek kovalamaktan bıktık” derken, Avtepe Köyü Muhtarı Rezvan İnlen ise “Yabani eşeklerin sayısı çok arttı. Yetkililer bizi de eşek yerine koyuyorlar” diye konuştu.

SAYILARI BİNLERLE İFADE EDİLİYOR

2000’li yılların başında sayıları 800-900 olarak tahmin edilen başıboş eşeklerin nüfusu bugün “birkaç bin” olarak niteleniyor. Eşekler, Karpaz’daki Apostolos Andreas Manastırı’na giden turistlerin araçlarının önüne çıkarak yiyecek almayı da alışkanlık haline getirdi.

DENKTAŞ’IN ÜNLÜ SÖZÜNE KONU OLMUŞLARDI

Adadaki başıboş eşekler, KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın büyük ses getiren bir cümlesine de konu olmuştu. Denktaş, muhalif grupların “Kıbrıslı” kimliğini öne çıkarması üzerine “Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Adada Türkler ve Rumlar vardır. Sadece eşekler gerçek Kıbrıslıdır” demişti.

KKTC’de ‘eşek’ kavgası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Turkiye’ye getirsinler,burda onlara iyi bakarlar

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!