KKTC’de hükümet istifa etti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti.

featured

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, Cumhurbaşkanı Tatar ile Başbakan Faiz Sucuoğlu arasındaki görüşme sona erdi.

Tatar, yaptığı açıklamada, hükümetin istifasını kabul ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Sucuoğlu’nun hazırladığı kabine listesini 21 Şubat’ta onaylamasının ardından KKTC’de 38. hükümet kurulmuştu.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, dün saat 12.00 sıralarında, koalisyon ortaklarıyla Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret ettiklerini ve Maliye Bakanı Sunat Atun’un görevden alınmasına ilişkin yazıyı sunduklarını belirtmişti. Sucuoğlu, “Geri dönüş olmayınca saat 17.00 sıralarında koalisyon ortağı arkadaşlarla istifa mektubumuzu hazırladık ve Cumhurbaşkanı’na sunduk” demişti.

NE OLMUŞTU?

Hükümet krizi, elektrik zamları ve bunun yol açtığı grevle başlamıştı.  Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) kendilerini maliyetin altında satış yapmaya zorlandığı gerekçesiyle 12 Nisan’dan itibaren grev kararı almıştı. Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun EL-SEN ile anlaşması sonrası ise grev sona ermişti.

Ancak anlaşma, Sucuoğlu ile Atun arasında kriz yarattı. İki ismin Cumhuriyet Meclisi’nde yapılan oturumda farklı görüşleri dile getirmesi dikkat çekti.

Atun EL-SEN ile anlaşma imzalanmasını doğru bulmadığı için metni imzalamadığını söyledi.

Ardından Sucuoğlu, Atun’un görevden alınmasıyla ilgili yazıyı onaylaması için Tatar’a sundu, ancak olumlu yanıt alamadı. Tatar bu değişikliği değerlendirmek istediğini belirtti. Atun’un görevden alınmasında ısrarcı olan Sucuoğlu ise Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği ikinci yazıda hükümetin ‘şartlı istifasını’ sundu.

KKTC’de hükümet istifa etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!