KKTC’den BM Barış Gücü’ne: Misafirlik bitti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı (KKTC) Tahsin Ertuğruloğlu, Türk ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sınır hattındaki ara bölge dışında KKTC’de de 2 kamp ve bir temas noktası bulunan Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün GKRY'den izin alarak görev yaptığını belirterek, “Misafirlik bitti, ya KKTC ile askeri anlaşma imzalar ya da KKTC’den çekilirler” açıklamasında bulundu.

featured

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı (KKTC) Tahsin Ertuğruloğlu, Türk ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sınır hattındaki ara bölge dışında KKTC’de de 2 kamp ve bir temas noktası bulunan Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün GKRY’den izin alarak görev yaptığını belirterek, “Misafirlik bitti, ya KKTC ile askeri anlaşma imzalar ya da KKTC’den çekilirler” açıklamasında bulundu.

Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamalarda New York temasları sırasında  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Barış Operasyonların’dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile görüştüklerini anlatan Ertuğruloğlu, BM’ye Kuvvetler Anlaşması (SOFA) taslağını sunduklarını, KKTC’nin tanınması için yeni adımlar da atacaklarını kaydetti.

BM’nin taslağı inceleyeceğini anlatan Ertuğruloğlu, “En kısa sürede cevap vereceklerini söylediler ama biz fazladan bir ay süre tanıdık. KKTC olarak net bir şekilde onlara diyoruz ki ‘Bakın, KKTC topraklarında sizin görev yapmanızın onayını verecek olan makam Rum hükümeti değildir, biziz. Biz bunca sene misafirperverlik yaptık, izin verdik ama artık bu bitti. Yanıt olumsuz gelirse de atmamız gereken adımlardan asla çekinmeyiz. 1974’ten sonra Türk askerinin güvencesiyle yaşıyoruz, BM askeri KKTC’den giderse gider” ifadelerini kullandı.

Ertuğruloğlu yaptığı açıklamada, “Misafirlik bitti, ya KKTC ile askeri anlaşma imzalar ya da KKTC’den çekilirler” açıklamasında bulundu.

KKTC’den BM Barış Gücü’ne: Misafirlik bitti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!