Konu: Vatandaşlık çetesi… Veryansın Tv’yi kapatmak istiyorlar!

Yabancılara vatandaşlık satılması hedefiyle fiyat şişiren değerleme firmaları arasında yer alan TDUB Başkanı Yaşar Bahçeci’nin firması Eva, Veryansın Tv’ye açtığı davada sitenin erişime tamamen kapatılmasını ve Eray Çelebi’nin kaleme aldığı ‘vatandaşlık’ çetesi yazılarına erişimin engellenmesini talep etti. Eva ve Bahçeci’nin ihtiyati tedbir talebi ise mahkeme tarafından reddedildi.

featured

VERYANSIN TV

Gerçek dışı raporlara imza atan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği(TDUB) Başkanı Yaşar Bahçeci’nin firması Eva, Veryansın Tv’nin erişime kapatılmasını istedi.

Veryansın Tv’den Eray Çelebi, ‘yabancılara vatandaşlık çetesi’ başlıklı yazı dizisiyle yabancılara vatandaşlık satılması hedefiyle fiyat şişiren değerleme firmalarını isim isim açıklamıştı.

Söz konusu firmalar arasında TDUB Başkanı Yaşar Bahçeci’nin sahibi olduğu Eva Gayrimenkul Değerleme Firması da var.

‘İsim isim ‘vatandaşlık’ çetesi varan 3: ‘Çürük elma’ başkanın firması çıktı’ başlıklı yazıda Antalya’nın Alanya İlçesi Avsallah Mahallesi Arcadıa Homes sitesinde, emsalleri 5 milyon civarında olan 187 m2’lik bir konuta Eva Değerleme Firması’nın 9 milyon 200 bin değer biçerek fiyat manipülasyonu yaptığı belirtilmişti.

Ayrıca ‘İsim isim vatandaşlık çetesi varan-4: Hokus pokus dükkan!’ yazısında yine Eva’nın hacmi olmayan Esenyurt’ta bulunan bir AVM’deki 14 m2’lik bağımsız bölümü bir insanın zar zor geçeceği bir delikle 384 m2 daha büyüttüğü ve 406 m2’ye tamamladığı dile getirilmişti. Söz konusu dükkanın değeri böylece vatandaşlık alımı için gerekli 400 bin doların üstüne çıkartılmış ve 532 bin dolar (15 milyon TL) olarak belirlenmişti.

VERYANSIN TV’YE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ TALEP EDİLDİ

Söz konusu iki usulsüz raporun ardından Eva Gayrimenkul Değerleme Firması ve firmanın sahibi TDUB Başkanı Yaşar Bahçeci; Veryansın Tv, Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay ve Veryansın Tv yazarı Eray Çelebi’ye dava açtı.

İstanbul Anadolu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde söz konusu yazıların Eva firmasının tüzel kişiliğine yönelik asılsız iddia ve suçlama içerdiği öne sürüldü.

Dilekçede, Veryansın Tv’ye erişimin tümden engellenmesi, engellenmemesi durumunda ise Eray Çelebi’nin kaleme aldığı 5 yazıya erişimin durdurulması talep edildi.

MAHKEMEDEN EVA VE BAHÇECİ’YE RET

Mahkeme, Eva ve Yaşar Bahçeci’nin aynı taleplerden oluşan ihtiyati tedbir talebini ise reddetti.

Gerekçede, ihtiyati tedbir sebeplerinin oluşmadığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Kanun, ihtiyati tedbir isteme sebeplerinden birisinin olması halinde bu yönde karar verilebileceğini ifade etmiştir. Bu sebeplerden birisi de gecikme sebebiyle bir sakıncanın, yahut ciddi bir zararın doğacağından endişe edilmesi hallerinde sebep varsayılmalıdır. Bu sebep hakimin takdirine bırakılmış bir sebeptir. Talep konusu incelendiğinde ihtiyati tedbire ilişkin talebinin yukarıda incelenen şartlarının var olmadığı, nihai karar mahiyetinde ihtiyati tedbir kararı verilemeyeceği anlaşıldığından talebin reddine dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.”

‘SUSTURAMAZLAR’

Konuyla ilgili konuşan Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay, “Veryansın Tv’yi kapatmak için her türlü hukuki yola başvurabilirler. Adamlarını bulurlarsa kapatabilirler ama susturamazlar. Gerekirse biz ‘yasarbahceciyeveryansin’ diye bir site kurar oradan da yayın yaparız. Komik karşılıyorum.” dedi.

Davayı değerlendiren Veryansın Tv’nin avukatı Ersan Barkın da şunları söyledi:

“Veryansın Tv’yi manipülatif yayın yapan haber sitelerinden ayırt eden, yazı ve haberlerin yalnızca hakikate dayanması. Bu noktada maddi ve somut veriye dayanan haber ve yazıların hukuka aykırılığı savına dayanak bulmak olanaksız. Hakikate dayalı bilginin kamuoyuna erişmesi ise basın özgürlüğünün anayasal karşılığı. Bu bakımdan yalnızca ilgili yayınların değil, tüm haber sitesinin yayının engellenmesi talebini iyi niyetli ve sadece kişilik hakları zarara uğradığını iddia eden kişilerin, bu durumun giderilmesi talebi olarak görmek mümkün değil.

Talebin, son dönemlerde veryansın’ın YouTube yayınını durdurma faaliyetinin, bu dava üzerinden sürdürülme çabası taşıdığı açık.”

 

Konu: Vatandaşlık çetesi… Veryansın Tv’yi kapatmak istiyorlar!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Yargılanması gerekenler, haber vereni yargılatmaya çalışıyor.
    Tipik ülkem kültürü oldu.

  2. 30 Ocak 2024, 04:56

    Önceden delinin biri çıkar, adaleti kendince sağlamaya çalışırdı. Şimdi yapanın yanına kâr kalıyor.

  3. yavuz hırsız ev sahibini bastırmak istemiş.bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça o ülke çürümeye mahkumdur demişler.eray çelebiyi tebrik ederim yek başına iyi gazetecilik örneği veriyor.kalantör saray medyası onla aşık atan muhalif medya dururken.

  4. 30 Ocak 2024, 00:52

    Yarası olan gocunur. Haberin doğru olmadığını kanıtlamak için Veryansın’ı kapattırıp erişim engeli’nin gelmesini istiyor. Haberin yanlış olduğunu kanıtlayacak kanıt getirmiyor. Erişim engeli istiyor. Kendini ifşa ediyor ben yaptım diye

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!