‘Konut fiyatları tepetaklak olabilir’

Sektör temsilcilerinden “Konut fiyatlarının aşağı gelmesi olasılığı var” yorumu geldi. Tüketici Konfederasyonu Başkanı “Bugün ev fiyatları çığırından çıkmış durumda. Böyle olunca da kamu otoritesi devreye girer diyorum” ifadesini kullandı.

featured

Bloomberg HT’ye konuk olan Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu ve Torkam Holding İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, konut piyasası ve barınma sorunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ağaoğlu, sosyal konut yapımı için ucuz arsa verilmesi gerektiğini belirterek, TOKİ’nin bu konuda önderlik etmesini söylediklerini ve kiralık konutlara 3 yıllığına tavan fiyat uygulaması getirilmesini önerdiklerini söyledi.

Ağaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Her gayrimenkulün belediyelere kaydedilmiş 4 yılda bir Emlak Değerleme Komisyonu’nca belirlenmiş rayiç bedelleri var. Devletin temel ihtiyaçlarla ilgili olarak düzenleyici ve sınırlayıcı bir rolü var. Bugün ev fiyatları çığırından çıkmış durumda. Böyle olunca da kamu otoritesi devreye girer diyorum. 1 milyon Suriyelinin ülkesine dönmesi demek yaklaşık 200-250 bin konutun boşa çıkması demek, ayrıca yabancılara konut satışında vatandaşlık edinebilme sınırı 250 bin dolardan 400 bin dolara çekiliyor. Bu sebeple, fiyatlar tepe taklak olabilir. Şu anda dalgalı bir seyir var.” dedi.

‘FİYATLARININ AŞAĞI GELME OLASILIĞI VAR’

Torkam Holding İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, yüksek kira fiyatlarının önlenmesi hakkında yaptığı konuşmada, “Türkiye’de kamunun sahip olduğu konut yok. Almanya ve Fransa’da birçok belediye ve kuruluşun konutları var. Onların ellerinde bu konutlar olduğu için piyasayı kontrol etmeye sahipler.” dedi.

Günümüzde arzın önündeki en büyük sorunun büyükşehirlerde arsa olmamasına bağlayan Dereli, alım ve satımların özellikle son 3 aydır durduğunu belirterek, “Konut fiyatlarının aşağı gelmesi olasılığı var” değerlendirmesinde bulundu.

‘Konut fiyatları tepetaklak olabilir’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 1 ay önce

  Herkes konut fiyatlari cok yuksek diyor. Kimse demiyor ki bu dünyada barinmak icin bir insan ömrünü niye veriyor

 2. 1 ay önce

  Siz para kazanacaksınız diye Suriyeliler dönmesin mi!

  Vatan toprağını arazi diye görenlerle derdimiz var.

 3. 1 ay önce

  Bu açıklamalar ile sana kaldı düşen oyları topralamak…

 4. 1 ay önce

  Ev ve işyeri, satılık ve kiralık fiyatlarının tümü şişirme. Ekonomi çok kötü evet, emlakçılar ve mal sahipleri de birbirinden gaz alarak, o şukadar kiralıyor ben keriz miyim ben de yükselteyim diyerek bu paradoks oluştu.

  • 1 ay önce

   şişirme değil. maliyetler çok arttı. toki yaptığı evleri kaçtan satıyor? 100 bin tl mi?

   Cevapla
 5. 1 ay önce

  Bu enflasyon ve dolar artışı ile nereye fiyat aşağı inmek ev sahibi için evin mantik değeri var devlet üst fiyat belirler ise kimse evini ucuzdan satmaz en basit sıfır araba 500 bin olmuş onlara kıyasla yine iyi bile ev fiyatları

 6. 1 ay önce

  Dikta yöntemlerle fiyatlar inmez sadece iktidardan düşersiniz haddinizi bilin

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!