Konut ilanı verenler tekrar düşünecek!

Suni fiyat artışlarının önüne geçmek için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından getirilen yeni düzenleme ile internet sitelerindeki ilanlarda yer alan fiyat ile tapudaki satış fiyatını karşılaştırarak usulsüzlük yaptığı tespit edilen satıcı ve emlakçılara ceza kesilecek.

featured

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan yeni düzenleme ile suni fiyat artışlarının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Düzenlemeyle emlak piyasasında manipülasyon yoluyla konut fiyatlarını yükselten kişilerin engellenmesi hedefleniyor.

Türkiye gazetesinin haberine göre düzenleme şöyle işliyor; örneğin fiyatı 5 milyon liraya internet üzerinden satışa sunulan bir konut vergi ve harçların çok çıkması sebebiyle 2 milyon lira olarak gösterildi. Söz konusu konutun satışının 5 milyon liradan olduğunu, satışın yapıldığı iste GİB’e bildirecek. Tapuda bu satışın 2 milyon lira olarak tescil edecek.

Gelir İdaresi aradaki fark kadar alıcı ve satıcıya harç matrah farkı çıkaracak ve Vergi Ziyaı Cezası ile tahsilini yapacak. Satıcı açısından ise 5 yıllık süreyi doldurup doldurmadığına bakıp ona da ayrıyeten matrah farkı ve vergi kaybı cezası kesilecek. Aynı şekilde bu satışa aracılık eden emlakçı varsa ve faturasını da kesmediyse ona da para ceza uygulanacak.

Konut ilanı verenler tekrar düşünecek!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Bu çok iyi bir karar. Umarım doğru denetleme yapılır.

  2. 2 ay önce

    Gelir idaresi ispat edemediği sürece ceza kesemez! Banka kayıtları esastır adam ilana çıktığı fiyattan satamayabilir! 10 milyona çıkarsın 7 milyona sayarsın eee ne olacak aradaki üç milyonu aldığını ispat ederse ne ala ama edemez emlakçıda satış bedelinden söLeşmesine göre komisyon faturası keser işte bitti! Korkutuyorlar milleti ama özünde devlet haklı tabi ama tehdit vari olmaz!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!