Korkmaz Karaca’nın istifasına Soylu vize vermiş

Sedat Peker'in rüşvet çarkı iddialarının ardından istifa eden Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Danışmanı Korkmaz Karaca, Sözcü'den Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu. Karaca'nın hem danışmanlık hem de AKP MKYK üyeliğinden istifası öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü yazan Öztürk, Soylu'nun istifa gerekçesini “makul” gördüğünü belirtti.

featured

CHP geçmişiyle tanınan Korkmaz Karaca kısa sürede parti meclisine kadar girmişti. AKP’ye geçişi ve yükselişi de aynı hızla olmuştu. Hem CHP hem de AKP parti meclisine girebilen tek kişiydi.

Korkmaz Karaca, Sedat Peker‘in son açıklamalarında adı geçince eşi ve kızının ısrarıyla istifa kararı aldığını iddia etti. Sözcü yazarı Saygı Öztürk bu sözleri “Kızının gözyaşlarına dayanamadı” diye aktardı. Karaca’nın hem danışmanlık hem de AKP MKYK üyeliğinden istifası öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü belirten Öztürk, Soylu’nun istifa gerekçesini “makul” gördüğünü söyledi.

‘DOKUNULMAZLIĞIM YOK’

Öztürk’ün Karaca ile görüşmesine ilişkin yazısının satır başları şöyle:

“22 Mayıs 2010’da yapılan CHP kurultayında Korkmaz Karaca, CHP Parti Meclisi’ne nasıl girdiği konusunda da taraflarla konuştuğumda farklı iddialar gündeme getirdiler. Yeni bir tartışma konusu olmaması için bu konuyu geçiyorum. Korkmaz Karaca’nın nikah şahitliğini de dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yapmıştı. Baykal, GATA’da tedavi görürken Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretine geldiğinde, onu karşılayan da Korkmaz Karaca olmuş, ziyaretle ilgili fotoğraflar da Karaca tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Bir baktık Korkmaz Karaca AKP’li olmuş. Hem öyle bir AKP’li oldu ki, hemen MKYK üyeliğine, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Hem CHP’de Parti Meclisi üyeliği, hem de AKP’de Parti Meclisi üyeliğine eşdeğer olan MKYK üyeliğini yapan tek kişi. CHP’den AKP’ye geçen Ertuğrul Günay bakan yapılmıştı ama MKYK’da görev verilmemişti…

Karaca, adım adım istifaya gitti. Nitekim, istifadan sonra kendisiyle konuştuğumda “Benim dokunulmazlığım yok. Kendime ve aileme saygımdan dolayı istifayı gerekli gördüm. Hayatta bazen bir adım geri atılması da gerekiyor. Siyasette böyle gidip-gelmeler olur” dedi.

SOYLU İLE GÖRÜŞMÜŞ

İstifa dilekçesini vermeden İçişleri Bakanı’nın yanına gitti. Görüştüler. Karaca istifa edeceğini söyledi. Bakan da istifa gerekçelerini makul buldu. Bu gelişmeden Cumhurbaşkanı’na da bilgi verildi. Cumhurbaşkanlığı’ndaki ve partideki görevlerinden istifa etti. Ancak AKP üyeliği devam ediyor. Gelecek seçimlerde de AKP’nin kazanması için “ölümüne” çalışacağını belirtti. Korkmaz Karaca, memleketi Ardahan’dan milletvekili adaylığı planlıyordu. Bundan sonra ne olur bilemem. Ama bildiğim, Korkmaz Karaca, kızının gözyaşlarına dayanamadı ve bir baba olarak yapması gerekeni yaptı. Baba üzerinden bir anneye, bir kıza karşı saygısızlık yapılmamalı, hakaret edenler de hak ettiği cezayı görmeli…”

Korkmaz Karaca’nın istifasına Soylu vize vermiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!