Korona gölgesinde LGS maratonu

Yaklaşık 1 milyon 600 bin öğrencinin katıldığı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav bu sabah 09.30'da başladı. Sınav öncesi öğrencilere maske ve dezenfektan dağıtıldı. Öğrenciler sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı.

Korona gölgesinde LGS maratonu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan LGS sınavı iki oturumda gerçekleştirilecek. İlk oturumda öğrenciler sözel bölümden ikinci oturumda ise sayısal bölüm derslerinden sorulacak olan sorulara yanıt verecek.

 

Türkiye saati ile 09.30’da başlayan ilk oturumun ardından ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. 11.30’da başlayacak olan sayısal alan testinde öğrencilere 40 soru yöneltilecek ve 80 dakika süre tanınacak. LGS sınavı 12.50’de sona erecek.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında her öğrencinin kendi okulunda girdiği sınav saat 09.30’da başladı. Sınav öncesinde okullara gelen görevliler stant açarak öğrencilere maske ve dezenfekten dağıtımı yaptı.

Öğrenciler okul bahçelerinde bekletilmeden ateşleri ölçüldükten sonra sosyal mesafe kuralı doğrultusunda sınav yerlerine alındı. 1 Milyon 600 bin öğrencinin girdiği sınavda 353 bin 158 öğretmen ve 17 bin 990 rehber öğretmenin öğrencilere yardımcı olduğu öğrenildi.