Korona sıkıyönetimi… Virüsün jeopolitiği

Korona sıkıyönetimi… Virüsün jeopolitiği

Kovid-19 geldi çattı ülkemize de.

Malumun ilanı aslında.

11 Mart’ta açıklanması, bazı siyasi gözlemcilere göre Babacan’ın partisi gündeminin örtülmesi.

Bazılarına göre de IMF’nin para yardımından yararlanmak için.

Her ikisi de muhtemeldir.

Ama iş çok daha büyük.

211 trilyon dolar borcu bulunan ABD’de sözüm ona 30 yılın en iyi ekonomik verileri gelirken, virüsle birlikte bir anda piyasalar küresel çöküşe geçti.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, salgın yüzünden dünyada en iyi ihtimalle 2.4 trilyon dolar, en kötü ihtimalle ise 9 trilyon dolar daralma olacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın toplam gayri safi milli hasılası kabaca 80 trilyon dolar.

2020 kritik bir yıl olacak.

Yeni bir çağın başlangıç yılı da denebilir.

Amerikan hegemonyası çökerken, dünya yeni bir çağın doğuş sancılarını yaşıyor.

Salgın (Pandemik), Kriz (Küresel ekonomik kriz), Savaş (hem nükleer, hem bölgesel, artı göç hareketleri), Küresel ısınma (İklim değişimi, yangınlar, seller, tornadolar, su ve besin kıtlığı), Depremler ve yanar dağ faaliyeti (doğa ananın cilveleri).

Eksiği yok, fazlası var.

Biz ne kadar komplo teorileri kursak da…

Siyasetçiler işin pratiğine bakar.

Saha şartları, tribünler, hava durumu, oyuncuların fizik ve mental kondisyonları önemlidir onlar için.

Şu an sahadaki en acil durum Kovid-19 pandemisi.

Tribünler ölüm sessizliğinde.

Oyuncular hasta döşeğinde.

Hava durumu bulanık.

TEORİ Mİ YOKSA PRATİK Mİ

Elimizdeki verilere göre, virüs ilk kez Çin’de görüldü.

En çok Çin’i etkiledi, en acil ve kapsamlı karantina önlemleri Çin tarafından alındı.

Ancak kuluçka süresi aşırı uzun olan virüs yine de yayıldı.

Bir anda İran’a atladı.

İran’da üst düzey yetkililer bir biri ardına hastalanmaya başladı.

Bunlardan ölenler oldu.

İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, 2 Mart’ta BM Genel Sekreteri Guterres’e bir mektup göndererek, Kovid-19’un biyolojik savaş unsuru olduğunu iddia etti.

Ahmedinejad mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda geniş çaplı koronavirüsü (Kovid 2019) gibi biyolojik araçların, bazı egemen güçler tarafından uluslararası arenada politik ve ekonomik üstünlük kurmak veya bunları sürdürmek için yeni bir silah olarak kullanılması, halkların genel kaygısına ve dünya halkının güvenliğinin her zamankinden daha fazla bozulmasına neden olmuştur.

Bu savaşın neden olduğu benzeri görülmemiş maddi ve manevi zararın büyüklüğü ve derinliği ve insanlığa karşı dayatılan saldırı, bende bu konuyu sizinle görüşmek adına bir sorumluluk duygusu uyandırmıştır.

Bugün, koronavirüs 2019 gibi mutasyona uğramış ve akıllı virüslerin, dünyadaki bazı despot güçlerin biyolojik savaş cephanelikleri ve laboratuvarları tarafından üretildiği ve nükleer, kimyasal ve harp silahlardan çok daha yıkıcı, korkunç ve insanlığa karşı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.”

Ahmedinejad, Guterres’e Dünya Sağlık Örgütü’nü görevlendirerek faillerin bulunması ve biyolojik silah üretiminin yasaklanması için harekete geçme çağrısı da yaptı.

ÇİN BASINI: VİRÜS ABD’DEN GELDİ

Çin basını ise virüsün kendi topraklarından değil ABD’den kaynaklandığı tezine yanaşmaya başladı.

Hatta bu iddiayı ilk dile getiren Japon ve Tayvan basını oldu. Bunlara göre, ABD’de görülen ölümcül grip salgını ile Çin’deki salgın arasında ilişki var.

Uzun lafın kısası, virüsün Çin’e ABD’den geldiğini ileri sürüyorlar.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından koronavirüs salgınını araştırmak için görevlendirilen ekibin lideri Zhong Nanshan da virüsün Çin dışından geldiğini savunuyor.

Amerikan Sağlık Örgütü CDC’nin ülkedeki şüpheli vakaları ciddi bir incelemeye almadığı zaten Amerikan basınında da sıkça yer alan bir konu.

Bu arada vurgulanması gereken önemli bir ayrıntı da var; Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı (faşist) John Bolton, 2017’de ilginç bir icraata imza atmıştı. Bolton, pandemik, küresel sağlık güvenliği ve biyoterörizm konusunda yetkili bürokrasiyi dağıtmış ve her birimi ayrı ajanslara bağlamıştı. CDC ve diğer ilgili özerk birimler, Beyaz Saray’da Başkan Yardımcısı Mike Pence’ten izinsiz adım atamaz hale gelmişti.

Çin medyası, salgının çıkmasından 2 hafta önce Wuhan’da düzenlenen Dünya Ordu Oyunları’na gelen 300 Amerikan askerini şüpheli buluyor.

Bu arada Wuhan’daki askeri oyunlarla aynı tarihte 18 Ekim’de düzenlenen virüs tatbikatı da şüpheli olaylardan biri.

Bunları daha önce de yazmıştım ama şimdi de belirtmek gerekiyor.

18 Ekim 2019’da Baltimore’da Johns Hopkins Bloomberg School of Health Security’de düzenlenen tatbikat çok ilginçti.

Dev ilaç firmaları ve finansal kuruluşların sponsor olduğu simülasyonlu “Event 201” isimli tatbikat, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve Gates Vakfı tarafından düzenlendi.

Simülasyonda, ortaya çıkan yeni virüs pandemiğiyle finansal piyasaların yüzde 15 düşeceği ve dünyada 65 milyon kişinin hastalıktan öleceği öngörülüyordu.

Henüz salgın yeniyken 21 Ocak’ta, Davos WEF Zirvesi’nde “Coalition for Epidemic Preparedness Innovations” (CEPI-Salgına karşı hazırlık geliştirme koalisyonu- WEF ile Gates Vakfı ortaklığındaki oluşum) CEO’su Richard Hatchett, novel corona virüse karşı yeni aşı çalışmalarının başladığını duyuruyordu.

28 Şubat’ta Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Etiyopya asıllı Başkanı Thedros Adhanom Ghebreyesus, büyük bir aşı kampanyasının başlatıldığını duyurdu. Kampanya CEPI ile GlaxoSmithKline ortaklığında yapılıyordu. Aynı oluşum Event201’in de ortaklarıydı.

AVRUPA KARANTİNADA ABD ORDUSU YOLDA

İşin bir başka ilginç yanı da, virüs başta İtalya (Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ne imza koyan tek AB ülkesi) olmak üzere Avrupa’yı sararken ve karantina gölgesinde her türlü toplu organizasyon iptal edilirken, ABD ordusunun tatbikat bahanesiyle Nisan ve Mayıs aylarında Avrupa’ya tam 30 bin asker çıkaracak olması.

Bunlardan 200’ü hiçbir önlem alınmadan 6 Mart’ta Bavyera’ya vardı bile.

4-5 Mart’ta Zagreb’de bir araya gelen 27 NATO üyesi Avrupa ülkesi savunma bakanları, Defender Europe 20 tatbikatında 20 bin Amerikan askerinin tüm Avrupa ülkelerine yayılımını konuştu.

Bu bakanlar her ne hikmetse Covid-19’a karşı alınacak önlemleri ve tatbikatı ertelemeyi değil, köprülerin 70 tonluk Abrams tanklarını taşıyıp taşıyamayacağını konuştu.

Rusya’ya karşı Nisan ayında başlayacak dev tatbikat temmuz ayına kadar da sürecek. 30 bin Amerikan askerinin daha sonra ülkelerine geri dönüp dönmeyeceği de belli değil.

EKONOMİK KRİZİN KATALİZÖRÜ

Virüs ciddi.

Ölüm oranı düşük gibi gözükse de, mutasyona uğrayıp güçlenebiliyor.

Bulaştığı herkesi anında zatürre ediyor.

Yani ortaya çıkan panik o kadar da anlamsız değil.

Ama şu da var ki, Covid-19 zaten öngörülen büyük bunalımın katalizörü de oldu.

Batı Kapitalizminin resmi yayın organı The Economist, geçen yılın kasım ayında hazırladığı 2020 kapağında, Trump, Brexit ve Recession kelimelerini öne çıkartmıştı.

Trump ve Brexit oldukça tartışmalı iki kelime.

Trump’ın düzene karşı geldiğini düşünüyordum ama artık tam olarak aynı fikirde değilim.

Bernie Sanders’in harcanıp yerine Joe Biden gibi her yerinden dökülen bir rakibin çıkarılması bana bu düşünceyi aşılıyor.

Brexit de neticede AB’ye karşı Amerikan sermayesinin bir cevabıydı.

Amerikan hegemonyası çöküyor ama giderken de geleceğini düşünüyor.

Büyük kaybedecekleri krizi şok terapisine dönüştürmek isteyen para babaları, ABD’yi de Çin ve Rusya gibi otoriter bir ülkeye çevirmenin planlarını yapıyor.

LOCK STEP 2020

Araştırmacı Yazar F. William Engdahl, “Lock Step, This is no Futuristic Scenario, Panic and the Post Pandemic Future” (Türkçesi: Sıkıyönetim, bu bir fütüristik senaryo değil, panik ve pandemik sornası gelecek) isimli makalesinde bunu tartışıyor.

Ortada büyük bir belirsizlik ve panik hali var.

En üst düzey yetkililer dahil hiç kimse tam olarak ne yapması gerektiğini bilmiyor.

Engdahl ise 10 yıl önce (Mayıs 2010) yayımlanmış bir rapora dikkat çekiyor.

Burada yine karşımıza Rockefeller Vakfı çıkıyor.

Rockefeller Vakfı için raporu hazırlayan gelecek bilimcisi Peter Schwartz pek çok senaryoya yer veriyor.

Bunlardan biri de “LOCK STEP” (Sıkıyönetim) başlığını taşıyor.

Alt başlık ise uzunca; “Sınırlı inovasyon ve vatandaşların baskılanmasıyla daha sıkı yukarıdan aşağıya hükümet kontrolü ve daha otoriter liderlik”.

Senaryo özetle şöyle: “2012’de çok etkili bir pandemik dünyayı saracak. Bu, 2009’daki H1N1 domuz gribinden farklı olarak çok bulaşıcı ve ölümcül. Yaban kazlarından yayılan salgın, 7 ayda dünyanın yüzde 20’sine bulaşacak ve 8 milyon insan ölecek. Ekonomiler duracak, küresel insan ve mal dolaşımı bitecek, turizm kalmayacak, alışveriş merkezleri boşalacak. Hükümetler ve liderler çok sıkı önlemler alacak. Yüz maskeleri zorunlu tutulacak, tren ve otobüs terminallerinde vücut ısısı ölçümleri yapılacak. Birey özgürlükleri kısıtlanacak, pandemik hafifledikten sonra bile sıkıyönetim tedbirleri sürecek. Tüm dünyadaki yönetimler demir yumruk düzenine geçecek.”

Engdahl asıl meselenin, bu tür olağanüstü yetkileri ele geçiren liderlerin asıl niyetine bağlı olduğunu vurguluyor.

Özel hayatın ihlali, kişisel verilere el koyma, bireylerin seyahat ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması, siyasi protestoların askıya alınması ve bunun gibi pek çok baskılama.

Sanki Rockefeller’in 2010 senaryosu gözlerimizin önünde gerçekleşiyor gibi.

Durumdan vazife (sıkıyönetim) çıkartmak diye buna derim.

Gelişen dünya karşısında kaybetmekte olan tekelci batı kapitalizmi, böylesine senaryolardan medet umuyorsa işimiz var demektir.

Komplo teorisi eleştirmenlerine de selam çakarak yazıyı bitirelim.

Hani ‘bu virüs yarasadan mı çıktı yoksa laboratuvardan mı’ sorusuna cevaben.

İstanbul belediye seçimlerine damgasını vuran o sözü hatırlayalım;

“Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu!”

KAYNAKLAR:

https://www.rasthaber.com/tr/haber/bati-asya/ahmedinejad-dan-bm-genel-sekreterine-mektup-75224

https://www.globalresearch.ca/covid-19-marketing-usa-misinformation-incompetence-buffoonery/5705948

https://www.globalresearch.ca/ncov-2019-coronavirus-time-line/5705776

https://www.globalresearch.ca/china-coronavirus-shocking-update/5705196

https://www.globalresearch.ca/nelleuropa-chiusa-per-il-virus-la-ue-apre-le-porte-allesercito-usa/5706038

https://journal-neo.org/2020/03/10/lock-step-this-is-no-futuristic-scenario/