Kosova ve Sırbistan arasındaki gerginlik büyüyor: Yeni barikat kuruldu!

Kosova polisi, dün gece ülkenin kuzeyinde Sırplar tarafından yeni bir barikat daha kurulduğunu açıkladı.

featured

Kosova’nın ülkenin kuzeyinde Sırpların yoğun yaşadığı bölgedeki Sırp kökenlilerin kullandığı araçların plakalarını değiştirme girişimi iki ülke arasında krize neden oldu.

İki ülke lideri Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin katıldığı toplantıda hazırlanan metinler, Kosova tarafının kabul etmemesi üzerine imzalanmamıştı.

Sırbistan tarafının sert tepki gösterdiği uygulamalar sonrası ülkedeki Sırplar eyleme geçti.

Kosova polisi, dün gece ülkenin kuzeyinde Sırplar tarafından yeni bir barikat daha kurulduğunu duyurdu. Açıklamada, “Dün gece Berxhane Mahallesi’nde Zveçan yolu üzerinde yeni bir barikat kurularak alternatif yollar üzerindeki hareket özgürlüğünün kısıtlanmasına ve ülkenin kuzeyindeki vatandaşların hayatını zorlaştırmaya devam edildi” denildi. Açıklamada barikatlar nedeniyle Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır geçişlerinden insan ve yük geçişinin imkansız hale geldiği fakat ülkenin kuzeyindeki güvenlik durumunda değişiklik olmadığı ifade edildi.

Kosova’nın kuzeyinde Leposaviç, Zubin Potok ve Zveçan Belediyelerinde farklı noktalarda kurulan barikatlar, bugün itibarıyla sekizinci gününe girmiş bulunuyor. Kosovalı Sırplar, barikatların Sırp kökenli eski polis Dejan Pantiç’in gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla kurulduğunu savunuyor.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda “Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi” ve “Sırp makamlarınca Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ilgili kararların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu. Kosova’daki Sırplar, buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmış ve ülkede gerilim artmıştı. Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması şartıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

1 KASIM’DAN BERİ PARA CEZASI UYGULANIYOR

Kosova tarafı, son olarak “yasa dışı” olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescil sürecinin Nisan 2023’e ertelendiğini, bu araçların sahiplerine önce uyarıda bulunulacağını, ardından ceza verileceğini ve son olarak test plakalarının yerleştirileceğini bildirmişti. Araç sahiplerine yapılan uyarı tedbiri 1 Kasım’dan itibaren uygulanmaya başlanırken, Kosova tarafı bugün itibariyle araç sahiplerine para cezası uygulanacağını duyurmuştu.

Kosova ve Sırbistan arasındaki gerginlik büyüyor: Yeni barikat kuruldu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!