Kozinoğlu ‘harem kurdu’ demişti… Orhan İnandı ikinci eşini örgütten saklamış

featured

FETÖ Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı’nın ‘etkin pişmanlık’tan yararlanmak istemediği ortaya çıktı. Kırgızistan’da ikinci eşini örgütten gizlediği öğrenilen İnandı’nın yakalanmadan hemen önce katıldığı bir örgüt toplantısında ‘On binlerce insanın hayatı alt üst oldu, örgüt öz eleştiri yapmalı dediği’ öğrenildi.

VERYANSIN TV

MİT operasyonuyla Türkiye’ye getirilen ve dün tutuklanan FETÖ’cü Orhan İnandı’nın, ifadesi ortaya çıktı. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemediğini belirten İnandı, FETÖ/PDY’yi hizmet hareketi olarak nitelendirdi.

İnandı, ifadesinde “Hizmet hareketi mensubuyum, hizmet hareketi içerisinde çeşitli görevler aldım, hizmet hareketi içerisinde bulunan şahıslara görevler verdim, hizmet hareketi içerisinde yaklaşık 35-36 sene kadar bulundum” şeklinde ifade verdi.

TRT Haber’in aktardığına göre İnandı’nın ifadesinde, “Gülen ile yüz yüze görüşmelerim oldu. En son 2021 Mart ayında görüştüm. Adil Öksüz ile Ankara’da bir evde tanıştım. 36 yıldır bu hareketin içindeyim. 2017’den bu tarihe kadar Orta Asya Sorumlusu görevini yürüttüm. Kırgızistan’da ülke imamı olarak görev yaptığım doğrudur” dediği öğrenildi.

Orhan İnandı ifadesinde örgüt içerisinde yıl yıl nasıl faaliyet yürüttüğünü, FETÖ’nün yurtdışında nasıl yapılandığını, para kaynaklarını ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası durumu anlattı.

‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ DEMEDİ

İnandı ifadesinde FETÖ için “örgüt” ya da “terör örgütü” ifadelerini kullanmadı. Bunun yerine FETÖ’ye “cemaat” örgüt elebaşısına da “hoca efendi” demeyi sürdürdü.

‘ADİL ÖKSÜZ İLE TANIŞTIM’

İnandı ifadesinde 15 Temmuz darbe girişiminin en kritik isimlerinden Adil Öksüz ile üniversite yıllarında tanıştığını belirtti.
Türkiye’de FETÖ’nün farklı kademelerinde bulunduktan sonra Kırgızistan’a görevlendirildiğini söyledi.

Orhan İnandı belirli aralıklar ile FETÖ’nün ABD’deki yerleşkesine giderek hem oradaki üst düzey sorumlular hem de örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile görüştüğünü belirtti.

İfadeye göre bu görüşmelerin sonuncusu mart ayında gerçekleşti.
İnandı’nın ifadesine göre örgütün FETÖ’nün finans aracı olduğu belirlenen “Kaynak Holding” yurt dışına para sevki için de kullanılıyordu.

‘SORUMLUYUM’

2017 yılında Kırgızistan’ın yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Tacikistan da sorumlu Orta Asya sorumlusu görevine getirildiğini itiraf etti.

15 Temmuz sonrası örgütte ne oldu?

İnandı ifadesinde örgütün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında girdiği kriz dönemini de anlattı.
Buna göre FETÖ’nün mal varlıklarına el konulması ile maaş bile ödeyemez hale geldi ve mal varlıklarını satmaya başladı.

Ayrıca yurt dışındaki örgüt mensuplarını da yakalanma korkusu sardı.

‘ÖRGÜT ÖZELEŞTİRİ YAPMALI’

DHA’nın aktardığı bilgiye göre, FETÖ’nün Orta Asya Genel Sorumlusu olduğunu itiraf eden Orhan İnandı’nın kendisine yakın örgüt üyelerine, “Çoğu zaman vicdan muhasebesi yapıyorum ve şunu görüyorum; ben de dahil örgüt yöneticileri yüzünden, on binlerce insan işinden oldu, hayatlar alt üst oldu. Bizlerse lüks yaşam sürmeye devam ediyoruz. Bu duruma ‘yolun kaderi’ diyemeyiz. Örgüt bir öz eleştiri yaparak yanlışlarını kabul etmeli ama bunu yapacak cesaret ben de dahil kimsede yok” dediği ortaya çıktı.

DİNİ NİKAHLI EŞİNİ ÖRGÜTTEN GİZLEMİŞ

Öte yandan Orhan İnandı’nın yaklaşık 15 yıldır Kırgız bir kadınla ilişki yaşadığı, bu ilişkisinden de 2 çocuğu olduğu öğrenildi. İnandı’nın bu ilişkiyi örgütten gizlediği, dini nikahını örgüt dışı bir imama kıydırdığı belirtildi. İnandı gibi dini nikahlı ilişkiler yaşayan FETÖ üst düzey yöneticileri arasında Abdullah Aymaz, Mustafa Özcan ve Harun Tokak’ın da bulunduğu bildirildi.

KOZİNOĞLU: GİZLİ SERVET YAPTI, HAREM KURDU

2011 yılında Silivri Cezaevi’nde şüpheli biçimde hayatını kaybeden MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu, Orhan İnandı’nın bilinmeyenlerini mektubunda anlatmıştı.

FETÖ’nün yurt dışındaki, özellikle de Orta Asya’daki okularının CIA adına birer casusluk merkezleri gibi çalıştığını tespit edip raporlayan Kozinoğlu, bir mektubunda Orhan İnandı için “F. GÜLEN’in Asya imamıdır. Kırgız devleti ile irtibatlı esasen odur. Büyükelçinin hiçbir forsu yoktur. TC Devleti de bu şahıs üzerinden Kırgız yönetimi ile irtibat kurmaktadır. Anılan şahıs Kırgızistan’da, F. GÜLEN cemaatinin bilgisi dışında GİZLİ bir ŞAHSİ servet de edinmiştir. Haremi vardır. Lüks içerisinde yaşamaktadır. Kırgızistan Servisi tarafından angaje edilmiştir” tespitlerinde bulunmuştu.

RUS VE ÇİN İSTİHBARATINA AKTARILDI

Kozinoğlu, İnandı’yı o mektupta şöyle anlatmıştı:

“1- Kırgızistan’da uzun yıllardır ve halen tüm okulların başında olan şahıs Orhan İNANDI, aslında F. GÜLEN’in Asya imamıdır. Kırgız devleti ile irtibatlı esasen odur. Büyükelçinin hiçbir forsu yoktur. TC Devleti de bu şahıs üzerinden Kırgız yönetimi ile irtibat kurmaktadır. Anılan şahıs Kırgızistan’da, F. GÜLEN cemaatinin bilgisi dışında GİZLİ bir ŞAHSİ servet de edinmiştir. Haremi vardır. Lüks içerisinde yaşamaktadır. Kırgızistan Servisi tarafından angaje edilmiştir. Kırgız Gizli Servisi her adımını bilmektedir. Anılan, Kırgız Servisine de F. GÜLEN cemaatini anlatmaktadır. Kırgızlar, F. GÜLEN’in okullarını muhtaç oldukları için şu an itibariyle kapatamamakta olmakla birlikte, Orhan İNANDI’dan elde ettikleri tüm bilgileri, Rus ve Çin servisine aktarmaktadırlar. (F. GÜLEN cemaatinin Asya faaliyetlerine ilişkin.)

Aslında RF [Rusya Federasyonu] ve Türkmenistan’daki okullar, Orhan İNANDI’nın verdiği bilgiler sonrası kapatılmıştır.

TİKA-THY, BÜYÜKELÇİLİKLER…

2- Ayrıca gerek Kırgızistan, gerek Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Tacikistan’daki TİKA [Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı], THY, büyükelçiliklerdeki eğitim, ticari ve ekonomi, din, kültür müşavirliklerinin tamamı F. GÜLEN’ciler tarafından kapatılmıştır. Söz konusu ülkelerde F. GÜLEN’ci olmadan iş yapmak, ticaret vb. hiçbir faaliyet yaptırılmamaktadır. TİKA-büyükelçilik-THY-açık olduğu yerlerde okullar ve işadamları bir ekip şeklinde çalışmaktadırlar.

Tüm bu söylediğim gruplar, bu ülkelerde barınabilmek, ülkeden atılmamak için, anılan ülkelerin gizli servislerine aynı zamanda verdikleri bilgilerle Türkiye’yi de parsel parsel satmaktadırlar.

FETULLAH’I ÇILDIRTTI

3- Türkmenbaşı’nın ölümü sonrası Türkmenistan Cumhurbaşkanı olan BERDİMUHAMMEDOV, öncelikle, bakan yardımcılığına kadar yükselen, Türkmenistan sayesinde çok büyük paralar kazanan Ahmet ÇALIK’ı bitirmiş, gücünü elinden almış ve son olarak da F. GÜLEN’in okullarını kapatarak aslında çok büyük bir maddi damarı da kesmiştir. İşte RF’dan sonra Türkmenistan’da da okulların kapatılması F. GÜLEN grubunu çıldırtmıştır. Şimdi kesinlikle sıra Azerbaycan (bu ülkede bazılarını atmışlardır) ile KAZAKİSTAN’a gelecektir. Bu kapatma olayı fakir olmaları nedeniyle en son Afganistan vb. bölge ülkelerinde olur.

Özbekistan’dan sonra Türkmenistan’da da bu okullar kapanmasın diye, ABD’nin çok uğraşısı olmuştur. Ancak RF [Rusya Federasyonu], Özbekistan, Türkmenistan, anılan okulları “ülke güvenlikleri nedeniyle ve Nurculuk faaliyeti yapmaları dolayısıyla” kapatmaktadır.

OKUL MÜDÜRLERİ CIA’YA RAPOR VERİYOR

4- Anılan ülkelerde belirttiğim şahıslar, özellikle okul müdürleri o ülkelere ilişkin raporlarını da belli periyotlarda anılan ülkelerdeki CIA temsilcileri ile paylaşmaktadırlar. Ayrıca bu şahıslar o ülkelerden bayanlarla evlenip o ülkelerin pasaportlarını da almaktadırlar.

5- Asya’da en yoğun KIRGIZİSTAN’da yerleşik durumdadırlar.

ÖZBEKLER İSTEMİYOR

6- Özbekistan, F. GÜLEN faaliyetlerine hiçbir şekilde müsaade etmemekte, yakaladığında ülkeye iade etmemekte, yargılayıp hapse atmaktadır.

Ancak Özbekistan her yönüyle bölgenin en önemli stratejik ülkesi olması bağlamında her yolu deneyerek bu ülkeye girmeye çalışmaktadırlar. Özbekler de bunları kısa sürede yakalamaktadır. Özbek İçişleri Bakanlığı’nda Nurculukla Mücadele Departmanı kurulmuştur (1994). Aynı yıl Özbekler Türkiye’de çeşitli okullarda okuyan tüm talebelerini geri çekmiş ve Özbekistan’daki okullarını kapatmıştır. Özbekistan’daki büyükelçilikte din müşaviri yoktur.

DIŞİŞLERİ KORKUYOR

Dışişleri Bakanlığı mensupları, her şeyi tüm çıplaklığı ile bilmelerine rağmen, bu konuda merkezlerine korkudan KRİPTO (bu konuda) çekememektedir. Özbekistan lideri İslam KERİMOV’un muhalifi Muhammed SALİH, ABD ve F. GÜLEN organizesi ile Türk topraklarında barındırılmakta, Başbakanlık tarafından korunmaktadır.

(…)

Ayrıca Mehmet EYMÜR’ün F. GÜLEN’den her ay maaş aldığı; Şenkal ATASAGUN sonrası dönmediği ABD’den, Ergenekon’u kurgulamak üzere Türkiye’ye geri döndüğü; aldığı maaşın meblağının çok yüksek olduğu (ayda 50 bin dolar); hakkındaki tüm davalardan F. GÜLEN mensubu yargıçlarca SIYIRDIĞI; ayrıca İstanbul’da F. GÜLEN’ci polislerce sıkı sıkıya korunduğu; Savcı Z. ÖZ ve Turan ÇOLAKKADI ile her hafta mutlaka görüştüklerine dair MİT’in elinde SPESİFİK belgeli bilgiler mevcuttur. Mehmet EYMÜR, Emre TANER tarafından da KORUNMUŞTUR.”

Kozinoğlu ‘harem kurdu’ demişti… Orhan İnandı ikinci eşini örgütten saklamış

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. bu haberden sonra sayin kozinoglunu olume surukleyenler kime hizmzet ettiklerini anlarlarmi vicdanlari varsa biraz vicdan azabi çekerlermi

    Cevapla
  2. 1 sene önce

    Merhum Kozinoğlu’nun vefatından bir hafta önceki “Kurtlar Vadisi” dizisinde olay senaryoya konulmuştu… nasıl göz göre göre katli engellenemedi büyük bir muammadır

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!