KPSS iddialarına soruşturma başlatıldı

Devlet Denetleme Kurulu, KPSS sorularının sızdırıldığı iddiaları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

featured

31 Temmuz’da yapılan KPSS‘de çıkan 20-30 civarında sorunun, sınavdan önce Yediiklim Yayınları’nın deneme kitaplarında yayımlandığı öne sürüldü.

İddia ÖSYM tarafından yalanlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’na talimat verdi. İnceleme sonucunda elde edilen verilerin titizlikle değerlendirilerek gerekli adımların ivedilikle atılacağını söyleyen Erdoğan, “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi. İddialar üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

DDK BAŞKANI KONUŞTU

Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı ise NTV’ye yaptığı açıklamada müfettişlerin bugün ÖSYM’e gideceğini söyledi. Arıncı, “Rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edilecek. Problemli bir durum var gözüküyor” dedi. Arıncı, rapor için bir süre öngörmediklerini de sözlerine ekledi.

İhtimaller arasında yer alan soru iptali durumunda KPSS puanlarını oldukça fazla etkileneceğini, bu yüzden de sınavın iptal edilmesinin çok daha güçlü bir olasılık olduğu söyleniyor.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Devlet Denetleme Kurulu, KPSS sorularının sızdırıldığı iddiaları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), 2022 KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusundaki suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı. Soruşturmanın savcılık ve DDK tarafından koordineli şekilde yürütüleceği öğrenildi.

YÖK’TEN SORUŞTURMA AÇIKLAMASI

YÖK Başkanı Özvar, “2022 KPSS sınavında çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır.” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber
ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı
thumbnail
İlişkili Haber

‘KPSS soruları çalındı’ iddiasına DDK’dan inceleme

 

KPSS iddialarına soruşturma başlatıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!