Kredi kartlarına ‘maaşa bağlı’ yeni düzenleme yolda

Kredi kartı kullanımında gözlenen hızlı artışın ardından, ekonomi yönetiminin yeni kısıtlayıcı adımlar atacağı iddia edildi. Bu kapsamda, kredi kartı limitlerinin sınırlandırılması ve taksit sayılarının azaltılması gibi önlemler gündeme gelebilir.

featured

Türkiye’de kredi kartı kul­lanımı hızla artıyor. Ban­kalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre mayıs ayında kredi kartı ile yapılan harcamalar yüzde 103 artarak 1,3 trilyon TL’ye yükseldi. BKM verilerine göre kartlı öde­meler son bir yılda iki kattan faz­la artarken toplam kart adedi de 410 milyona yaklaştı.

Dünya gazetesinden Birol Bozkurt’un haberine göre, kredi kartında yaşanan artışı değerlendiren uzmanlar, mayıs ayında yüzde 75’i geçen enflasyo­nun kredi kartı harcamalarında­ki artışın temel sebebi olduğunu söylerken yıllık yüzde 80’e yakla­şan ihtiyaç kredi faizlerinin kre­di kartı faizlerine oranla hâlâ çok yukarıda olmasından dolayı kredi kartı kullanımının arttığını söy­lüyor.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ ARTIŞI

Merkez Bankası bu kapsamda mart ayında yaptığı düzenleme ile kredi kartı kullanımını kısıtlamak ve parasal sıkılaştırmayı artırmak için kredi kartı nakit avans çekim­lerinde faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e yükseltildi, kredili mev­duat hesabı faizi de yüzde 5’e çıkar­mıştı. Ancak bu artışın kredi kartı kullanımını azaltmadığı görülüyor.

KART LİMİTLERİNE SINIRLAMA GELİYOR

Gelecek günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik bir düzenleme yapacağı konuşuluyor.

Kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limit aylık gelirin 4 katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi planlanıyor.

Ayrıca yüksek taksitli harcamaların azaltılmasına yönelik taksit sayısının düşürüleceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Kredi kartlarına ‘maaşa bağlı’ yeni düzenleme yolda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 21 Haziran 2024, 08:09

    Tüketimi kıstığınızda vergiyi nasıl oluşturup tahsil edeceksiniz.Yoksa niyetiniz hem üzümü yiyip hemde bağcıyı dövmek mi?Halkıda bitirmek isteyen bir ekonomi yönetimi kabul edilemez.Üretimi ve tüketimi arttırmadan, hiçbir ekonomi çözümü başarılı olamaz.Enflasyonu yenemezsiniz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!