Kripto general sorusu: O bakan yardımcılarının terfide etkisi var mı?

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, FETÖ’cü olduğu mahkeme kararıyla tescillenerek 14 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Tuğgeneral Serdar Atasoy’un görevdeyken aldığı terfiyi ve atamayı Meclis gündemine taşıdı. 

featured

Aytun Çıray, Yüksek Askerî Şûra kararıyla tuğgeneralliğe terfi ederek, KKK İstihbarat Daire Başkanlığı görevine atanan ve ardından emekliye ayrılan Serdar Atasoy’un, Ankara 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 14 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla MSB içindeki FETÖ yapılanması iddiasını yeniden gündeme taşıdı.

Çıray “Serdar Atasoy hakkındaki iddianamede yazanlar mahkeme kararıyla tescillendi ve ceza verildi. İddianamede, çalınan sorularla kurmaylık sınavını kazanmasından, 1995-1996 yıllarında Tuzla Piyade Okulu’nda eğitimdeyken Altunizade’de bulunan dershanede örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile görüşmesine kadar çok ciddi bilgiler yer alıyor. Bu noktada kamuoyuna cevabının verilmesi gereken çok önemli bir soru var; Serdar Atasoy’un terfisini kim ya da kimler yapmıştır?” sorusunu yönetti.

‘BİR FETÖ’CÜ GENERALİ KKK İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANLIĞINA KİM ÖNERDİ?’

Serdar Atasoy için zamanın Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar’ın “bu adam FETÖ’cü” diyerek göreve başlatmadığının kamuoyuna yansıdığını ve yalanlanmadığını belirten Çıray, “Kara Kuvvetleri Komutanı’nın uyarısına rağmen bir FETÖ üyesi nasıl oluyor da KKK İstihbarat Daire Başkanlığına atanabiliyor?” diye sordu.

Çıray şöyled devam etti:

“Zamanında kol kola aynı menzile yürüyen şimdi ise sözde “FETÖ ile mücadele” de en büyük gayreti gösterdiğini dilinden düşürmeyen sayın Erdoğan ve AKP iktidarı bu sorunun cevabını kamuoyuna açıklamalı ve bu atamada parmağı olan herkesi tespit edip gereken yargı sürecini başlatmalıdır. Aksi takdirde, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasına hiçbir biçimde yanaşmayan AKP iktidarı, FETÖ’nün başta Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarından temizlenmediğini ve temizlemeye de niyetlerinin olmadığını ikrar etmişler demektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ordusu ile vardır. Bu ülkenin şerefli komutanlarını kumpas davalarıyla hapislerde çürüten iktidar, cumhuriyetin ordusunun terör örgütü üyelerinin cirit attığı bir ordu haline gelmesine göz yumamaz. Biz buna izin vermeyeceğiz. İktidarımızda Türk Ordusu yeniden milletin ve cumhuriyetin ordusu olacaktır.”

Çıray şu soruları sordu:

‘FETÖ VE ABD İLTİSAKI OLDUĞU İDDİA EDİLEN BAKAN YARDIMCILARI’NIN BU ATAMADA PARMAĞI VAR MI?’

  • Basına yansıyan haberlere göre; zamanın Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar “bu adam FETÖ’cü” diyerek göreve başlatmıyor. O halde Kara Kuvvetleri Komutanına rağmen, Serdar Atasoy kim ya da kimler tarafından terfi ettirilmiştir?
  • Terfi aldıktan sonra Serdar Atasoy’u devletin en kritik görevlerinden biri olan Kara Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanlığına kim önerdi?
  • Haklarında FETÖ ve ABD iltisakı olduğu iddia edilen Bakan Yardımcılarınızın bu atamada bir etkisi olmuş mudur?
  • 2019 yılında, neredeyse tüm illerde ankesör ve sabit hat bilgileri elde edilmişken, hakkında takipsizlik kararı verilen Serdar Atasoy’un görev yaptığı tüm illerde ankesör ve sabit hat incelemesi yaptırtılmamış olması MSB’nın dikkatini neden çekmedi?
  • Eksik soruşturma” yaparak Atasoy’un terfisinin yolunu açan savcının Mayıs 2019’daki terfisi için HSK’ya bir uyarıda bulundunuz mu?

Emekli Askeri Hâkim Ahmet Zeki Üçok, Milli Savunma bakan yardımcıları Muhsin Dere ve Yunus Emre Karaosmanoğlu ile ilgili çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Üçok, Dere’nin ByLock kullanıcısı, Karaosmanoğlu’nun ise ABD‘nin “güvenilir irtibatı” olduğunu öne sürmüştü.

İddialara MSB’den yanıt gelmişti. İddiaların “geçerli hiçbir mesnedi ve hukuki dayanağı” olmadığı belirtilen açıklamada “Bu iddia ve iftiraları ortalama bir akıldan ve izandan yoksun olarak, büyük bir düşmanlık tavrı içerisinde ortaya atmak gayri ahlaki bir davranıştır. Ayrıca gaflettir ve halkımızı yanıltmaya yönelik art niyetli bir çabadır.” denilmişti.

Kripto general sorusu: O bakan yardımcılarının terfide etkisi var mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!