Kritik devlet kurumunu ‘A.Ş’ yapmak istiyorlar… ‘Devlet sırrı tehlikeye girer’

featured

Hükümetin, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) yapısını sil baştan değiştirerek şirkete dönüştürme girişimine, hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’den de tepki geldi.

Kırıkkale’de, Memur-Sen’e bağlı Enerji Bir-Sen üyeleri ve işçiler, kentte bulunan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) anonim şirkete (A.Ş) dönüştürülmesini öngören kanun teklifini protesto etti.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul da ‘özelleştirmenin yolunu açar’ değerlendirmesinde bulundu.

Memur-Sen’in AKP’nin teklifine karşı temel itirazları şöyle:

“Özelleştirme olmayacak’ denmesine rağmen kurum personelini memuriyetten istifa ettirerek, İş Kanunu’na tabi personel statüsüne geçirmeye yönelik sözleşme dayatılıyor veya personel kurumdan ayrılmaya mecbur bırakılıyor. Yetişmiş, tecrübeli kurum personelinin memuriyet hakkı elinden alınarak kuruma vatandaş dahi olmayan yabancı personel takviyesi yapılmasının önü açılıyor. Savunma ve güvenlikle ilgili ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgiler tehlikeye atılıyor. Metnin hiçbir paydaş kurum ve kuruluşla görüşülmeden, alelacele ve gizlice hazırlanması, taslakta büyük boşluklar ve belirsizlikler bulunması, kuruma verilecek olan muazzam yetki ve imtiyazlar; sendika, vatandaş, devlet ve millet açısından büyük tehlikeler içeriyor.”

HAKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da teklife ilişkin eleştirilerini şöyle dile getirdi:

“MKEK’ye hareket alanı ve hız kazandırma iddiası ile yeni bir yapı ve statü tasarımını içeren kanun taslağı kamuoyuna yansımıştır. MKEK, MKE AŞ’ye dönüştürülüp sermayesi Hazine’ye aktarılıp personel rejimi kökten değiştirilmek istenmektedir.

Mevcut personel ve yöneticiler 657 (Devlet Memurları Yasası) ve 399 sayılı kanun kapsamından çıkarılıp 4857 sayılı kanunun (İş Kanunu) 4-A statüsüne dönüştürülmek istenmektedir. Mevcut personele sözleşme önerilmekte ve adeta sahip oldukları statü ve hakları tamamen ellerinden alınmaktadır. Statü değişikliği adı altında ‘özelleştirmeye’ zemin oluşturan, asttan üste kadar tüm kurum personelinin mağdur edileceği bu tasarımın tartışılmadan, yangından mal kaçırırcasına Meclis’e sunulması kabul edilemez. Masada konuşma fırsatı verilmeyen yerde sahada konuşmak zaruridir.”

Öte yandan Enerji Bir-Sen, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) statüsünün değiştirilerek, “MKE AŞ” olarak yapılandırılmasını protesto etti.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, MKEK Genel Müdürlüğü önündeki eylemde, Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul açıklama yaptı.

MKEK’in değişen statüsünün, personeli mağdur etmemesi gerektiğine vurgu yapan Tonbul, yapılacak değişiklikle devletin, kamudaki istihdam kanunlarının tamamının yok sayılarak, iş kanuna göre personel istihdam edileceğini kaydetti.

ÖZELLEŞTİRMENİN ÖNÜ AÇILIR

Değişikliğin, mevcut statünün tamamen kaldırılarak özelleştirmeye zemin hazırlayacağını belirten Tonbul, bu durumun çalışanları belirsizliğe ve güvencesizliğe mahkum edeceğini savundu.

Genel Başkan Tonbul, “Savunma sanayimizin en önemli ve en eski kurumu olan Makine Kimya’da yapılmak istenen bu düzenlemenin telafisi mümkün olmayan zararlar açacağı kesin. 3-5 yıl sonra şu an ki mevcut sisteme geri dönüleceğini öngörebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

MKEK Genel Müdürlüğü önündeki eyleme, Kamu-Sen de destek verdi.

Kritik devlet kurumunu ‘A.Ş’ yapmak istiyorlar… ‘Devlet sırrı tehlikeye girer’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. Bu haberleri okudukça inanılmaz derecede fena oluyorum, kalp çarpıntılarım tavan yapıyor. 🙁

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Anladığım kadarıyla MKEK K.I.T. Yani A. Ş. Olması için bütün hak sahiplerine payları durumu anladıklarını gösterir bir belge ile Hakları ödenmelidir. Benim bildiğim ödeyemeyecekleri bir kişi var. Ölürken yanındaydım. Bana bu konuda hiçbirşey söylemedi.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  milli cukka sanayi calismalarina devam ediyor. bravo. soyun bakalim. o terazide tartilacaginiz gunler elbet gelecek.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Tübitak, Aselsan, Tpao, Tai gibi kurumlarda çalışan uzman yabancılar milli güvenliği atıyor mu tehlikeye? Bu kurumlar Mke’den daha mı az önemli? Abd’nin stratejik kurumlarında örneğin Nasa’da neredeyse Abd vatandaşndan daha fazlası yabancı kökenlidir. Her yıl Abd, özellikle Çinli uzman çalışanlarla casusluk ithamlı davalar yaşar ama onları çalıştırmaktan vazgeçmez.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Bunun diger ismi ” Özellestirmedir ! ”

  Döndük yine basa demek olur !

  Yani HIRSIZLIGIN diger ismi.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Ağır olacak ama Türkiye Cumhuriyeti. A.Ş. ye doğru gidiyoruz diyesim geliyor.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Biden sonrasi ne tesaduf. “devletin bekasi falan falan”, size santaj yapiyorlar, siz de bize cokuyorsunuz.

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Akepe tam bir yıkım projesidir…… Bu ülkede temiz, duru, pak, sağlam hiç bir şey bırakmayacaklar, ki bu mert ve çalışkan ulus bir daha hiç zaman belini doğrultamasın……. Her şeyi mundar edecekler….

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!