Kritik hamle: Rusya KKTC’de konsolosluk hizmeti verecek!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde bulunan Rus Büyükelçiliği’nden bir yetkili, Rus basınına yaptığı açıklamada Rusya'nın yakın zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağını ifade etti.

featured

Rusya’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan büyükelçiliğinde görev yapan bir yetkili, Rus resmi Haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, Rusya’nın yakın zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağını duyurdu.

Habere göre Rus yetkili, “Çok yakın bir zamanda Lefkoşa şehrinin kuzeyinde konsolosluk hizmetleri vermeye başlayacağız. Çalışmalar düzenli şekilde yapılacak” ifadelerini kullandı.

İHA’nın aktardığına göre yetkili, KKTC’de yaşayan Rus vatandaşlarına karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesi amacıyla böyle bir çalışma yürüttüklerini aktardı. Yetkili ayrıca ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkenin uzun yıllardır KKTC’de konsolosluk hizmeti verdiğini hatırlattı.

Ajans ise haberinde KKTC’de 50 binden fazla Rusya vatandaşının yaşadığı bilgisini aktardı.

ERSİN TATAR: KONSOLOSLUK AÇMAK GİBİ TALEPLERİ OLMADI

Söz konusu iddianın ardından KKTC yönetiminden açıklama geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Konsolosluk açmak gibi bir talepleri olmadı. Ofis açma girişimleri vardı. İngiltere’nin de ofisi var. Rusya’nın da olması bizim için sakıncalı değildir. Burada bir çok Rus var, tabii ki bir ofis açıp bir takım işlerini sürdürmeleri normaldir. Açarlarsa iyi olur” dedi.

Ankara-Moskova hattında Rusya’nın KKTC’yi tanımasıyla ilgili görüşmeler yapılması gerektiği konusunu sık sık gündeme getiren Prof. Dr. Hasan Ünal, yeni gelişmeyi ‘gayet olumlu’ sözleriyle değerlendirdi.

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da “Bir ofis açma girişimleri vardır fakat konsolosluk açmak bambaşka bir şeydir, böyle bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

HASAN ÜNAL: ANKARA ÜZERİNE GİDERSE…

Twitter’dan paylaşım yapan Ünal şunları söyledi:

“Rusya’nın KKTC’de konsolosluk açacağına dair haberler gayet olumlu. Ankara bu konunun üzerine giderse Moskova’nın KKTC’yi tanıması mümkün; çünkü birleşik bir Kıbrıs AB toprağı olur. Uzlaşma ile olursa bu devlet NATO’ya da girer ve Türkiye Batı’ya fazla kayar.

Bu senaryoların hiç birisi Rusya’nın çıkarlarına olmaz. Oysa iki devletli çözüm NATO içerisindeki Türkiye-Yunanistan çatlağını derinleştireceği gibi Kıbrıs gibi bütün Doğu Akdeniz’i kontrol etme imkanı sağlayan bir adanın toptan Batı’ya kaymasına engel olur.”

CEM GÜRDENİZ: BÜYÜK BİR MEYDAN OKUMA

Amiral Cem Gürdeniz de Rusya’nın hamlesinin dengeleri değiştirebileceğini belirterek, “Rusya’nın bu kararı hegemonyaya büyük bir meydan okumadır.” ifadelerini kullandı.

Gürdeniz Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

TASS Ajansı, Rusya’nın KKTC’de konsolosluk açacağını duyurdu. Bu, Akdeniz jeopolitik satrancında KKTC lehinde büyük bir hamledir. BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi Rusya’nın bu kararı tüm dengeleri değiştirecek boyuttadır. Görünen o ki küresel ve kıtasal fay hatları o kadar hızlı kırılıyor ki Moskova Putin’in olası Türkiye ziyareti öncesi bu kararı alıyor. Şüphesiz bu karar ABD ve AB tarafından şiddetle kınanacak, Ankara’ya pek çok yönden dolaylı ve doğrudan baskılar artacaktır. Tekrar hatırlatalım Anglosakson jeopolitiği Akdeniz’de bağımsız Türk ada devleti istemez. Rusya’nın bu kararı hegemonyaya büyük bir meydan okumadır. Türkiye ve KKTC umarım bu hamleyi doğru değerlendirir. Dilerim Çin de KKTC’de konsolosluk açma girişiminde bulunur ve KKTC, Kuşak ve Yol Girişiminde yer alır.

 

Kritik hamle: Rusya KKTC’de konsolosluk hizmeti verecek!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 9 Ağustos 2023, 17:30

    Olumlu gelişme. Yalnız KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın ilk tepkisi bu olumlulukla koşut değil gibi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!