İmamoğlu davasında ilginç görüntüler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkanı ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada eski mütalaasını tekrarlayan savcı, 4 yıl 1 ay hapis cezası istedi. Duruşma 14 Aralık'a ertelendi. Davada alacağı cezaya bağlı olarak İmamoğlu'nun “siyasi yasaklı” hale gelmesi gündemde.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada erteleme kararı çıktı. Duruşma 14 Aralık’ta görülecek.

KAYMAKAMLIKTAN YASAK

Kartal Kaymakamlığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki duruşması nedeniyle ilçe genelinde toplanma yasağı ilan etti. Yasağa rağmen yüzlerce CHP’li sabahın erken saatlerinde Adliye önünde toplanmaya başladı. Duruşma öncesi adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.

Önceki duruşmalarda CHP’lilerin toplandığı otopark alanı da kapatıldı.

Duruşmanın görüleceği katıda kapatan güvenlik güçleri, yürüyen merdivenlerin önüne de sandalyelerden barikat çekti.

Cumhuriyet’in aktardığına göre duruşmada, FOX TV muhabiri Gülşah İnce tanık olarak dinlendi. “Görüntüler de ayan beyan ortada. Ham görüntüleri ve haberi size gönderdim. Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkında sarf ettiği sözleri tırnak içinde alıntılayarak aynen İmamoğlu’na sordum. O da yanıt verdi. Başka TV kanalları da vardı. Aynı gün Soylu’ya yanıt olarak haberleştirdik.”

HAKİMDEN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER

Hâkim ise “Sözlerin kime yönelik olduğu, muhatabı belli. Tartışmasız. Sayın Süleyman Soylu’ya karşı söylendiği belli” dedi.

Avukat Gökhan Günaydın, hâkimin sözleri üzerine, “Kayda geçmesini istiyorum” diye konuştu.

Avukatın ifadeleri üzerine hâkim, “Bu sözlerin Süleyman Soylu’ya söylenmediğini iddia eden başka biri varsa gelsin” ifadelerini kullandı.

SAVCI İMAMOĞLU İÇİN CEZA İSTEDİ

Avukat Kemal Polat, hâkimin tarafsız olmadığını belirterek reddi hâkim talebinde bulundu. Hâkim, bu talebin mahkemeyi uzatmaya yönelik olduğunu söyleyerek reddetti.

Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, İmamoğlu’nun ceza almasını talep etti. Ayrıca, siyasi yasak talep edildi.

İMAMOĞLU: HAKİMİN SÖZLERİNE RAĞMEN…

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan İBB Başkanı, mahkeme hâkiminin,  “Bu sözlerin kime karşı söylendiği belli” demesine atıfta bulunarak, “Israrlı bir biçimde hâkim, sözlerimin muhatabının Sayın Bakan olduğunu dile getirmiştir. Bu ısrarlı tarife rağmen, savcının en üst düzeyden mütalaa bildirmesi şaşırtıcı ve üzücüdür” diye konuştu.

İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bugüne kadar olanlar toplumun vicdanında toplumun vicdanında yerini bulmuştur. Bugün net olarak beraat beklerdim. Yargı süreci devam ediyor, mahkemeyle ilgili daha fazla beyanda bulunmak istemiyorum ama son olarak şunu söyleyeyim, içeride ettiğim duayı, vatandaşlarımızın huzurunda etmekten geri durmayacağım, Allah memleketimizi ve memleketimizin insanını, vicdan, adalet ve ahlak yoksunu insanların şerrinden korusun.

Herkesin hukuka, adalete ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Devletin dini adalettir sözü çok kutsal, çok önemli, çok özel. Ben her zaman duamı kendi adıma da ederim, Allah’ım kimseye adaletsiz bir süreç yaşatmayayım diyorum. İnsanlara adaletli hizmet edebilmek bir devlet insanının temel sorumluluğudur. Hukuka dair süreçler bu kadar gündemi meşgul etmesi ülkemiz insanları ve gelecek nesil için çok sıkıntılı ortamlar yaratıyor. İnsanların ümitlerini kırıyor. Ama tekrar ifade edeyim ki, en fazla umudu, ümidi gelecek adına güzel ülkemin güzel insanlarında görüyorum. Bu adaletsiz ve hukuksuz uygulamaların olduğu günleri aşacağız. Bugün beraat verilsin diye beklediğim bir ortamda dava ertelenmiştir. Süreci takip edeceğiz, hukukçularımızla takip edeceğiz, ben yüce Türkiye Cumhuriyeti yargısına güvenmek istiyorum.”

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İBB başkanlığı seçiminin 6 Mayıs’ta iptal edildiği, yenilenen seçimde Ekrem İmamoğlu’nun seçildiği, 4 Kasım tarihli basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği öne sürülüyor. İddianamede İmamoğlu’nun ‘Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret’ suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması isteniyor. İddianamede dönemin YSK Başkanı Sadi Güven’in de aralarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtiliyor.

İmamoğlu davasında ilginç görüntüler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 hafta önce

  yanlıs yapılıyor. yok yere kahraman yaratılmaya calısılıyor.bu ancak ekrem beyı destekleyen ve arkasında olanların elını guclendırır. egosuyla kendını begenmıslıgı ıle zaten kendı kendını batırmaya devam edıyordu.

  • 3 hafta önce

   zaten onun icin yapiyorlar, ustelik yapan yine ayni el bence. Yok asrin takozundan zerre bir farki.

 2. 3 hafta önce

  Şu ekreminde bir işi doğru dürüst olsun arkadaş, geldiği günden bugüne hep alavera dalavera.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!