6’lı masa üçüncü kez toplandı

6 muhalefet partisinin genel başkanı son dönemdeki açıklamalarıyla kriz yaratan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın ev sahipliğinde bir araya geldi. Zirvenin ardından ortak açıklama yapıldı.

featured

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisinin genel başkanları Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde toplandı.

Uysal, Demokrat Parti Genel Merkezi’ndeki toplantıya makam araçlarıyla ayrı ayrı gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu dışarıda karşıladı.

Genel başkanlar iftarın ardından toplantıya geçti.

Zirvenin ardından ortak açıklama yapıldı.

Açıklama şöyle:

“Milli Egemenliğimizin kaynağı Gazi Meclisimizin, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1920’de açılışının 102. yıldönümünden bir gün sonra bir araya gelen altı siyasi partinin liderleri olarak, TBMM’ye yeniden itibar kazandıracak “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz.

‘İŞ BİRLİĞİMİZİ DERİNLEŞTİREREK…’

Bu bağlamda, iktidarın yeni seçim yasası ile yapmak istediği siyaset mühendisliğine karşı iş birliğimizi derinleştirerek sürdürme yönündeki çalışmalarımızı gözden geçirdik. Yoksullaşmayı derinleştiren hayat pahalılığı ve yaşanan ekonomik yıkım sürecinden çıkış yolları konusunda da görüş alışverişinde bulunduk.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve işbirliğimizin temel ilke ve hedefleri konularında oluşturmaya karar verdiğimiz çalışma gruplarının görev alanları ve çalışma yöntemlerini ele aldık.

ÇALIŞMA GRUBUNA 4 GÖREV

Bu çerçevede anayasal ve yasal mevzuatla ilgili çalışma grubu;

1.Siyasi ahlak yasası,

2. Ekonomik ve Sosyal Konseye işlerlik kazandırılması ile ilgili düzenlemeler,

3. Merkez Bankası bağımsızlığının teminat altına alınması,

4. Uzun vadeli strateji ve planlamadan sorumlu bir kurumsal yapının oluşturulması,
konularında yasal hazırlık yapılması için görevlendirilmiştir.

CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda liderler olarak birçok kez vurguladığımız gibi uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday belirleyeceğiz.

BİDEN’IN AÇIKLAMASI KINANDI

Ayrıca, bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın tarihi gerçekleri siyasi istismar aracı yapan açıklamasını kınıyor, geçen sene “soykırım” ifadesinin ABD Başkanı tarafından ilk kez kullanılmasına güncel kaygılarla sessiz kalan iktidarın bu ağır vebalin ortak sorumluluğunu taşıdığını vurguluyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Altılı masanın ortaklarından Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal‘ın geçen günlerdeki sosyal medya paylaşımı siyasi kulisleri hareketlendirmişti. Uysal paylaşımı, eski AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın adı Cumhurbaşkanı adayları arasında olduğu ortaya atılınca 10 Nisan günü yapmıştı:

Uysal günler sonra o sözleri için geri adım atmış ve liderlerle bir araya gelmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Tweet krizinin ardından Gültekin Uysal’dan dikkat çeken tur

 

6’lı masa üçüncü kez toplandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 9 ay önce

  +1 inci masayı unutmuşlar. pardon şimdi hatırladım onu YCHPli KK temsil ediyor. Usta gülmececiler bunların eline su dökemez. Türkiyeye her türlü kötülüğü yapan natoyu detekliyorlar ama Partinin adı İYİ, iktidardaydı türk ve türkiye aleyhine yapmadıkları kalmadı hasta ettiler yurttaşları utanmadan partinin adını DEVA yapmışlar ee hastaya deva gerek. Suriyedeki kaçak sığınmıcıların Türkiyeye getirilmesinin baş mimarı olarak geleceğimizi karartan kişi kurduğu partinin adına hala Gelecek diyebiliyor. Bunlar açıkça alay ediyorlar bizimle.

 2. 9 ay önce

  Türkiye işçi Partisi
  Bağımısız Türkiye Partisi
  Zafer Partisi neden katılmıyor ? Güvenmiyoruz.
  CB adayı Mansur Yavaş olmalıdır.

  • 9 ay önce

   Kilciklik yapmak istemem ama, artik bu Mansur Yavas meselesi beni baydi. Beyim rahatsiz olmus aday gosterilmekten, rahatsiz etmeyelim kendisini.

 3. 9 ay önce

  Ataturk portresi bence sonradan eklenmis oraya.

 4. Biri Siyasal İslamcı
  Biri Türk düşmanı
  Biri NATOcu
  Biri Fetöcü

  Ümit Özdağ boşuna demiyor Ak-millet ittifakı diye

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!