Kulisler hareketli… İşte AKP’de seçim için öne çıkan iki tarih

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP'nin etkin ismiyle görüştüğünü belirterek, seçim için tartışılan iki tarihi yazdı.

featured

Muharrem Sarıkaya, seçimin zamanından önce yapılması konusunda AKP’de bir kararsızlık kalmadığını öne sürerek, 30 Nisan ve 14 Mayıs tarihlerinin gündemde olduğunu belirtti.

Sarıkaya yazısında, şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti’nin konuyla ilgili etkin isimlerinden biri ile dün sohbet ederken 14 Mayıs konusunda beklentinin yüksek olduğunu belirtti ve ikinci turu da düşünerek ilk sandığı 30 Nisan olarak da planladıklarını belirtip ekledi:

‘Her ikisine göre tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu da bu konuda hazır. Eğer 30 Nisan olursa, ki planımız o yönde seçim takvimini 6 Mart’ta başlatırız; 55 günde tamamlanır. Eğer 14 Mayıs’ta ilk turu planlarsak da 20 Mart tarihi seçimin başlangıcı olur; bu durumda da 56 günde seçime gidilir…’

Seçim için 60 günlük süre öngörülmüş olsa da bunu kısaltma yetkisi Milletvekili Seçimi Kanunu (Mad:9) gereği YSK’nın elinde; geçmişte 45 ve 52 günde de seçime gidildiği oldu.

Dolayısıyla 30 Nisan’da yapılması durumunda seçime en fazla 4 ay, Mayıs’ta olması durumunda da 4,5 ay bulunuyor; zaten herkes de hesabını buna göre yapıyor.”

Kulisler hareketli… İşte AKP’de seçim için öne çıkan iki tarih

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 1 ay önce

  bu da rtenin normal takvimde aday olamayacağı iddiasını doğruluyor.

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  MUHALEFET asla erken seçim palavrasına inanıp destek vermeyin. RTE aday olamaz nokta.
  TBMM erken seçim kararı almasın.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!