‘Kuran dilidir’ demişti… Şahin Filiz’den Özgür Özel’e ‘Arapça’ soruları

Felsefeci ve ilahiyatçı Prof. Şahin Filiz, "Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir" diyen CHP lideri Özgür Özel'e "Kayıtsız, küreksiz, vergisiz tabela sırf Arapça olduğu için mi dokunulmaz? Türkçe yazınca dokunulur mu? Sen hangi ülkenin muhalefet liderisin?" sorusunu sordu.

featured

Veryansın TV yazarı Prof. Şahin Filiz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir, halk incinir. Gidip de belediye başkanı eliyle o tabelayı indirmemeli” sözlerine ilişkin olarak paylaşımda bulundu.

Arapçanın “Kuran dili” olmadığını belirten Prof. Filiz, CHP lideri Özel’in sözlerine dair “Cehaletin hangi yanını düzelteceğimizi şaşıyorum.” ifadelerini kullandı.

Arapça tabelaların “kayıtsız, küreksiz, vergisiz” olduğu için indirildiğini vurgulayan Filiz, Özel’e “Türkiye Cumhuriyeti’nin dili Türkçedir. Halkına Türk milleti denir. Batı dilleri de dahil Türkçe dışında her dil, yabancı dildir.” hatırlatmasında bulundu.

‘HANGİ ÜLKENİN MUHALEFET LİDERİSİN?’

Filiz, X hesabından şu ifadeleri paylaştı:

“Arapça Kur’an dili değildir; Kur’an Arapça’dır, o kadar. Arapça yazan tabelalar da ayet-i kerime değildir ki haklı olarak kaldırıldığında Türk halkı incinsin.

Cehaletin hangi yanını düzelteceğimizi şaşıyorum.

Kayıtsız, küreksiz, vergisiz tabela sırf Arapça olduğu için mi dokunulmaz? Türkçe yazınca dokunulur mu? Sen hangi ülkenin muhalefet liderisin? Aklın başında mı? Bu muhalefet sikletini bu zayıf akıl terazisi ile tartamazken iktidarı nasıl yükleneceksin?

Türkiye Cumhuriyeti’nin dili Türkçedir. Halkına Türk milleti denir. Batı dilleri de dahil Türkçe dışında her dil, yabancı dildir. Türkçeye sıradan dil muamelesi yapan her kim olursa, o da bizim için yabancı ve sıradan hükmündedir.”

ÖZEL NE DEMİŞTİ?

CHP lideri Özel, geçen günlerde HaberTürk’te katıldığı yayında seçim sonrası AKP’den CHP’ye geçen çoğu belediyede, kentlerde bulunan Arapça ilan ve tabelaları sökme kararlarını değerlendirmişti. Özel’in sözleri sosyal medyada gündem oldu.

‘ARAPÇA KUR’AN DİLİDİR’

Özel, “O tabelada ne yazdığına bakmak da lazım. Bir insanın anadilinde aldığı hizmeti anlamasını kolaylaştırıyorsa bu bir haktır. Ben belediye başkanlarımı da uyardım. Etkileşim alacağım diye artık Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir, halk incinir. Gidip de belediye başkanı eliyle o tabelayı indirmemeli” ifadelerini kullandı.

‘SURİYE MESELESİNİ YEREL YÖNETİCİLER ÇÖZEMEZ’

Özel’in Suriyelilerle ilgili “Suriyeli meselesi yerel yöneticilerin çözebileceği bir mesele değil. Nikah kıymamakla Suriyelileri memleketlerine yollayamazsınız” şeklindeki sözleri de yine sosyal medyada çok konuşuldu.

‘Kuran dilidir’ demişti… Şahin Filiz’den Özgür Özel’e ‘Arapça’ soruları

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. 20 Mayıs 2024, 18:04

  At izi it izine karismis, 22 senedir ülkemizi ,Ana Yassyi cebren ve hilelerle,, tagyir ve ilga etmis bir yönetimle yöneten iktidar ve muhalefeti yargilayacak bir halk örgütlenmesi olmadigi sürede daha zor günleri yasayacaviz.

 2. gayrımilliler sarmış 4 bir yanımızı baktığmız heryerde ihanet akıyor.biz onları yok etmek istemesek de hergün hergün kaşınıyorlar..

 3. 13 Mayıs 2024, 23:50

  Türkiye Cumhuriyeti Sahipsiz , Duyarlı vatandaşlar Çaresiz, seçimlerde çok şey anlatıldı ama Siyasetçiler durdukları yerde durup bildiklerini Okuyorlar , CHP parti başkanı bu kadar duyarsız , şaşkın , ne dediğini bilemez , Kendi İnsanını tanımaktan aciz , Onun bunun ağzı ile konuşan birimi olmalıydı babacığım “El ağzı ile çorba içen Adamsan hayır gelmez “derdi

 4. Tabelalar vergisiszlikten değil son dönem yükselen göçmen karşıtlığından tepki alarak kaldırılıyordu. Kaldırılacaksa tüm diller kaldırılmalı Türkçe dışında. Ya da sorun vergi ve kayıt dışılıksa ne yazık ki Türk vatandaşlarının göçmenlerden fazlası var eksiği yok bu konuda. Ya tüm yabancı tabelalar kaldırılsın ya tüm kaçaklar engellensin.

 5. 1938 yılında sonra türkiye nin güneşi batmıştır

 6. Bunların hepsi bir merkeze bağlı, sağı, solu hiç fark etmez. Yazıklar olsun.

 7. 13 Mayıs 2024, 08:59

  Varolunuz sayın Filiz, bir yurttaş olarak çok kızdım Özel’e, ulusun yükselen bilincini , artan oy sayısını ziyan etmekte, yazıklar olsun. KK nın çizgisinden çıkamıyor gibi.

 8. Yazık yazık yazık Atatürk ün partisi kimlere emanet.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!