Kuzey Kıbrıs’ta muhalefetten ‘TL’den euroya geçelim’ teklifi

Kuzey Kıbrıs'ta muhalefet, TL'nin değer kaybetmesini gerekçe göstererek euroya geçiş önerisi yaptı.

featured

1974’ten beri Türk Lirasının kullanıldığı KKTC‘de Türk ana muhalefet euroya geçmek istiyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine gitme kararına işaret ederek “Dolar, şu ana kadar çok ciddi bir yükseliş göstermese de 18’i geçti. Türkiye’de ekonomiyle ilgilenen pek çok kesimi şaşırtan bir karar oldu. Bu şartlarda, bireylerin de esnafın/iş dünyasının da maliyenin de öngörüleri her defasında tepetaklak oluyor. Biz, bu durumu protokollerde ele alacağız ve avroya endeksleme çalışmalarını başlatacağız derken burun kıvıranların diyecek sözü var mı?” açıklaması yaptı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası eski başkanlarından, Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Fikri Toros, Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında yeniden euroyu işaret etti.

Duvar’ın aktardığına göre, Yeni Düzen gazetesinde yer alan ilgili habede Toros, “Herhangi bir para politikası aracı olmayan, malî disiplin imkanından yoksun ve değeri sürekli olarak dalgalanan bir para birimine bağlı bir konumda olduğumuz müddetçe, halkımızın layık olduğu refahın ve sürdürülebilir makro ekonomik hedeflere ulaşmak için şart olan öngörülebilirlik ve istikrarın oluşamayacağı ortadadır. Gelinen noktada hiç kimse bunu inkâr edemez” dedi.

Açıklamasının devamında Toros, “Türk Lirası kullandığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu söyleyerek bunu bir hamasi milliyetçilik malzemesi yaparak halkı yanıltmayı tercih etmekte ve esas sorunu sadece daha kronik bir hale getirmektedir! Mevcut siyasî ortamda sorunları çözmeye yönelik gerekli olan irade olmasa da en azından euroya geçişin ön koşullarından bir başkası olan ‘kamu açığı ve kamu borcuna ilişkin Maastricht Kriterleri’nin tutturulması’ hedefi son derece yararlı olacaktır” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ta muhalefetten ‘TL’den euroya geçelim’ teklifi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 1 ay önce

    Ab KKTC’yi tanımıyorken hangi kafayla euro’ya geçelim diyor

  2. 1 ay önce

    Orası Türk toprağı lale!İsterse Lira dibini bulsun!

  3. 1 ay önce

    Şehitlerimize saygın olsun bari.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!