Lavrov, 29 Ekim kutlamasında Sovyetler’in Kurtuluş Savaşı’na desteğini hatırlattı

featured

Türkiye’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ‘Kurtuluş Savaşı sırasında ülkemizin sunduğu desteği hatırlamaya devam ettiği için Türk halkına minnettarız’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla İsviçre’nin Cenevre kentindeki Türk misyonları tarafından düzenlenen kabul törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da katıldı.

Cenevre’de bugün yapılacak Suriye Anayasa Komitesi toplantısı çerçevesinde dün Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla verilen resepsiyonda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘dostum’ olarak nitelendirdiği Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na halihazırda bir tebrik mesajı gönderdiğini, bizzat kutlamaktan da memnuniyet duyduğunu ifade etti.

​Lavrov, konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğu o zorlu yılları çok iyi hatırlıyoruz. O yıllar Türkiye Cumhuriyeti için olduğu gibi, genç Sovyet Rusyası için de zordu. Ulusal kurtuluşu ve ulusal kimliği için verdiği mücadele sırasında ülkemin sunduğu katkıları hatırlamaya devam ettiği için Türk halkına minnettarız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Rusya’nın stratejik partneri olduğunu belirten Lavrov, “Türkiye ile Suriye konusunda, terörle mücadelede işbirliğimiz mevcut. Karadeniz’de de barış, istikrar ve koordinasyon için işbirliği içindeyiz. AGİT’in gerçekten birleşik bir yapı olması için işbirliği yapıyoruz. Avrupa Komisyonu ve BM’de uluslararası hukuka saygı ve uzlaşmayı teşvik için işbirliğinde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

Çavuşoğlu ise Twitter’dan Lavrov’a şu sözlerle teşekkür etti:

“Cumhuriyetimizin 96. yaşını İsviçre’deki vatandaşlarımızla kutluyoruz. Davetimize katılan Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı dostum Lavrov’a teşekkür ediyorum.”

Lavrov, 29 Ekim kutlamasında Sovyetler’in Kurtuluş Savaşı’na desteğini hatırlattı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!