Levent Göktaş Bulgaristan’dan nasıl getirildi?

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili hazırlanan iddianamede azmettirici ve planlayıcı olarak yer alan Mustafa Levent Göktaş, Türkiye’ye nasıl iade edildi? Şimdi ne olacak? Göktaş’ın ifadesine başvurulacak mı?

featured

ERDEM ATAY

Akademisyen Necip Hablemitoğlu cinayetinden 20 yıl sonra Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün tarafından hazırlanan iddianamede Mustafa Levent Göktaş’ın ‘tasarlayarak öldürme’ ve ‘suç işlemek amacıyla örgüte üye olma’ suçlaması yapılmıştı. Bu suçlama sonrası Göktaş ile ilgili Bulgaristan makamlarından iadesi istenmişti. 5 Eylül 2022 tarihinde Bulgaristan’daki Hasköy Bölge Mahkemesi Göktaş’ın Türkiye iadesini reddetmişti.
Peki iade kararı nasıl alındı.

ADALET BAKANLIĞI YETKİLİLERİ İADE İÇİN ÇALIŞTI

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, Hasköy Bölge Mahkemesi’nin kararının ardından Adalet Bakanlığı’ndan üst düzey bürokratlar konu üzerinde hassasiyetle davrandı. Göktaş’ın iadesinin reddine ilişkin gerekçeleri inceleyen Bakanlık yetkilileri, Bulgaristan savcısıyla temasa geçti ve diplomatik kaynakları da zorladı. Savcıya iddianamede Göktaş hakkında geçen iddiaların tek tek anlatıldığı bilgi ve belgeler sunuldu. Bu bilgilerle birlikte Bulgar savcının talep ettiği ek bilgiler de Adalet Bakanlığınca hazırlandı ve Bulgarcaya çevrildi.
Bilgiler savcılığa iletildikten sonra Bulgar savcı Filibe Temyiz Mahkemesi’ne kararın iptaline ilişkin itirazda bulundu.

BULGAR YETKİLİLER GÜVENCE İSTEDİ

Karar bu şekilde çıktı. Ancak Bulgar yetkililer, Mustafa Levent Göktaş’ın iadesine karşılık bazı güvenceler istedi. Bu güvenceler arasında, işkence yapılmaması, kötü muamele görmemesi, hukuksuzca yargılanmaması ve cezaevi şartlarının iyi olması yer aldı. Türk makamları bu şartları yerine getireceğine ilişkin güvenceyi verdi. Böylece iade gerçekleşti.
Bakanlığın Bulgar yetkililere, bu davanın bir FETÖ yargılama davası olmadığını, Göktaş’ın FETÖ’den cinayetten yargılanacağını, davanın görüleceği mahkemenin de nerede görüleceğinin henüz belirlenmediğini ancak yakın zamanda bu durumun netleşeceğini söylediği öğrenildi. Göktaş’ın eski adı Silivri olan Marmara Cezaevinde tek başına bir hücreye konulacağı ileri sürüldü.

TÜRK INTERPOL POLİSİ SOFYA’YA GİTTİ

Bulgar makamlarınca kararın çıkmasının ardından Türkiye’den Türk Interpol polisleri Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya gitti ve Göktaş’ı Bulgar Interpol polislerinden teslim aldı. Göktaş Sofya’dan havalimanı yoluyla İstanbul’a getirildi.
Mustafa Levent Göktaş, 16 Aralık saat 23.55 sularında İstanbul Havalimanına iniş yaptı.

‘ŞİMDİ İFADESİ ALINMAYACAK’ İDDİASI

Göktaş’ın ifadesinin alınmayacağı iddia ediliyor.
Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından SEGBİS (görüntülü) ile kimlik tespitinin yapılacağı, ardından da tutuklama kararının yüzüne okunacağı öğrenildi.
Mahkemenin şu an için Göktaş’ın ifadesini almayacağı ileri sürülüyor. Neden ifade alınmayacağı ise bilinmiyor.

Levent Göktaş Bulgaristan’dan nasıl getirildi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Erdem bey hepimiz artık biliyoruz ki bu tip kararlar 2-3 bürokratın yalnızca kendi çabalarıyla siyasete rağmen veya onsuz alınmaz..

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!