LGS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı.

featured

1 milyon 236 bin 313 öğrenci, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki sınavda ter döktü. Merkezi sınavın iki oturumu da tamamlandı. Öğrencilerin kendi okulunda girdiği sınav 09.30’da başladı.

Öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi. İkinci oturum ise 11.30’da başladı ve 12.50’de sona erdi.

Matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltildiği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verildi. İki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderdi. Sınav sonuçları, 30 Haziran’da “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

Bakırköy’deki Atatürk Ortaokulu önü de erken saatlerden itibaren adaylar ve veliler ile doldu. Adaylar kimlik kontrolü yapılarak, içeri alındı. Aileler okul bahçesinin dışında heyecanla çocuklarını bekledi. Sınav bitiminde veliler alkışlarla öğrencileri karşıladı.

Sınavdan çıkan Muhammet Enes Çakar, “İdare eder, yapabildiğim kadarını yaptım. 300 civarında puan bekliyorum” dedi.

Sınavın kolay olduğunu söyleyen Hümeyir Yalap “Sorular göz korkutucuydu ama hepsi kolay sorulardı, çok iyi sonuç bekliyorum” diye konuştu.

Elif Naz Güneş ise “Biraz zordu, matematikte zorlandım” dedi.

Ahmet Atilla Eren “Sözel zordu, matematik daha kolaydı. Sınav stresinden dolayı biraz kötü geçti ama yine iyiydi” diye konuştu.

Okul önünde saatlerce çocuğunu bekleyen veli Tolga Çam “Çok heyecanlıyız, inşallah hepsinin hakkında hayırlısı olur” şeklinde konuştu.

Öykü Temiz ise “Bence sayısal basitti, Sınav çıkışı ‘bitti’ diye bağırdım. İstediğim okulu kazanabileceğimi düşünüyorum. Sözelde çok uzun paragraflar vardı o biraz bizi zorladı” dedi.

Öğrencilerin kendi okulunda girdiği sınav 09.30’da başladı. Öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

İkinci oturum ise 11.30’da başladı ve 12.50’de sona erdi. Matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltildiği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verildi.

İki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderdi.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

BAKAN YARDIMCISI ŞENSOY: SORUNSUZ TAMAMLANDI

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen sınava ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şensoy, sınavın sorunsuz tamamlandığını belirterek, “Merkezi sınavlar oldukça büyük organizasyonu gerektirdiği için sürece Bakanlığımızın ilgili tüm birimleri destek verdi. Sınav hazırlık ve uygulamasında emek veren tüm çalışma arkadaşlarımızı, 81 ilde süreci başarılı bir şekilde yürüten ve sınavın sorunsuz tamamlanmasında büyük emeği olan tüm il milli eğitim müdürlerimizi ve illerde görevli personelimizi kutluyorum. Sınavda görev alan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

MEB: 1 MİLYON 236 BİN 313 ÖĞRENCİ KATILDI

Milli Eğitim Bakanlığınca sınava dair yapılan bilgilendirmede ise 1 milyon 236 bin 313 öğrencinin başvurduğu sınavın, 2 oturum halinde 973 yurt içi ve 7 yurt dışı sınav merkezinde, 17 bin 899 okul ve 82 bin 551 salonda yapıldığı, sınavda her bir oturumda yaklaşık 350 bin olmak üzere 700 bin kişinin görev aldığı aktarıldı.

LGS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!