Libya anlaşmasının mimarı ya istifa ya emeklilik noktasına gelmiş.. Cihat Yaycı ile kim uğraşıyor?

Akdeniz politikalarının mimarı, FETÖMETRE'nin mucidi Tümamiral Cihat Yaycı'nın 'basında çok yer alması' nedeniyle savunmasının istendiği ortaya çıktı.

Libya anlaşmasının mimarı ya istifa ya emeklilik noktasına gelmiş.. Cihat Yaycı ile kim uğraşıyor?

Mavi Vatan’da Türkiye adına büyük başarılara imza atan, Libya mutabakatının mimarı, TSK içindeki kripto FETÖ’cülerin tespitini sağlayan FETÖMETRE uygulamasının mucidi Tümamiral Cihat Yaycı, son dönemde Türk Donanması’nın parlayan komutanlarından.

Adından sıkça söz edilen Cihat Yaycı’dan devlet içinde rahatsız olan kişilerin varlığı da biliniyordu. Hürriyet’ten nedim Şener, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, emeklilik veya istifa noktasına geldiğini yazdı.

Şener’in yazısını satırbaşları şöyle:

“Kulaklarıma inanamadım, çok yakın olan emekli bir arkadaşı söylemese yine de inanmazdım: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ ile mücadelede simgeleşen isimlerden birisi olan, uygulamaya soktuğu FETÖMETRE kriterleri ile Deniz Kuvvetleri başta olmak üzere TSK bünyesinde binlerce FETÖ üyesini ortaya çıkaran, en son “mavi vatan” kavramıyla Akdeniz’i yeniden Türkiye’nin gündemine sokan Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, emeklilik veya istifa noktasına gelmiş.

“Nasıl yani? Hakkında her gün haber okuyoruz, övgü dolu yazılar çıkıyor” diye soracaksınız.

Cevap işte tam bu soruda gizli. Mesele övgü dolu işler yapmasıymış, işte tam bu nedenlerden dolayı da hakkında soruşturma ve inceleme açılmış…

Yaptıkları ve yazdıkları başta ABD’yi rahatsız etti, çünkü ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya anlaşmasından rahatsız olduklarını açıkladı. Elbette Türkiye’nin Libya ile anlaşmasından rahatsız olan Avrupa Birliği ülkeleri, Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan, İsrail ve uzantıları diğerleriydi.

Ne FETÖ’cüler ne küresel güçler Cihat Yaycı’yı yıldıramadı, çalışmalarından vazgeçmedi. Ancak eski bir asker olan arkadaşı, “Cihat’ı istifaya zorluyorlar, olmazsa emekli edilmesi için zemin hazırlıyorlar. Ama bunun için önce devlet yöneticileri nezdinde itibarsızlaştırılması için uğraşıyorlar” deyince “Cihat Yaycı için atılmayan iftira kalmadı ki… ‘AKP’li’, ‘yandaş’, ‘muhafazakâr’, ‘ulusalcı, Ergenekoncu’ dahil yazılmayan şey kalmadı. Sosyal medya bunlarla dolu, başka ne olabilir ki?” diye sordum.

“Ne olacak? Basında çok yer alması, açıklamaları, yazdıkları nedeniyle savunması isteniyormuş, inceleme başlatılmış” cevabını aldım.

“Ne… Kim?” diyecek oldum, “Orası karışık” dedi.

Cihat Yaycı, son Yüksek Askeri Şura’da hakkı yenilerek terfi ettirilmediği halde rütbe derdinde olmadığını göstermek için ve daha fazla hizmet edebilmek amacıyla görevinde kaldı.

Evet, konferanslara ve toplantılara katılmasına hatta TBMM’de ve Cumhurbaşkanlığı’nda Libya ile ilgili toplantılara çağrılmasına rağmen bakanlık izin vermediği için katılamamıştı ama onu istifa ya da emeklilik noktasına getiren konu her ne ise umarım kapanır.

Yoksa buna en çok FETÖ başta olmak üzere Türkiye düşmanları sevinir…”

Libya Mutabakatı’nı konuştular, mimarını çağırmadılar: Beştepe’de Cihat Yaycı’sız Doğu Akdeniz çalıştayı!