Libya’da kritik gelişme… Hafter başkent Trablus’tan çekiliyor!

featured

Reuters: Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti başkent Trablus’ta kontrolü sağladı. Hafter milisleri başkentten çekilmeye başladı.

Reuters Haber Ajansı, Türkiye’nin desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin başkent Trablus’ta kontrolü sağladığını duyurdu. Hafter milisleri başkentten çekilmeye başladı.

Öte yandan Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerin işgalindeki Trablus Uluslararası Havaalanı’nda kontrolü sağladığını duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan Libya ordusu resmi sözcüsü Albay Muhammed Kununu, “Askeri birliklerimiz Trablus Uluslararası Havaalanı’nda kontrolü tamamen sağladı” ifadelerini kullandı.

Kununu açıklamasında, Kasr bin Gaşir bölgesine doğru kaçan Halife Hafter’e bağlı milislerin peşine düştüklerini de açıklamasında vurguladı.

Libya ordusu bugün Trablus Uluslararası Havaalanı’nı Hafter milislerinden geri almak için operasyon başlattığını duyurmuştu.

TRABLUS ULUSLARARASI HAVAALANI

Başkent Trablus’un 27 kilometre güneyinde Kasr bin Gaşir bölgesinde bulunan Trablus Uluslararası Havaalanı 1934 yılında İtalyanlar tarafından yapıldı.

Askeri hava üssü olarak kurulan havaalanı ilk önce “Regia Aeronautica” olarak isimlendirilmişti. 1938 yılında genişletilerek, adı “Tripoli-Castel Benito” olarak değiştirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından Mart 2011’de Libya hava sahasına getirilen uçuş yasağından dolayı uçuşlara kapatıldı.

Aynı yılın ağustos ayında Kaddafi karşıtı devrimci Zintan Tugayı havaalanını ele geçirdi ve Ekim 2011’de uçuşlara tekrar başlandı.

2014 yılı ağustos ayında Fecr Libya milis grubunun havaalanına saldırarak burada kontrolü ele geçirmesinin ardından uçuşlar durdurularak, Mitiga askeri havaalanına nakledildi ve bir daha da kullanılamadı.

Hafter’e bağlı milisler, 4 Nisan 2019’da başkenti ele geçirmek için saldırı başlatmış ve ülkeyi şiddet sarmalına sürüklemişti. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti. Hafter milisleri, 6 Nisan 2019’da başkentteki havalimanını işgal etmişti

Libya’da kritik gelişme… Hafter başkent Trablus’tan çekiliyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    bu saatden sonra ne masası hafter defolup gitmesi lazım yabancı p milislerin ülkeyi terk edim mısır , bae ,suud ,rusya,iran gidecek libyadan yoksa bu başiış marış olmaz türkiye girip tertemiz edim askeri üstler kuracak önemli sınırlara mısır bahreyin canlanmaya koymayacak tabiki zaman içerisinde onlarada sıra gelecek ..

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Bizim Millet ittifaki karalar baglamistir, uzulmuslerdir bak simdi. Libyada sehitlerimiz var diye neredeyse gobek atmislardi, kanunlari cignemislerdi. haftalarca sakiz etmislerdi.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!