Lise öğrencilerinin projesi ile deprem çantaları elimizin altında olacak

Etimesgut, Cemil Meriç Anadolu Lisesi öğrencileri 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı çerçevesinde projelerini sergilediler.

featured
service

Ankara Etimesgut Cemil Meriç Anadolu Lisesi öğrencileri gerçekleştirdikleri bilim şenliğinde farklı proje ve deneylerle ziyaretçileri etkilediler. Öğrenciler ürettikleri ve araştırdıkları bilimsel projelerini, okul arkadaşları, öğretmenleri, veliler ve ziyaretçilerle paylaştılar.

TÜBİTAK’ın katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte birbirinden güzel projeler sergilendi.

Okul öğrencilerinden Rana Kayabaşı ve Tunahan Şahin’in öğretmenleri Yasemin Akgönüllü danışmanlığında hazırladıkları proje TÜBİTAK heyetinin ve ziyaretçilerin dikkatini çekti.

2020 İzmir depremini yaşayan öğretmenlerinin ilham olduğu proje, ülkemiz için çok ciddi bir konu olan depreme odaklanıyor. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olması gerçeğinden yola çıkarak ve yaşanan her depremin arkasından gündeme gelen deprem çantası gerekliliği projenin ana malzemesi.

Her deprem döneminde gündeme gelen daha sonra akıllardan çıkan ya da dolaplara kaldırılan deprem çantaları, bu proje hayata geçerse elimizin altında olacak.

“Bakınca Görüyorum” adlı projede, deprem çantalarının günlük hayatta kullanılacak bir şekilde tasarlanması ve deprem anında kolayca erişilebilmesi planlanıyor. Yetişkinler için atık malzemelerden tasarlanan yelek, bir yastık içinde yer alıyor. Çocuklar içinse bir oyuncak, deprem çantası görevi görüyor.

Öğrenciler, projelerini şu sözlerle anlatıyor:

“Her depremde hatırlanan belki hazırlanan ama kaldırıldığı yer o an için asla hatırlanamayan deprem çantasını daha ulaşılabilir yapmak için evimizin en çok kullanılan yerlerinde salonda kırlent görünümünde, çocuğumuzun oynadığı oyuncağın içinde, mutfakta duvarda asılı bir görselde yeniden tasarlanır. Deprem çantasının içinde bulunan malzemeler her birey için revize edilir. İlk etapta hayat kurtaracak yer belirleyici malzemeler ve kişinin hayatta kalmasına yardımcı olacak malzemeler kullanılır. Deprem çantasını gizlerken deprem esnasında kişiye zarar vermeyecek ya da çantanın kendisi de zarar görmeyecek şekilde tasarlanır. Ev içinde yaşayan bireyler hangi eşyanın deprem çantası içeriğine sahip olduğunu bilirler ve evlerine gelen diğer bireyleri de konu ile ilgili bilgilendirirler.”

‘BAKINCA GÖRÜYORUM’

Cemil Meriç Anadolu Lisesi öğrencilerinden Rana Kayabaşı, hazırladıkları projeyi şu sözlerle anlattı:

“Hazırladığımız ürün bir deprem yeleğidir, birçok gözü olup içinde bir insanın enkaz altında 2-3 gün hayatta kalabilmesini sağlayacak kadar ürün ve kurtulmalarına yardımcı eşyalar vardır. Düdük, radyo, nefes açıcı sprey, uzun ömürlü protein barlar, nüfus kimlik fotokopisi , para, su, meyve suyu ,el feneri vb. gibi ürünler bulunmakta. Ayrıca bebekler için de hazırlanan deprem yeleği bulunmakta. İçinde bebek maması, bebek bezi, su, bebek battaniyesi, ıslak mendil, dezenfektan, bebek kimlik fotokopileri uzun ömürlü süt, emzik,biberon gibi eşyalar yerleştirildi. Projemizin isminden de anlaşılacağı gibi bakınca görebileceğimiz bir şekilde ayarladık. Yetişkinler için hazırladığımız deprem yeleğini bir kırlentin içine yerleştirdik hem yastık hem de deprem çantası olarak kullanılmakta. Bebek için hazırladığımız diğer yeleği de bir oyuncak ayıcık içine yerleştirdik. Arkasında bulunan cırt cırtlı bant sayesinde kolayca ulaşılabilir kıldık.”

Projeyi tasarlayan öğrencilerden Tunahan Şahin şunları söyledi:

“Bu projede beklenen sonuç deprem ülkesinde yaşayan tüm bireyler için deprem çantası yaklaşımında bir farkındalık oluşturmak, Deprem çantasını evdeki her bireyin bildiği, gördüğü, çok rahat ulaşabildiği bir konum, şekilde hazır tutmak, evin bir parçası haline gelen deprem çantasını isminden gelen olumsuz çağrışımdan kurtararak daha benimsenir kılmak olduğunu söyledi. Olası bir depremde evin farklı alanlarında yer alan deprem çantasını bireyin kolaylıkla alıp yaşam üçgeni oluşturması ve ihtiyacı olan en elzem malzemelerin yanında olduğunu bilerek hayata daha sıkı bağlanması beklenen sonuçlardandır. Depreme yakalanan aileler kolayca bu kırlente ulaşabilir ve acil ihtiyaç anında yardımcı olacak malzemelere erişebilir, oyuncağıyla oynayan bir çocuk ise oyuncağını alıp kendini koruyabilir.

Yaptığımız bu proje insanların hayatlarında yer edinirse, şiddetli bir deprem sonrası can kaybının azaltılması ve insanların kendilerini güvende hissetmeleri planlanmıştır.”

Lise öğrencilerinin projesi ile deprem çantaları elimizin altında olacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!