Lokanta ve kafelere ‘ödül’ formülü

featured

Sağlık Bakanlığı, uzun süredir kapalı olan ve ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan lokanta ve kafelerin açılması için yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Buna göre, kurallara uyarak vaka sayılarını azaltan illerin ödüllendirilmesi, ödüllü illerde de lokanta ve kafelerin belirlenen kurallar çerçevesinde açılması gündemde.

Geçen kasım ayında koronavirüs vakaların yeniden tırmanışa geçmesiyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kafe ve restoranlar isyanda. Yaklaşık 4 aydır iş yapamayan esnaf, belli kurallar çerçevesinde ekmek kapılarının açılmasını istiyor. Sağlık Bakanlığı da yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, o formülün ayrıntıları şöyle:

KURALLARA UYAN ŞEHRE ÖDÜL

Dünyada aşı üretimi hala istenilen seviyede olmadığından tedbirlere uymak sadece Türkiye için değil, tüm dünya için şart. Bu dönemde il ya da ilçeler bazında daha az vaka ve ölüm olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak. Buna İl Hıfzıssıhha kurulları karar verecek. Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak. Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafeler açılacak.

EĞİTİM İÇİN DE ARAYIŞ VAR

Yüz yüze eğitim konusunda ise üniversitelerin talebi üzerinde çalışma yürütülüyor. İngiltere’den gelen mutant virüsün etkisi şu ana kadar 238 kişide, Güney Afrika mutantı ise 20 kişide görüldü. Bu mutantların sayısının artmaması için üniversitelerde yüz yüze eğitim konusu biraz daha ağırdan alınıyor. ‘Üniversiteleri mayısta açalım ağustosa kadar açık kalsın’ önerisi bulunuyor. Bir öneri de teorik derslerin online, pratik derslerin yüz yüze olması şeklinde. Tüm bu öneriler tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.

 

 

 

Lokanta ve kafelere ‘ödül’ formülü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 sene önce

    Ödül ve ceza bloc chain havuç sopa nus ile uslanmayani etmeli tektir tektir ile uslanmayanin hakkı kotektir

    Cevapla
  2. 1 sene önce

    Bence bu yontemler zeka ile bulunabilecek guzel yontemler. Sonunda yontem degisikligi yapmak kamuda calisanlarin da aklina gelmeye basladi. Sahsen ben zeka piriltisi gordugum islerde cok seviniyorum. Enabiz`a giren varsa orada gorundugunuz doktorlara da yorum ve yildiz verebiliyorsunuz. Bu sekilde iyi is yapanla kotu is yapan arasinda bir fark oluyor en azindan. Keske insaatcilara da boyle yapsalar da kaziklanmaktan kurtulsak. Bence insanlari iyiye sevk ediyor bu yorumlar ve ratingler. Hatirlarim bookingden gittigin otelde sonradan kotu yorum yaparsin diye hareketlerine dikkat ederlerdi.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!