Lozan hiçe sayıldı! CHP’de ‘ekümeniklik’ skandalı

Bursa'nın Mudanya ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunan belediye başkanlarıyla buluştu. Türkyılmaz, etkinlik sonrası yaptığı sosyal medya paylaşımında, Bartholomeos için 'ekümenik' sıfatını kullandı.

featured

VERYANSIN TV

CHP’li Mudanya Belediyesi, ‘Mübadelenin 100. Yılında Türk-Yunan Buluşması Mudanya’da’ başlıklı bir etkinlik düzenledi. Yunan belediye başkanları ve Fener Rum Patriği Bartholomeos’nun da katıldığı organizasyonda, katılımcıların yaptığı konuşmalardan sonra zeytin fidanları dikildi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, etkinlik sonrası yaptığı sosyal medya paylaşımında,

‘Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği, İstanbul Başpiskoposu Bartholomeos ve Kuzey Yunanistan Orta Makedonya geniş bölgesinden 38 belediye başkanıyla Tirilye’de Taş Mektep’te bir araya geldik.’ dedi.

PAYLAŞIMI SİLDİ

Bartholomeos için ‘ekümenik’ ifadesi kullanan Türkyılmaz, 15.36’da yaptığı sosyal medya paylaşımını sildi. 17.02’de yeni bir açıklama yayımlayan Başkan Türkyılmaz, bu sefer ‘ekümenik’ ifadesini kullanmadı:

Fen Rum Patriği Bartholomeos ve Kuzey Yunanistan Orta Makedonya geniş bölgesinden 38 belediye başkanıyla Tirilye’de Taş Mektep’te bir araya geldik. Mübadelenin 100. yılı anısına, barış ve kardeşliğimizin sonsuzluğa uzanmasını dilediğimiz zeytin fidanlarımızı toprakla buluşturduk.

LOZAN’A AYKIRI

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da ağırladığı Fener Rum Patriği Bartholomeos’ya, Türkiye’nin kuruluş senedi Lozan’a aykırı olmasına rağmen ‘ekümenik’ ifadesini kullanmıştı. Öte yandan Fener Rum Patriği Bartholomeos, 2022 yılı Ağustos ayında Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nda 9.’su düzenlenen ayini yönetmek için Trabzon’a gitmişti. İş İnsanı Efkan Başkan tarafından Bartholomeos’ya arkasında “Ekümenik Patrik Bartholomeos” yazan Trabzonspor forması hediye edilmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Trabzon’daki görüntü tartışma yaratmıştı… Patrik Bartholomeos’a ‘Lozan’ hatırlatması

thumbnail
İlişkili Haber

Trabzon’da ‘Bartholomeos’ skandalı

 

EKÜMENİK NE DEMEK?

Ekümenik, Fransızca kökenli bir kelime olmakla birlikte, ‘evrensel, tüm alem’ anlamlarında kullanılmaktadır. Ekümeniklik ise bir dini ya da herhangi bir birliği daha büyük bir dinle birleştirme ve birlik sağlama amacıyla kullanılan bir sıfat.

 

Lozan hiçe sayıldı! CHP’de ‘ekümeniklik’ skandalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. 20 Ocak 2023, 18:38

  Bu CHP’den cacık olmayacağını yıllardır yazıyorum. Dağlara taşlara adını yazdığımız; Fetöcü çıktı. Hiziplerin efendisinden kurtulduk derken; Ekmeleddinci KK çıktı. Her gün, her konuşmasında çam devirdiği yetmezmiş gibi sahte kabadayıvari konuşmaları ile komik olduğunun bile farkında değil. CB adayı olabilir diye cilaladıkları da umreci bir imam. Erken veya zamanındaki ilk seçimde oy kullanmayıp piknikte rakı içeceğim % 0,001 bile ihtimal vermediğim şaibesiz bir seçimi gerçekleştirirlerse öteki seçimlerde oyum AKP’ye. Eskaza altılı ganyan masası kazanır diyenlere sabırlar dilerim.

 2. 20 Ocak 2023, 17:45

  Chp yönetimi bir disiplin soruşturması başlatmış mı acaba?

 3. 20 Ocak 2023, 12:26

  Bu rezalettir, ancak şaşırana şaşırmak gerekir, çünkü CHP, AKP ile aynı yıkıcı felsefeye sahip olduğunu ve ATATÜRK-Cumhuriyet mirasını reddettiğini kapalı ve açık beyanatlarla defalarca ortaya koydu! Bu normal bir davranış CHP için!!!

 4. 20 Ocak 2023, 10:27

  Bunlar işte yerli işbirlikçilerdir. Atatürk’ün Nutuk’ta söylediği ”Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.” sözleri işte tam da bu günler için söylenmiştir. Bunlar İstiklal Savaşı ve öncesinde düşmanla işbirliği yapan kansızların torunlarıdır. Bunlar kara günde ”Niko’nun Çolak Salihleridir”. İğne ile kazar gibi çalışıp didinip bugün yani 100 yıl sonra her türlü yönetim şekliyle iktidarı ele geçirmişlerdir.

 5. Yeni Chp = Eski AKP
  Al birini vur ötekine, oylar Zafer’e

 6. CHP diye bir parti yok artık..! Bunu herkes iyice görmeli ve anlamalı.
  Cumhuriyet’ imizin bir partisi kalmadı. Sığınacak ve korunacak tek yeri Atamızın Gençliğidir.

 7. Bu ekumenlik cok abartilan bir durum ve Turkiye’ye hic bir etkisi olmayan bir konu. Olsa ne olur olmasa ne olur, orda kucuk bir ortodoks cemaat var, kendi aralarinda guc gosterisi yapiyorlar. Bizim asil sorunumuz Turkiye’yi istila eden Suriye, Afgan ve Antalya’da ozellikle Ruslar. Bazi okullarda Turk ogrenci yok!!!

  • Hedef saptırmada pek ustasınız, maşallah nazar değmesin.

  • Haklisiniz. Bu kadar önemsiz bir papazin biran önce ait oldugu ülkeye gitmesi ve ülkemizin gündemini daha fazla meskul etmemesini diliyoruz.

 8. 19 Ocak 2023, 21:38

  CHP, Batı’nın emir eri olmuş. eski bir reklamda söylendiği gibi, yöneticimiz uyuyor mu? gibi, CHP tabanı uyuyor mu?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!