Lozan üzerinden lanet okuyan Melih Gökçek’e tarihçi Sinan Meydan’dan yanıt

featured

Melih Gökçek, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan Anlaşması’na ve Cumhuriyeti kuran kadrolara yalanlarla kin kustu.

VERYANSIN TV

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı iken partisinin zorlamasıyla istifa ettirilen ve hakkındaki iddialar soruşturulmayan Melih Gökçek, sosyal medya hesabından kutuplaştıran paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Gökçek son olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan Antlaşması’nı hedef aldı. Sevr anlaşmasını imzalayanlara saygıda kusur etmeyen Gökçek, Lozan üzerinden Cumhuriyeti kuranlara lanet okudu.

“Batum’u, Musul’u, Halep’i, Rakka’yı, Süleymaniye’yi ve Kerkük’ü Lozan’da satanlara lanet olsun”

Gökçek’in kin dolu mesajına tarihçi Sinan Meydan, gerçeklerle yanıt verdi.

Melih Gökçek’in Lozan’la kaybedildiğini iddia ettiği toprakların Osmanlı döneminde kaybedildiğini belirten Meydan, “Kurtuluş Savaşı kaybedilse İstanbul’a vizeyle girecektin Melih Efendi. Ne Musul’u?” dedi.

İşte Meydan’ın sosyal medyadan verdiği yanıt:

“Kıbrıs, Mısır, Tunus, Kars, Ardahan, Batum dahil 2 Türkiye kadar toprak kaybeden,ülkenin ekonomik kaynaklarını Duyunu Umumiye ile Batıya teslim eden Abdülhamit; İstanbul, Musul, Kerkük işgal edilirken Padişah Vahdettin.Sevr’le vatansız kalıyorduk,Lozan’la Türkiye diye bir vatanımız var.

1921’de Osmanlı başkenti İstanbul,İzmir,Bursa,Afyon,Uşak,Eskişehir,Kütahya,Edirne;Anadolu,Trakya… Ege adaları,12 Ada hepsi işgal altında. Vahdettin’in imzalattığı Sevr’e göre vatan elden gidiyor. Kurtuluş Savaşı kaybedilse İstanbul’a vizeyle girecektin Melih Efendi. Ne Musul’u?

İngiliz Sir Andrew Ryan şöyle diyor:

“Lozan’da onursuz bir barış imzaladık.Bu İngiltere’nin şimdiye kadar imzalamış olduğu anlaşmaların en ugursuzu, en mutsuzu en kötüsüdür.”

İngiltere’nin hezimeti olan Lozan, içimizdeki Cumhuriyet karşıtı yerli işbirlikçiler için de hezimet!

“MİSAK-I MİLLİ,ADALAR, MUSUL

Kasım 1922’de İsmet Paşa başkanlığında Türk heyeti Lozan’a giderken12 Ada 1911’den beri tam 11 yıldır İtalya’nın; Ege Adaları 1913’ten beri tam 9 yıldır Yunanistan’ın; Kıbrıs ise 1878’den beri tam 44 yıldır İngiltere’nin elindeydi

Yunan orduları Anadolu’da işgal ettikleri köyleri,kasabaları yakıp yıktılar.Müslüman kadınlara tecavüz ettiler. Türkleri camilerde katettiler,Eskişehir işgal altındayken ezanlar okunmadı.Bu zulmü bitirip Lozan’la bu toprakları vatan yapan Atatürk ve arkadaşlarına hakaret edemezsin!”

‘LOZAN’DA KAYBEDİLEN ADALAR’ DİYE TUR HARİTASI PAYLAŞMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2016 yılında yaptığı konuşmasında Lozan Antlaşması’na ilişkin “1920’de bize Sevr-i gösterdiler. 1923’te bizi Lozan’a razı ettiler. Birileri de bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı.” demişti.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Twitter’dan bir harita paylaşan Melih Gökçek, “Zeka küpü Lozan’cılar. Bak burnumuzun dibindeki bu lacivert renkli adaları Lozan’da Yunanistan’a verdik. Utanmadan lozan’a zafer diyorsunuz.” diye yazmıştı.

​Ancak Gökçek’in paylaştığı haritada Lozan’la hiç ilgisi olmayan adalar, hatta Lozan’dan önce zaten Yunanistan’a ait olan adalar da seçiliydi. Gerçek ise kısa sürede ortaya çıkmıştı. Gökçek’in paylaştığı haritanın, bir turizm şirketinin feribot seferlerini gösteren haritaydı.

Lozan üzerinden lanet okuyan Melih Gökçek’e tarihçi Sinan Meydan’dan yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. Allah yalancıların bu dünyalarını da, mezarlarını da ateşle doldursun. Üzerinde yaşadığı topraklar sanki verimsizmiş de, oralar da bizim olsa hiç ekonomik sıkıntı kalmazmış. Ulan! Ne desem, ne yazsam, sana büyük söveceğim.

  2. 6 ay önce

    ne yazık ki her dönem bu ülke hain yetiştirecektir; ekmeğinden, havasından, suyundan değil bilgisizlikten!!!

  3. 6 ay önce

    Bu dönemde Kerkük’ü Barzani’ye Kıbrıs’ı da başkalarına vermek isteyen kendileri

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!