Macron kazandı ama işi zor… Fransa’da dikkat çeken anket

İkinci turda yüzde 57 oyla Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'u sıcak ve zorlu bir Haziran bekliyor. 

featured

VERYANSIN TV

Fransa‘da yapılan yeni bir kamuoyu yoklaması, Fransız halkının çoğunluğunun Emmanuel Macron‘un haziran ayındaki parlamento seçimlerini kazanmasını istemediğini gösterdi.

Anket, ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk sonuçlarının yayınlanmasının ardından, 1300 Fransız seçmen arasında gerçekleştirildi. Cnews ve Europe 1 kanalları için yapılan ankete katılanların yüzde 63’ü Macron’un parlamentoda çoğunluğa sahip olmasını istemediğini söylerken, yüzde 35’i aksi görüş bildirdi.

Macron’un rakibi Marine Le Pen, seçimi kaybetse de, ikinci turda aldığı yüzde 41.5 oy ile yüzde 8 oranında artış gösterdi.

LİDERLERDEN İLK MESAJLAR

Macron, seçimin ikinci turu sandık çıkış anketlerinin açıklamasının ardından Eyfel Kulesi’nin önündeki meydanda destekçileriyle bir araya geldi.

Burada konuşma yapan Macron, kendisine güvenen Fransızlara teşekkür etti.

Seçimde Marine Le Pen’e oy verenlerin hayal kırıklığı yaşadığını bildiğini ifade eden Macron, “Çok sayıda vatandaşın aşırı sağa karşı durmak için bana oy verdiğini biliyorum. Onlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Macron, aşırı sağın “öfkesine” çözüm ve yanıt bulmaları gerektiğini söyledi.

Fransa’yı “büyük iklim ulusu” yapmak istediğini belirten Macron, gelecek yılların kolay olmayacağını ancak gelecek nesiller için tarihi yeniden yazacaklarını ifade etti.

Emmanuel Macron, bu yeni dönemin sona eren son 5 yılın devamı olmayacağını dile getirdi.

‘FRANSA’YI YOK EDECEK’

Sandık çıkış anketlerine göre cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu kaybeden Marine Le Pen de düzenlediği basın toplantısında Fransa ve Fransızlar için mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Seçimde elde ettiği oy oranını “zafer” olarak değerlendiren Le Pen, haziran ayında düzenlenecek genel seçim için mücadele edeceklerini kaydetti.

Le Pen, Macron’un yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin Fransa’yı “yok edeceğini” savundu.

Öte yandan seçimin ilk turunda yüzde 21,95’lik oyla elenen aşırı solcu Jean-Luc Melenchon da Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilememesinin Fransız halkının “birliği” için iyi haber olduğunu belirtti.

Melenchon, Macron’un “5. Cumhuriyet” olarak adlandırılan dönemde aldığı oy bakımından “en kötü” şekilde seçilen cumhurbaşkanı olduğunu savundu.

thumbnail
İlişkili Haber

Fransa seçimlerinin galibi belli oldu

Macron kazandı ama işi zor… Fransa’da dikkat çeken anket

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 9 ay önce

    Macron’un tek çıkar yolu Le Pen politikalarını benimsemektir ve bana göre öyle yapacaktır.

  2. 9 ay önce

    Avrupa’da sol mu var? Hepsi emperyalizmin kucağında sosyalist, komünist rolü oynuyorlar. NATO’dan çıkacağız, AB’den ayrılacağız diyene de faşist diyorlar! En büyük faşist Amerika’nın kendisi değil mi? Onların demokrasi ve özgürlük diye dayattığı, bütün filmlerinde ve dizilerinde gösterildiği gibi eşcinsellik/LGBT propagandası! Çukurun en dibindeler. Bizim 70-80 yaşlarına gelmiş solcu diye bilinen gazeteci/yazarlarımız bile bunlardan medet umuyor hâlâ!…

  3. 9 ay önce

    Le Pen gelse AB rüyası hızla çökecekti. Macron baştayken yavaş yavaş çökecek.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!