Mahfi Eğilmez: Merkez’in rezervleri eksi 56 milyar dolar

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Merkez Bankası rezervi 100 milyar dolar’ sözlerinin ardından ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası rezervlerin eksi 56 milyar dolar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Brüksel’e hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında konuştu. Erdoğan, ‘Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını’ söyledi.

Erdoğan basın toplantısında şunları kaydetti:

“Bu çerçevede yakın zamanda en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelen Çin’le çok önemli bir anlaşmayı yaptık. Daha önce Çin’le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Tabii bu, 46 milyar Türk lirası, Çin olarak da 35 milyar yuana karşılık gelen 6 milyar dolarlık bir anlaşmayı böylece gerçekleştirmiş olduk. Bazı, malum kendilerine göre Merkez Bankasının döviz rezervi düşüyor. Bundan dolayı zil takıp oynayanlar var. Onların bu oyunlarını da bozmuş oldu. Zira 100 milyar dolarla inşallah şimdi başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara kadar çıkmıştık. İnşallah bu tırmanış şimdi yeniden başlıyor ve bu tırmanışı da devam ettireceğiz.”

Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra ekonomist Mahfi Eğilmez Twitter hesabından Merkez Bankası’nın kendi verilerine göre net rezervlerin eksi 56 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Eğilmez paylaşımında “28 Mayıs 2021 itibarıyla TCMB’nin brüt rezervleri 93,7 milyar dolar, net rezervleri 13,6 milyar dolar, swap hariç net rezervleri eksi 56 milyar dolardır. Merkez Bankası rezervlerini güncellenmiş olarak aşağıdaki siteden izleyebilirsiniz” ifadelerini kullandı. 

Eğilmez, birkaç saat sonra yaptığı ikinci bir paylaşımda ise şunları yazdı: “Değerli arkadaşlar veriler bana ait değil. TCMB’nin verileri. Dolayısıyla bana inanmayın Merkez Bankası verilerine bakın kendiniz hesaplayın.

Mahfi Eğilmez: Merkez’in rezervleri eksi 56 milyar dolar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  Erdogan bundan sonra hep yalan soyleyecek. Baska soyleyecegi kalmadi. Gercekleri soylese ona oy verenlerde dusunmeye baslayacaklar. Onun bu yalanlari sadece ve sadece kendi cahil secmenine.

  Cevapla
 2. En azından “yüz” dedi. “On bin milyar dolar” da diyebilirdi. Memleketimizin acıklı hali buna müsait. Mahfi Bey sayın reisimizin kitlesine malesef ki laf anlamaz, olasılıksız. Adamlar gökdelene bakıp seviniyor.

  Cevapla
 3. mızrak çuvala sığmıyor artık kendi seçmenleri bile inanmıyor.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Hep aynı aşağılamalar.bir de haksızca.chpli seçmenler 99585948 tane seçim kaybetmiş kılıcdarogluna ve uyduruk adaylarına tıpış tıpış gidip oy verirken cahil değil,hdpli seçmenler terörist değil,iyi partili seçmenler de ülkücü değil,mhpli seçmenler de lidere biat ediyor.akpli seçmenler de cahil,koyun vs. Bi siz iyisiniz.bi siz.utanmanız da yok şunları söylerken.ben kendimi bildim bileli akpartiye oy veriyorum.erdoganin uzun boyunun hatrina mi hayır? Refahım yükseldi,ticaretim bereketlendi,onun yanında birçok sebep.Türk seçmeni genelinde pragmatisttir.hatta sağ seçmen sol seçmenden kat be kat daha pragmatist ve demokrattir.sağ seçmen adamın gözünün yaşına bakmaz,sol seçmen ise Erdoğan chpye geçse İzmirden milletvekili adayı olsa yine gıcıklığına oy vermez ama kimse gidip de o seçmeni asagilamiyor.herkeisn kendince nedeni var.siz bu kafanızı bi değiştirin.bu kibir hayırlı bir şey degil

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  en azından belgeler yalan söylemiyor bari…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!