Mahkeme heyetini eleştiren avukat hakkında karar

Eşine şiddet uyguladığı, 14 yaşındaki üvey kızına cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla hakkında dava açılan C.E.S.’nin, tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyetine sosyal medyadan tepki gösteren Avukat Çağrı Ayhan Şenel, hakkında açılan dava sonuçlandı.

featured

İlk eşinden boşanan A.S., 2009 yılında C.E.S. ile ikinci evliliğini yaptı. A.S., Kasım 2020’de, eşinin kendisine şiddet uyguladığı, ilk evliliğinden olan kızı E.Ç.’ye de cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla polise şikayette bulundu. Anne ölümle tehdit edildiği gerekçesiyle kızını da alarak başka bir kente yerleşti. A.S., soruşturma kapsamındaki ifadesinde eşinin kızına cinsel istismarda bulunduğunu, buna karşı çıktığı için kendisine de şiddet uyguladığını ileri sürdü. Psikolog gözetiminde ifadesi alanın E.Ç. de üvey babasının kendisine yönelik cinsel istismarda bulunduğunu, annesine sürekli şiddet uyguladığını anlattı.

İFADESİNDEN SONRA SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınan C.E.S. ise suçlamaları kabul etmedi. İfadesinden sonra serbest bırakılan üvey baba hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. İddianameyi kabul eden Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, A.S.’nin avukatı Çağrı Ayhan Şenel’in sanığın tutuklanması yönündeki talebini reddetti. Avukat, tekrar mahkemeye başvurarak yurt dışına çıktığını iddia ettiği sanığın yerinin tespiti için tutuklama kararı çıkarılmasını istedi. Mahkeme, bu talebi de kabul etmedi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERDİ

Avukat Şenel bunun üzerine sosyal medya hesabından, “Buradan açık açık ilan ediyorum; Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin üyeleri alenen ve bile bile kanuna aykırı davranıyorlar, suç işliyorlar. Bir çocuğun hayatından mesuller ve yarın o çocuğa, onun annesine bir şey olursa bunun sorumlusu ceza mahkemesi heyetidir” paylaşımını yaptı. Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, yargılamanın hakkaniyet ve adil yargılama ilkesi çerçevesinde yürütülemeyeceği gerekçesiyle, davadan çekildi ve avukat hakkında suç duyurusunda bulundu. Öte yandan yeni heyet atanarak yargılamanın başlaması ardından sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

6 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Mahkeme başkanının şikayeti üzerine Avukat Şenel hakkında, ‘yargı görevi yapanı etkileme ve hedef gösterme’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle Aksaray 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Avukat Şenel savunmasında, firar eden sanığın müvekkili ve kızını öldürmekle tehdit ettiğini, tutuklanma şartları oluştuğunu; ancak mahkemenin talebini geri çevirdiğini belirterek, “Sadece hukuki değerlendirmeyi eleştirdim. Kimseyi hedef göstermedim ve etkilemeye çalışmadım. İfade özgürlüğüm kapsamında eleştiri hakkımı kullandım. Paylaşımım hukuka aykırı değildir. İsnat edilen suçun oluşması için etkilemenin rüşvet verme, şantaj yapma gibi hukuka aykırı şekilde yapılması gerekir. Sonrasında da haklı olduğum ortaya çıktı ve mahkeme sanık hakkında yakalama kararı çıkarttı. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

MAHKEME BERAAT VERDİ

Sanık savunmasının ardından esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, Anayasa’nın 26’ncı maddesinde yer alan ‘Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkında sahiptir’ hükmünü hatırlatarak, ifade özgürlüğünün sadece toplum tarafından kabul gören veya zararsız kabul edilen bilgi ve fikirler için değil, incitici, şoke edici ya da endişe edici bilgi ve fikirleri de kapsadığını vurguladı. Savcı, kamu görevlilerinin eleştiriye katlanma konusunda normal vatandaşlardan daha hoşgörülü olması gerektiği yönündeki kararlara atıf da bulunarak, sanık Şenel hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, mütalaaya karşı savunmasının ardından Şenel’in beraatına hükmetti. Kararın gerekçesinde, isnat edilen suçun hukuk dışı yollarla işlenmesi gerektiğini, bahse konu paylaşımın eleştiri niteliğinde ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu belirtildi.

‘AVUKATLAR İÇİN EMSAL NİTELİĞİNDE’

Karara değerlendiren Avukat Şenel, “Hakkımda açılan davada mahkeme beraat kararı verdi. Bu kararın avukatlar için çok önemli ve emsal niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Mahkemenin kararı gayet yerinde olup; savunma hakkı ve ifade özgürlüğü bakımından da gayet güzel tespitler yapılmış. Keşke dosya bu aşamaya gelmeseydi; ancak en azından adaletin yerini bulduğunu düşünüyorum” dedi.

Mahkeme heyetini eleştiren avukat hakkında karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!