Mahkemeden karar: Çalışanın sıkıcı olma hakkı var

Fransız yargısı, bir danışmanlık şirketinin meslektaşlarıyla sosyalleşmediği ve dışarı çıkmadığı için çalışanı işten çıkarma kararını haksız buldu. Mahkeme, çalışanın iş yerinde “sıkıcı biri olma hakkı olduğuna” hükmetti.

featured

Fransa’da bir çalışan, “sıkıcı” olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldığını söyleyerek açtığı davayı kazandı.

Paris’te görülen davada mahkeme, işverenin meslektaşlarıyla sosyalleşmediği ve dışarı çıkmadığı için çalışanı işten çıkarma kararını haksız buldu. Çalışanın iş yerinde “sıkıcı biri olma hakkı olduğuna” hükmeden mahkeme, çalışanlarını mesai sonrası dışarıda birlikte sosyalleşmeye teşvik eden danışmanlık şirketinin bu politikasının çalışan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

İŞ KANUNLARINA AYKIRI

Sözcü’nün aktardığına göre, ismi açıklanmayan çalışanın, ekibin kaynaşma etkinliklerine katılmak istemediği için işten çıkarılmasının, iş kanunlarına aykırı olduğuna karar verildi. Hakim, çalışanın şirketin kurallarını eleştirme hakkı bulunduğunu ve şirketin mesai dışı etkinliklerine katılmaya zorlanamayacağını bildirerek şirketin davacıya 3 bin euro tazminat ödemesine hükmetti.

İngiliz basınına göre iş arkadaşları tarafından “çok sıkıcı” olmakla suçlanan erkek çalışan, 2015’te “profesyonel yetersizlik” gerekçesiyle işten çıkarılmıştı.

Çalışan, şirketten 450 bin Euro/ daha tazminat talep ediyor.

Mahkemeden karar: Çalışanın sıkıcı olma hakkı var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!