MAK Araştırma Başkanı: İktidar çok büyük hatalar yapıyor… Altılı masadan çıkacak her aday kazanır

İmamoğlu kararının etkilerini değerlendiren MAK Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, “İmamoğlu kararı seçmenin Ak Parti'den uzaklaşmasını hızlandıran bir adım olacak. İkincisi, 6'lı masaya büyük motivasyon sağlayacak” dedi.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “YSK’ya hakaret ettiği” iddiasıyla verilen 2 yıl, 7 ay, 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı tartışılmaya devam ediliyor.

İmamoğlu kararının etkilerini değerlendiren MAK Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, “İmamoğlu kararı seçmenin Ak Parti’den uzaklaşmasını hızlandıran bir adım olacak. İkincisi, 6’lı masaya büyük motivasyon sağlayacak” dedi.

Sözcü yazarı Ruhat Mengi’ye konuşan Kulat, Ekrem İmamoğlu kararının oyları nasıl etkileyeceği sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Öncelikli olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin totalde bir oy artışı gündeme gelebilir ama asıl mesele şu; iktidarın adalet konusundaki duruşuna olan güven biraz daha fazla sarsılacak. Türkiye’de zaten vatandaşın adalete güven problemi vardı, dolayısıyla bu karar seçmenin Ak Parti’den uzaklaşmasını hızlandıran bir adım olacak. İkincisi, bu durum 6’lı masaya büyük bir motivasyon sağlayacak, yani beraber hareket etme kabiliyeti daha güçlü hale gelecek ki Saraçhane mitinginde bunu gördük, 6 lider daha aday belli olmaksızın bir noktada beraber hareket ettiler, bir motivasyon sağladı.

‘İMAMOĞLU’NUN CV’SİNE CİDDİ KATKI SAĞLADI’

(Erdoğan’ın belediye başkanıyken okuduğu bir şiir nedeniyle hapis yatması) Evet, 2 olay birbirine benziyor, benziyor derken neredeyse birbirinin kopyası, burada bir tutuklanma yok ancak eğer Türkiye Cumhuriyeti Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nda değişiklik yapılmamış olsaydı zaten Ekrem İmamoğlu daha fazla hapis cezası alacaktı, son yıllarda yapılan değişikliklerle 3 yılın altındaki durumlarda bir hapis cezası olmuyor. İki konu birbirine son derece benziyor olmakla birlikte burada cumhurbaşkanlığına doğru giden yolda bu mesele Ekrem İmamoğlu’nun CV’sine (özgeçmiş) ciddi bir katkı sağlamakla birlikte 6’lı masada Kemal Kılıçdaroğlu’nun durduğu yer itibarıyla, masanın bileşenlerinin kendisine verecekleri destek itibarIyla cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ibrenin Kemal Beye halen daha yakın olduğu kanaatindeyim.”

Kulat, Financial Times gazetesinin “İmamoğlu gelecek seçimlerde Erdoğan’ın en güçlü rakibi olarak görülüyor” demesinin, İmamoğlu’nun Erdoğan karşısında “en güçlü aday” olduğu yönündeki tartışmanın Millet İtitfakı’nda sorun yaratıp yaratmayacağı konusunda şu görüşleri savundu:

‘KILIÇDAROĞLU DAHA YAKIN’

“Bence burada kararı verecek olan masanın 6 bileşenidir, onlar anlık kararlar vermezler, uzunca bir deneyime sahip oldular, masa dün kurulmadı, yaklaşık bir yıldır ciddi bir deneyimden geliyorlar ve anlık hadiselerden hızla etkilenmezler, masanın bileşenlerinin bu konuyu daha sağduyuyla değerlendireceğini düşünüyorum. Siyaset de sadece o olay üzerinden okunmaz, kaldı ki Sayın Ekrem İmamoğlu bu konuda; diyelim ki cumhurbaşkanı adayı olmadı, çalışmayacak mı, çalışacak, aynı oranda desteğini verecek, çünkü motivasyonu sağlayan ilave bir konu da var şu anda, aksi takdirde genç bir siyasetçi daha siyasi yasaklı hale gelecek. Ben Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu noktada cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda masa bileşenleri açısından baktığımda daha yakın bir yerde durduğu kanaatindeyim.”

‘İKTİDAR ÇOK BÜYÜK HATALAR YAPIYOR’

“Bu kanı bugün için böyle, dikkat ederseniz 2 gün önce Mansur Yavaş ifadesi daha fazla kullanılıyordu ama bu tür meseleler refleks çıkışlardır, anlık çıkışlardır, siyasette karar vericiler çok anlık kararlar vermezler, hele hele birbirleriyle düşünce dünyaları farklı 6 partinin liderinin bir araya geldiği bir bileşenden refleks tepkiler beklememek lazım” diye uyaran Kulat, “Ben doğrusu bu meselenin Sayın Ekrem İmamoğlu’nun siyasi kariyerine ciddi artı sağlayacağına inanarak ve aday olduğu takdirde seçim kazanacağına da inanan biri olarak söylüyorum; Ekrem İmamoğlu bu seçimi kazanır, Mansur Yavaş da aday olsa seçimi kazanır, Kemal Kılıçdaroğlu veya Meral Akşener de aday olsa bu seçimi kazanır, çünkü iktidar çok büyük hatalar yapıyor, dolayısıyla Kemal Kılıçdaroğlu da aday olsa seçimi kazanır noktada. Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nu da siyasete İstanbul Belediye Başkanı yapmak suretiyle kazandıran bir aktör olarak duruyor, dolayısıyla bu fotoğraftan Sayın Kılıçdaroğlu’nun aleyhine de bir durum söz konusu değil, onun duruşuna artı sağlamıştır, masaya da genelde artı sağlamıştır, bunu ifade etmekte fayda var.”

MAK Araştırma Başkanı: İktidar çok büyük hatalar yapıyor… Altılı masadan çıkacak her aday kazanır

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. Soylu
  1 ay önce

  Taliban kiyafetleri giyse afganli bakan zannedilebilir. Sakal birakmasa daha cagdas gorunur ama boyle seylere karisilmaz demokratik bir ulkede yasiyoruz netekim.

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  Nihat Genc aday olsun, oyumuzun gittigi yeri biliriz. Kazanmak cok onemli degil. Kalici olan mucadele. Belki Allah yol gosterir, galibiyet de gelir. Bilinmez de.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!